Bu sayfada Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ile sahada çalışma hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz konu hakkında ek bilgi almak için verilen bağlantıları takip edebilirsiniz. Eğer istediğiniz cevapları bulamıyorsanız, “Yurtdışında Çalışma” kısmındaki diğer sayfaları okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

MSF'nin ilkeleri, çalışma alanları ve genel işleyişi hakkında bilgi arıyorsanız, Hakkımızda kısmındaki sıkça sorulan sorulara göz atabilirsiniz.

 • MSF ile çalışmak, başvuru koşulları ve işe alım
 • Maaş ve yan yardımlar
 • Tıp öğrencileri ve ofiste gönüllü destek
 • Ek sorular

MSF ile çalışmak, başvuru koşulları ve işe alım

Yurtdışındaki MSF saha programları kapsamında uluslararası çalışan havuzunda yer almak için gereken başvurular online yapılmaktadır. MSF sitelerinde yer alan açık pozisyonlara başvurmak için, ilgili ilanda belirtilen e-posta adresine başvurunuzu yollamanız gerekmektedir. MSF, bu seçenekler haricinde sosyal medya veya email üzerinden yapılan genel başvuruları değerlendirmemektedir. Başvurularla ilgili ek bilgi için Nasıl Başvurabilirim ve Başvuru Süreci sayfalarını inceleyebilirsiniz.

1. MSF ile çalışmak için gerekli kriterler nelerdir?

MSF’nin yurtdışı saha projelerinde çalışmak için gereken temel kriterlerinden biri yabancı dil bilgisidir. Başta İngilizce olmak üzere, Fransızca, Arapça, Almanca, İspanyolca, vb. gibi dillerden en az birini iyi seviyede konuşmanız, yazmanız beklenir.
Bir diğer önemli kriter, kendi uzmanlık alanınızda en az iki yıllık deneyiminizin olmasıdır. Uzun dönem saha projelerinde zor koşullarda çalışabilecek deneyimli çalışanları tercih ediyoruz. Saha çalışmalarında bağımsız hareket edebilmemiz için ekiplerimizin deneyim sahibi olması önemlidir.
Bu temel kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız, bu bağlantıda yer alan başvuru formunu inceleyebilir ve genel bir başvuru yapabilirsiniz. Ancak saha çalışmasına uygunluk konusunda kendi değerlendirmenizi yapmanızı tavsiye ederiz çünkü bu süreçte zorlu saha şartlarında çalışmak için gerekli temel beceriler de dikkate alınacaktır. Bunun için web sitemizin Gerekli Temel Beceriler ile Emniyet ve Güvenlik sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Genel kriterler ile ilgili daha detaylı bilgiye ve rol tanımlarına, web sitemizin Bizimle Çalışın ve Yurtdışında Çalışma kısımlarından ulaşabilirsiniz.

2. MSF’nin saha çalışmalarına kimler katılabilir? Yardım programlarınızda yalnızca sağlık çalışanları mı yer alır?

MSF programlarında farklı uzmanlık alanlarına ihtiyaç duyarız. Sağlık çalışanlarının (tıp doktoru, hemşire, epidemiyolog, pediatrist, vb.) ve paramediklerin yanı sıra, diğer meslek grupları da programlarımızda görev alır. Lojistikçi, finans, insan kaynakları, iletişim uzmanı, tedarik, idari işler çalışanları, psikologlar, beslenme uzmanları, laboratuvar teknisyenleri, kültürel aracılar, su ve sanitasyon uzmanları, inşaat mühendisleri gibi çeşitli meslek dallarından uzmanlar, MSF faaliyetlerinin devamlılığı açısından sahada ihtiyaç duyulan profillerdendir. Kimlere İhtiyacımız Var ve Yurtdışında Çalışma kısmından aradığımız profillerle ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Tüm bu çalışanlar mesleki nitelikleri, deneyimleri ve ihtiyaç sahiplerine yardım etme kararlılığı ile MSF’ye ciddi bir bağlılıkla çalışırlar. Proje ekiplerimiz çoğunlukla bulunduğumuz bölgedeki yerel çalışanlardan ve minimum sayıda uluslararası çalışandan oluşur. Yaklaşık olarak proje bölgesine atanan her 1 uluslararası çalışana karşılık 7 yerel çalışan bulunur. Bu kişiler, teknik, operasyonel ve sosyal uzmanlıklarını kullanarak tıbbi ve insani yardım hizmetlerimizin devamlılığını sağlarlar.

MSF, savaş/çatışma, doğal afet ve salgın hastalıkların olduğu ortamlarda, saha görevlerinin zorluğu nedeniyle ve güvenlik gerekçeleriyle saha çalışmalarına öğrencileri ve yeni mezunları gönüllü veya stajyer olarak kabul etmemektedir.

3. MSF’nin asker kökenli çalışanları var mıdır?

MSF’nin sıkı politikaları gereğince, askeriyede çalışmış bireyler MSF’ye yalnızca ordudan ayrılmalarının üzerinden en az iki yıl geçtikten sonra başvurabilirler.

