Cumhuriyet: İnsan pazarlığına son verin

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü’nden Hadj-Sahraoui, Akdeniz’deki göçmen krizine ilişkin Avrupa’nın sorumluluktan kaçtığı eleştirisini dile getiriyor.

Haber: Doğan Ergün, Cumhuriyet Gazetesi

Çatışmalar, yoksulluk ve iklim değişiklikleri nedeniyle topraklarını terk ederek “umut yolculuğuna” çıkmak zorunda kalan Afrikalı göçmenlerin durumu, Avrupa’da aşırı sağın yükselişi ve giderek yayılan sert sığınmacı politikası nedeniyle büyük bir insani krizi beraberinde getiriyor. İtalya’da yeni kurulan aşırı sağ-sağ popülist koalisyonun Akdeniz’de kurtarılan 629 göçmeni taşıyan Aquarius gemisinin Sicilya’ya girişine izin vermemesi, Malta’nın da benzer tutum takınması sorunun boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi.

Afrikalı göçmenler kendilerini kabul eden İspanya’ya doğru yola çıktı. Göçmenleri kurtaran sivil toplum örgütü SOS Mediterranee, gemideki sağlık hizmetlerini veren ise Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) olmuştu. Daha önce Aquarius adlı kurtarma gemisinde görev yapan ve halen MSF’nin İnsani Yardım İlişkileri Danışmanlığını yürüten Hassiba Hadj-Sahraoui ile Akdeniz’de son yaşanan insani krizi konuştuk.

‘Hamileleri kabul ederiz ama...’

“Akdeniz’de kurtarılan göçmenleri üç yıldır yaptığımız gibi Sicilya’ya göndermeye çalışıyorduk” diyen Hadj-Sahraoui , gemide yanlarında ebeveynleri olmayan 123 çocuk, genç ve 7 de hamile kadının bulunduğunu söyledi.

İtalyan İçişleri Bakanlığı’nın engeliyle geçen pazar günü karşılaştıklarını söyleyen MSF temsilcisi, yeterli su ve gıda maddesinin olmadığı gemide göçmenler için üç günlük yeni bir yolculuk anlamına gelecek İspanya yönlendirmesine ise itiraz ettiklerini belirtti.

“Görüşmelerin ardından, su ve gıda yardımının yanı sıra sağlık durumu kötü olan yolcular için sağlık hizmeti önerisinde bulunan İtalyan yetkililerin, hamile kadınların ise kocalarıyla birlikte transferine karşı çıktıklarını” da aktardı.

506 göçmenin Roma’nın sağladığı gemilerle, 123’ünün ise Aquarius ile devam ettiği İspanya yolculuğunun yarın tamamlanması bekleniyor. Avrupa ülkelerinin sorumluluktan kaçarak yanlış yaptıklarını vurgulayan Hadj- Sahraoui, İtalyan hükümetini ve diğer ülke yöneticilerini insanları pazarlık aracı olarak kullanmaktan vazgeçmeye çağırdı.

Haberin devamını okumak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Yorum Yapın