Gönüllülük

Her zaman ekibin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüz gönüllülerin ve kadrolu personelimize destek veren stajyerlerin katkıları, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) için büyük öneme sahiptir. Gönüllülerimiz çoğunlukla ofis işleriyle ilgilenmekle beraber, gerekli durumlarda özel yeteneklerini ve deneyimlerini kullanacakları çalışmalarda yer alabilmektedirler.

Gönüllülerimiz bizimle belirli bir süre çalıştıktan sonra ofislerimizin işleyişini ve çalışma sistemimizi öğrenme imkanı bulurlar. Bu durum, daha sonra MSF’nin kadrolu çalışanı olmak isteyenler açısından önemli bir deneyimdir.

Ancak MSF, savaş/çatışma, doğal afet ve salgın hastalıkların olduğu ortamlarda, saha görevlerinin zorluğu ve deneyimli çalışanlara duyulan ihtiyaç nedeniyle saha çalışmalarına öğrencileri ve yeni mezunları gönüllü veya stajyer olarak kabul edemiyor.

Halihazırda Türkiye'de öğrenciler ve yeni mezunlar için düzenli bir gönüllü programımız olmasa da ya da öğrenciyken veya yeterli deneyim sahibi olmadan MSF ile sahada çalışmak pek mümkün olmasa da farklı şekillerde hala MSF'nin destek sunduğu insanlara yardım edebilirsiniz. Bunlardan biri, düzenlediğimiz mapathon etkinliklerine katılmak olabilir. Uzaktan ve gönüllü desteğin en iyi biçimlerinden biri bu mapathonlar.

Staj

Sınır Tanımayan Doktorlar, bazı ofislerinde ücretsiz staj imkanları sunar. Bu stajlar belli dönemlerde 3 ay veya 6 ay yarı zamanlı olmak üzere tamamlanabilir. Özellikle MSF iletişim, insan kaynakları, bilgi teknolojileri üzerine geniş staj imkanları sunuyor. Stajyerler, planlı bir öğrenme süreci kapsamında çalışanlarımızın rehberlikleri ve düzenli değerlendirmeleri doğrultusunda özel yeteneklerini geliştirme fırsatı bulabilirler.

Stajlar uzun dönem bağlılık ve devamlılık isteyen süreçlerdir. Aksi takdirde öğrenme ve pratik deneyimleme tamamlanamayacağından, MSF stajyerlerin işe devamlılığına önem verir.

Şu an için Türkiye'de staj imkanı sunamıyoruz, fakat MSF ABD'nin New York ofisinde sunduğu staj imkanları için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

Fırsat Eşitliği

Sınır Tanımayan Doktorlar, her bireye fırsat eşitliği sunulması gerektiğine inanır. Bizler iş gücünde çeşitliliği destekliyoruz ve toplumun her kesiminden başvuruları kabul ediyoruz. 18 yaşını geçmiş olan her birey, ilgi alanı ve kariyer planı doğrultusunda MSF’nin çalışmalarında yer alabilir.