4. Sabıka kaydı olan bir bireyin MSF ile çalışması mümkün müdür?

Sabıka kaydınız olması MSF ile çalışmanızı tamamen engellemez. Bu başvurduğunuz pozisyonun gerekliliklerine ve sizin sabıkalı olduğunuz konuya bağlı olarak değişir. Detaylı bilgi edinmek isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

5. Diş hekimleri ile çalışıyor musunuz?

Diş hekimleri her ne kadar MSF'nin ağırlıklı çalıştığı profillerden olmasa da, projeden projeye göre ihtiyaçlar değişebilmektedir. Bu projeler de özel ihtiyaçlar sebebiyle diş hekimi alımı yapılmış projeler olabilmektedir. Bu durumda genellikle o ülkede istihdam edilmiş diş hekimleri ile çalışılabilmektedir. MSF acil tıbbi insani yardım kuruluşu olduğundan, sahadaki ihtiyaçlar doğrultusunda tıp doktorları içerisinde de belirli branşları tercih edebilmektedir. Ancak tıpkı MSF gibi tıbbi insani yardım alanında faaliyet gösteren ama aynı zamanda diş hekimleriyle çalışan kuruluşlar da mevcut. Dilerseniz bu kuruluşlarla iletişime geçebilirsiniz.

6. MSF fotoğrafçılarla çalışır mı?

Evet. Eğer MSF'nin fotoğrafçılardan oluşan havuzunda yer almak istiyorsanız, portföyünüzle birlikte bilgi@istanbul.msf.org adresine email atabilirsiniz. Başvurunuz değerlendirilmek üzere MSF multimedya ekiplerine ulaştırılacaktır. Portföyünüzü göndermeden önce lütfen detaylı bilgi için bu bağlantıda yer alan MSF sayfasını ziyaret edin.

7. MSF’nin dünya çapında kaç çalışanı var?

Halihazırda MSF, 150 farklı ülkeden gelen 45 binden fazla çalışanıyla 70'ten fazla ülkede tıbbi insani yardım faaliyetlerini yürütüyor. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 85’i yerel çalışanlardan, faaliyetin yapıldığı ülke halkından işe alınan kişilerden oluşuyor.

8. Kriterlerin yalnızca bir kısmını karşılıyorum, hala başvurabilir miyim?

MSF çok sayıda başvuru aldığı için, deneyim ve nitelikleriniz bizim ihtiyaçlarımızla ne kadar örtüşürse kabul edilme olasılığınız da o kadar artar. Daha fazla detaylı bilgi edinmek isterseniz lütfen "Kimlere İhtiyacımız Var" sayfasını ziyaret edin.

9. Belirli bir ülkede çalışmayı seçebilir miyim?

Özel isteklere bağlı olarak bir ülkeye gönderilmeniz mümkün değildir. MSF, başvurusu başarılı olan kişileri belirli bir göreve atamadan önce uluslararası çalışan havuzunda bekletir. Bu süreçte kişilerin deneyim ve nitelikleri doğrultusunda uygun ülkeler belirlenir ve başarılı başvuru sahipleri, bu niteliklere en çok ihtiyaç duyulan bölgelere yönlendirilir. Ek olarak özel yetenekler, konuşulan yabancı dil ve kısıtlamalar sizin belirli bir ülkede çalışmak için tercih edilmenizde önemli rol oynar. MSF, çalışanlarının görev yerleri konusunda esnek davranmalarını bekler.

10. Çiftler aynı projede çalışmak için başvurabilir mi? Ailem bana görev yaptığım sürede eşlik edebilir mi?

MSF projelerinde görevlendirilenler genellikle minimum 9 ay çalışırlar. Bu görevlendirmelerin doğası gereği nitelikler ön planda tutulduğundan ve her bireyin nitelikleri farklı olduğundan, bir çiftin aynı yere gönderilmesi çok düşük bir ihtimaldir.

Sahadaki yaşam koşulları (güvenlik, çevre, yaşam alanları vb.) ise çalışanların aile bireylerinin veya çocuklarının beraber yaşaması için uygun değildir.

11. MSF ile çalışmak için hangi yabancı dilleri bilmem gerekir? 

MSF uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşudur. Bu nedenle resmi dili İngilizcedir. Ancak başka bir dilde yetkin olmanız da size saha çalışmalarında, işe alım sürecinde ve projeye yerleştirilme aşamasında avantaj sağlayacaktır. İngilizce'den sonra en çok ihtiyaç duyduğumuz dillerden bazıları Fransızca, Arapça ve İspanyolca'dır. Örneğin; Fransızca konuşulan ülkelerde çok sayıda proje yürütüldüğünden, İngilizceye ek olarak Fransızca bilmeniz bu ülkelerde çalışmak için tercih edilmenize ve başvuru kabulünden sonraki yerleştirme sürecini hızlandırmada size daha çok yardımcı olacaktır.

