Moria Kampı'nda görev yapan Dr. Yorpoi Bockarie, kültürel aracı Myriam Abdel-Basit ile birlikte MSF'nin gezici kliniklerinden birinde bir hastayı muayene ediyor. Fotoğraf: Kevin McElvaney/MSF

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ile çalışmayı düşündüğünüz için teşekkür ederiz. Halihazırda MSF olarak Türkiye'de açık bir pozisyonumuz bulunmamaktadır. Yurtiçi başvurularında havuz sistemini uygulamadığımız için, belirli bir pozisyon açılmadığı takdirde özgeçmiş bilgilerini değerlendirmeye almadığımızı belirtmek isteriz.

Aşağıda başvuru sürecine dair verdiğimiz bilgilerin büyük bir kısmı, açık iş ilanları olması halinde geçerlidir. Süreçlerin büyük bir kısmı, yurtdışındaki saha programları dahilinde açılan iş ilanları ve personel havuzu uygulaması için de geçerlidir.

İhtiyacınız olan bilgiyi bu sayfada bulamazsanız, daha fazla bilgi için Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı ziyaret edebilir, bizimle iletişime geçebilir veya MSF'nin bir parçası olmak için diğer seçenekleri değerlendirerek düzenlediğimiz etkinliklere katılabilirsiniz.

Belirli bir pozisyon için iş başvurusu

Yurtiçinde veya yurtdışında açılan her pozisyon için sizden güncel bir özgeçmiş ve motivasyon mektubu istenmektedir. Aynı zamanda başvuru listesinde yer alan soruların her birini cevaplamanız beklenir.

Başvurunuzun değerlendirmeye alınması için özgeçmişinizi ve motivasyon mektubunuzu birlikte göndermeniz gerekir.

Eksiksiz olarak hazırlanan başvuru belgeleri, ilgilendiğiniz pozisyonun tanımlandığı sayfada adresi belirtilen işe alım birimimize e-posta yoluyla gönderilmelidir.

Motivasyon mektubu

Motivasyon mektubu başvurunun en önemli parçalarından biridir. İş tanımında bu pozisyonun gerektirdiği temel sorumluluklar, kişisel beceriler, çalışma deneyimi ve bu görevleri yerine getirebilmek için beklenen yetkinlikler özetlenmiştir.

İş ilanı bulunan pozisyon için gerekli olan yetkinliklere sahip olduğunuzu kanıtlamak için, başvuracağınız iş ile ilgili deneyim, yetenek, gelecek beklentileri ve geçmiş çalışmalarınızdan edindiğiniz bilgileri açıkça yazmanızı özellikle tavsiye ediyoruz. Kişi tanımında ayrıntılı olarak belirtilen özellikleri yazınızda kullanmanız ve bu özellikleri karşıladığınızı örneklerle ifade etmeniz önemlidir.

Başvurunuzda somut örnekler verdiğinizden emin olun. Örneğin, önceki işinizde herhangi bir çalışmada ekibin ne yaptığından ziyade, sizin bu çalışmaya nasıl katkıda bulunduğunuzu anlatın. Ayrıca, yalnızca belirli yeteneklere sahip olduğunuzu belirtmek yerine, özel yeteneklerinizi sergilediğiniz durumları da açıkça belirtin.

Lütfen motivasyon mektubunuzun iki sayfayı geçmediğinden emin olun (A4 boyutlu bir sayfanın iki yüzü).

İş ilanlarımızı paylaştığımız sayfaların etkinliğini takip etme konusunda bize yardımcı olmak için, ilanı nerede gördüğünüzü de başvurunuzda lütfen belirtin.

Bizden neler bekleyebilirsiniz?

Belgelerinizi bize gönderdikten sonra, ilk etapta başvurunuzun bize ulaştığını doğrulayan otomatik bir cevap alacaksınız.

Son başvuru tarihine kadar yapılmış olan tüm başvuruları tek tek inceleyip görüşme için kısa listeye almayı düşündüğümüz adayları belirlendikten sonra, yaklaşık iki hafta içinde bu kişilere dönüş yaparız. Eğer son başvuru tarihini takip eden iki hafta içinde bizden haber almadıysanız, başvurduğunuz pozisyon için aradığımız kişinin siz olmadığını düşünebilirsiniz.

Son liste ve görüşmeler

Eğer görüşme için son listeye alınmışsanız, insan kaynakları birimimizden size iyi haberi veren bir e-posta alacaksınız. Bu e-postada görüşme için belirlenen gün ve saat ile birlikte, görüşmenin formatı ve test uygulaması olacaksa bu testin içeriği hakkında bilgilendirileceksiniz.

Görüşmelerle ilgili olabildiğince esnek olmaya çalışıyoruz ve adaylarımızdan da benzer esnekliği göstermelerini bekliyoruz. Eğer görüşme için uygun olmadığınız zamanlar varsa, lütfen başvurunuzu yaparken bunu bize bildirin. Böylece biz de sizden gelecek bu bilgiler doğrultusunda her iki taraf için en uygun tarihi ve saati ayarlayabiliriz.

Referanslar

Tercihen biri önceki işvereniniz olmak üzere, iki farklı yetkiliden referansınız olmasını bekliyoruz.

Referanslarınızla yalnızca işe alımınız gerçekleştikten sonra iletişim kuracağımız için lütfen iletişim bilgilerini bize ulaştırmadan önce bu kişilerin sizin hakkınızda konuşmaya istekli olduğundan emin olun.

Fırsat eşitliği

İşe alım sürecinde adaylara fırsat eşitliği sağlamak, Sınır Tanımayan Doktorlar’ın temel ilkesidir. Bizler çeşitliliğe önem verir, kültürel farklılıklara saygıyla yaklaşırız. Bu nedenle her bireyin işe alımlarda tamamen eşit koşullarda değerlendirilmesi bizim için son derece önemlidir.

Bu süreçte verdiğiniz tüm bilgiler saklı tutulacaktır.

Başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.