NTV: Boğulduğum İçin Üzgünüm

Documentarist tarafından bu yıl 9. kez düzenlenen Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nin yerinden edilme, mültecilik ve sürgün hikayelerinin toplandığı Evimiz Neresi? bölümünde, Beyrut merkezli Studio Kawakeb ve Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) birlikte hazırladığı 7 dakikalık animasyon filmi Boğulduğum İçin Üzgünüm (Sorry I Drowned) gösterildi. 17 Aralık'ta Aynalı Geçit’te yapılan gösterimden önce MSF Beyrut ekibinden Yazan Al-Saadi ve Studio Kawakeb'i temsilen filmin yönetmenlerinden David Habchy NTV'ye konuştu.

Haber: Can Ertuna / Kamera: Bahattin Demir

Üzgünüm annem, teknemiz battı; gideceğim yere varamadım. Yol parası için aldığımız borçları geri veremeyeceğim.

Cesedimi bulamazlarsa ağlama anne. Zaten sana ne faydası var ki artık? Cenazeyi taşıma, yükleme, defin ve taziye masrafından başka?

Üzgünüm anneciğim, savaş çıktığında ben de kaçmak zorunda kaldım, her insan gibi. Oysa onlarınki kadar büyük hayallerim yoktu. Benim bütün hayallerim senin ilaç kutuna sığacak ve diş tedavini yaptıracak kadardı.

Üzgünüm benim güzel evim, artık kapının arkasına ceketimi asamayacağım.

Üzgünüm ey dalgıçlar ve arama-kurtarma ekipleri, boğulduğum denizin adını bilmiyorum.

Merak etmeyin, ey sığınma ve göç kurumları, size yük olacak değilim.

Teşekkür ederiz, engin mavi deniz, bizi kabul ettin, vizesiz ve pasaportsuz.

Teşekkürler balıklar, etimi paylaştınız; ne memleketimi sordunuz, ne dinimi, ne de siyasi görüşümü.

Teşekkürler haber kanalları, ölümümüzü son dakika haberi olarak verdiniz; 5 dakikalığına, her saat başı, tam 2 gün boyunca.

Teşekkürler üzüldüğünüz için haberleri duyduğunuzda.

Boğulduğum için üzgünüm…

Boğulduğum İçin Üzgünüm film gösterimi ve söyleşi

9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali kapsamında, MSF Beyrut ekibinden Yazan Al-Saadi ve Studio Kawakeb'ten David Habchy'nin katılımıyla

Tarih: 17 Aralık 2017, Pazar
Saat: 17:00
Yer: Aynalı Geçit, Beyoğlu/İstanbul

Söyleşinin canlı yayın kaydını Türkçe çevirisiyle izlemek için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz. Festival kataloğu için bu bağlantıyı, gösterim programı için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Yorum Yapın