CNN TÜRK: MSF'den Bilge Ayşe Öztürk ebola salgını görülen Kongo'ya gitti

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Lojistik Sorumlusu Bilge Ayşe Öztürk, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Ekvator eyaletinde devam eden ebola salgınına yönelik MSF'nin tıbbi yardım çalışmalarında görev almak üzere yola çıktı ve öncesinde CNN Türk Muhabiri Zeynep Timurlenk'e bölgedeki güncel durum hakkında kısa bir bilgi verdi.

25 Mayıs 2018 - Acil tıbbi müdahale ekiplerinin çalışmalarını en iyi şekilde yürütebilmesi ve hastaların sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde faydalanabilmesi için gerekli tüm ekipman ve malzemelerin yönetiminden sorumlu olan lojistikçiler, MSF'nin saha projelerinin belkemiğini oluşturuyor. Lojistikçiler bir inşaat sahasında 100 işçinin ve tedarik ekiplerinin koordinasyonunu yürütebildiği gibi, saha hastanelerinde kesilen elektrikleri veya akmayan muslukları hızla onarabiliyor, araçların ve cihazların bakımını yapabiliyor, aşıların soğuk zincirde taşınabilmesi için gerekli tüm hazırlıkları üstlenebiliyorlar.

Ebola gibi salgınların yaşandığı bölgelerde ise tüm bu çalışmalar bölge halkının, tedavi gören hastaların ve çalışanların sağlığını riske atmamak için çok daha büyük bir titizlik ve özen gerektiriyor.

MSF ekiplerinin bölgedeki tıbbi ve insani yardım faaliyetleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

 

Yorum Yapın