Milliyet: "Yemen'i hem savaş hem kolera vurdu!"

Milliyet gazetesi, 17 Temmuz 2017 tarihli "Yemen'i hem savaş hem kolera vurdu!" haberinde, Yemen'deki kolera salgınıyla mücadele edilmesi yönünde geniş çaplı çalışmalar yürüten Sınır Tanımayan Doktorlar'a ve MSF Yemen Program Direktörü Djoen Besselink'in ifadelerine yer verdi.

İç savaşın sürdüğü Yemen’de halk kolera tehdidiyle karşı karşıya. Sağlık hizmetlerinin çöktüğü ülkede, Nisan ayından bu yana kolera vakası nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 1.600’ü aştı...

Arif Balkan / İstanbul - 17 Temmuz 2017

Arap Yarımadası’nın en yoksul ülkesi Yemen, son iki yıldır büyük bir siyasi kriz yaşıyor. İç savaş nedeniyle ölümün kol gezdiği ülkede, halkın yüzde 82’sini oluşturan 21 milyon kişi acil insani yardım bekliyor. Ülkede sağlık hizmetleri ise adeta çökmüş durumda. En büyük tehdit ise, kolera. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Nisan ayından bu yana 250 bine yakın kolera vakası nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 1.600’e ulaştı.

Salgınla mücadele eden en etkin kuruluş İsviçre merkezli tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF). MSF Yemen Program Direktörü Djoen Besselink, ülkede yaşanan ‘trajediyi’ Milliyet’e anlattı.


Haberin devamını okumak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Yemen'le ilgili daha fazla bilgi için: Ülkenin en büyük üçüncü şehri Taiz’de şiddetli çatışmaların etkilerine odaklanan "Yemen: Taiz'de Sağlık Hizmetleri Kuşatma Altında" başlığını taşıyan raporun Türkçe çevirisi için bu bağlantıyı tıklayabilir, orijinalini indirmek için MSF web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Yemen'deki sağlık çalışanlarının ve MSF hastalarının öykülerine MSF Exposure sayfasından ulaşabilirsiniz.

Dünya çapında 70’e yakın ülkede çalışan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen’de 13 hastane yönetiyor ve 11 vilayette 25’in üzerinde hastaneyi destekliyor.

Yorum Yapın