Artık Marmara'da hayat kurtaracaklar

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF), Afrikalı göçmenleri denizde kurtarmak için kullandığı iki bot ‘Tom’ ve ‘Jerry’ye Türk Bayrağı çekildi.

Haber: Gökhan Karakaş, Milliyet, 13 Kasım 2017

 

 

 

 

 

 

 

71 ülkede tıbbi ve insanı yardım çalışmalarını sürdüren Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), uluslararası göç hareketliliğinin yoğun yaşandığı Orta Akdeniz’de Libya üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecilere ‘Tom’ ve ‘Jerry’ isimli botlarla ulaşıyordu. Eritre, Nijerya, Gambiya, Somali, Sudan ve Bangladeş gibi ülkelerden Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilerin hayatta kalmasını sağlayan iki botun yerine yenileri alınınca, Tom ve Jerry, Türkiye’de gönüllü çalışan Denizde Arama Kurtarma Derneği’ne (DAK/SAR) bağışlanmıştı.

Sınır Tanımayan Doktorlar temsilcisi Zabalgogeazko, “Tom ve Jerry birçok insanı kurtardı. İstanbul’da isimleri 401 ve 402 oldu. DAK/SAR ile Marmara’da hayat kurtarmaya devam edecekler” dedi.


Haberin tamamını okumak için bu bağlantıyı tıklayabilir, Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) Akdeniz ve Ege'deki arama-kurtarma faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgiyi sayfalarımızdan bulabilirsiniz. 

Yorum Yapın