Sınır Tanımayan Doktorlar arama kurtarma botlarını DAKSAR'a bağışladı

‘Sınır Tanımayan Doktorlar’, mültecilere yardım için kullandıkları iki sürat botunu, DAK/SAR’a bağışladı

Haber: Gökhan Karakaş, Milliyet, 30 Ekim 2017

Uluslararası insani yardım kuruluşu ‘Sınır Tanımayan Doktorlar’(MSF), deniz yoluyla Afrika’dan Avrupa’ya gitmek isterken derme çatma teknelerde zor durumda kalan mültecilere sürat botlarıyla yardıma gidiyor. MSF, 2015’ten bu yana 578’den fazla arama - kurtarma operasyonuyla denizde 71 bin kişinin mülteciyi kurtardı. Kuruluşun ‘Dignity I’ adlı gemisinden mültecilere ulaşan Tom ve Jerry adlı iki sürat botu yenileriyle değiştirildi. MSF bunun üzerine Tom ve Jerry’yi İstanbul’daki Denizde Arama Ve Kurtarma Derneği’ne (DAK/SAR) bağışladı. Tom ve Jerry artık DAK/SAR gönüllüleriyle Marmara Denizi’nde arama - kurtarma yapacak.

7 tekneli filo

Binlerce mültecinin Akdeniz’de ölmesini engelleyen 6.7 metre boyundaki Halmatic Pasific 22 model Tom ve Jerry, DAK/SAR’ın Kadıköy’deki merkezine getirildi. 2 bin 700 amatör denizcinin üye olduğu DAK/SAR’ın usta denizcileri tarafından Marmara Denizi’ne çıkarılan botlar, 25 mil (45 km) süratleri ile dikkat çekiyor. 11 yıldır  600 kişiyi kurtaran DAK/SAR yeni botların isimlerini filonun diğer botlarıyla uyumlu olması için 401 ve 402 olarak değiştirdi.

71 ülkeye insani yardım

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Mmyanmar’dan Kolombiya’ya kadar 71 ülkede tıbbi, insani yardım programları yürütüyor. Avrupa’nın uyguladığı göç politikaları nedeniyle AB’den yardım almayacaklarını açıklayan kuruluşun temsilcisi Aitor Zabalgogeazkoa şunları söyledi: “Geçen yıl ülkelerindeki savaş, şiddet ve yoksulluktan kaçarak Akdeniz’e açılan en az 5 bin kişi, AB’nin dışlayıcı politikaları nedeniyle öldü. Ekiplerimizin gece-gündüz kullandığı Tom ve Jerry, çaresizlik karşısında umudun sembolüydü.  Şimdi onlarla DAK/SAR’ın Marmara Denizi’nde hayat kurtarmaya devam edecek olması bize gurur veriyor.”


Haberin tamamını bu bağlantıdan okuyabilir, Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) Akdeniz ve Ege'deki arama-kurtarma faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgiyi sayfalarımızdan bulabilirsiniz. 

Yorum Yapın