Hürriyet: Moria Mahkumları

Hürriyet, Midilli Adası'nın en kalabalık mülteci kampı Moria’ya girdi. 10’dan fazla ülkeden 5 bini aşkın mültecinin kaldığı kamp, bir açık hava hapishanesini andırıyor.

Haber: Banu Şen Fotoğraf: Selçuk ŞAMİLOĞLU

İki yıl önce Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması kapsamında sığınma başvurularının sonucunu bekleyen yaklaşık 5 bin kişi #Midilli’deki Moria kampında çok zor koşullarda hayatta kalma savaşı veriyor.

MORİA Kampı, 2 bin kişilik kapasiteye sahip. Ancak burada, Suriye, Irak, İran, Afganistan, Mısır, Filistin, Cezayir, Etiyopya, Eritre, Somali, Kongo, Sudan, Bangladeş, Pakistan gibi 10’un üzerinde ülkeden 5 bine yakın insan, sığınma taleplerinin kabulünü bekliyor. Kamp dolduğu için yeni gelenler daha çok yazlık çadır kurarak bitişikteki zeytinlik alanda yaşıyor. Bu bölümde elektrik yok ve kışın ısınmak için zeytin ağaçlarını yakıyorlar.

Kampta sığınma başvurusunun sonucunu 3-4 aydır bekleyen de var 2 yıldır bekleyen de...

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) Midilli’deki saha koordinatörü Luca Fontana: “Moria Kampı'nda insanlar intiharı deniyor. İki gün önce 19 yaşında bir çocuk intihara kalkıştı. Bir ay önceye kadar 200 kişiye bir tuvalet, 300 kişiye bir duş düşüyordu. 20 kişinin yaşadığı konteynerler var. Hayatlarını riske atıp buraya ulaşıyorlar ve neyle karşılaşıyorlar? Sağlık ve korunma şartları yok. Geceleri kendilerini konteynerlerine kilitliyorlar. Kadınlar geceleri tecavüze uğramaktan korktukları için tuvalete gitmeye çekinip altlarını bağlıyor. Tecavüze uğramış kadınlarımız var başvuran. Tek çözüm bu insanları adadan taşımak.”

Haberin tamamını okumak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Yorum Yapın