12. Yurtdışı saha programlarında görev süresi yaklaşık ne kadardır?

Anestezi uzmanları ve cerrahlar dışındaki tüm meslek grupları için ilk yurtdışı görevi 9 ila 12 ay arasında değişmektedir. Anestezi uzmanları ve cerrahlar, iş yoğunlukları nedeniyle 6 hafta ila 3 ay süresince görevlendirilmektedir.

13. Kabul edilme ve yerleştirilme süreci ne kadar sürer?

MSF'nin yurtdışındaki saha programlarında çalışmak ve uluslararası çalışan havuzunda yer almak için başvuru yaptıysanız, başvuru sonrası yerleştirme süreci mevcut şartlara ve ihtiyaçlara bağlı olarak 4 ila 6 ay kadar sürebilir.

Mevcut iş ilanlarına başvurduysanız, insan kaynakları ekiplerimiz yaklaşık iki hafta içerisinde size olumlu veya olumsuz geri dönüş yapacaktır.

Başvurularla ilgili ayrıntılı bilgi için Başvuru Süreci ve Nasıl Başvurabilirim? sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

14. Başvurmak için en doğru zaman nedir?

Uygun olduğunuz zaman dilimine karar verdikten sonra hemen başvuru yapabilirsiniz. Yerleştirme zaman alacağından, sahaya gitmeyi uygun gördüğünüz tarihten 6 ay kadar önce başvuruda bulunmanızı tavsiye ederiz.

15. Devlet memuruyum ve MSF ile sahada çalışmak istiyorum. Uluslararası görevlendirmeler için gerekli izni çalıştığım kurumdan MSF mi alıyor? MSF ile çalıştığımız süre içerisinde çalıştığımız kurumdan ücretsiz izin alarak sahaya gidebiliyor muyuz? 

MSF uluslararası görevlendirmelere başvuran ve kabul edilen kişiler için çalıştıkları kurumdan gerekli izinleri almaz. Başarılı başvuru sahibi bu süreçleri kendi takip etmeli ve çalıştığı kurumdan gerekli bilgileri ve izni almalıdır. Ancak saha programlarında görev süresi nispeten uzun olduğu için (9-12 ay arası veya cerrahi ve anestezi gibi belirli bir uzmanlık gerektiren, iş yoğunluğu yüksek pozisyonlar için 3 ay) ücretsiz izinle bu arayı değerlendirmek pek mümkün olmayabilir.

16. Sahada mesai saatleri nasıldır?

Bu durum her projenin yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Ancak çalışanlar genellikle haftada bir gün izinli olur. Sahada işler yoğun olduğu zaman çalışma saatleri değişiklik gösterebilir ve bazen daha fazla çalışmanız beklenebilir. Ancak normalde sağlıklı bir şekilde dinlenmeniz için çalışma saatleri buna göre ayarlanır.

17. MSF ile uluslararası projelerde çalışmak için yaş sınırlaması var mıdır?

Çalışanlarımız için yaş sınırlamamız yoktur. Önemli olan, kriterlerimizi karşılayıp karşılamadığınızdır.

18. MSF çalışanlarına kişisel gelişim ve eğitim imkanları sunuyor mu?

MSF, saha çalışanlarının ilk görevlerinden sonra bizimle çalışmaya devam etmesini, bu kişilerin kuruluş içinde deneyim kazanmasını özellikle destekler; çalışanları için farklı kariyer geliştirme fırsatları sunar.

MSF ile çalışırken zaman içinde farklı yardım programlarında yer alarak profesyonel gelişiminizi destekleyebilir, yeni alanlarda bilgi ve deneyim edinebilir ve bu sayede uzun süreli kariyer planlaması yapabilirsiniz. MSF ile daha fazla saha deneyimine sahip olmanız, ileride lojistik koordinatörü, tıbbi koordinatör, proje koordinatörü veya program direktörü pozisyonları için tercih edilmenizde önemli bir etkendir. Örneğin, lojistikçi veya hemşire olarak başladığınız kariyerinizde yıllar içinde edindiğiniz deneyimle acil müdahale ekibi koordinatörü veya genel direktör olabilirsiniz.

Sahada aynı zamanda proje yönetimi, tıbbi koordinatörlük ve lojistik gibi çeşitli alanlarda eğitimler verilmektedir. Eğer MSF ile çalışarak kariyer fırsatlarını değerlendirmek isterseniz, mülakat sırasında insan kaynakları çalışanımıza danışabilir ve bu olanaklar hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

19. Sizinle çalışmak istememe rağmen çeşitli nedenlerle şu an aranıza katılamıyorum. Bu süreçte MSF'ye nasıl destek olabilirim?

Bir MSF dostu ve destekçisi olarak, sosyal medya sayfalarımızı ve web sitemizdeki güncellemeleri takip etmenizi öneririz. Bu şekilde saha çalışmalarımızı, etkinliklerimizi ve faaliyetlerimizi  duyurmamıza ve MSF çalışmaları konusunda bilinci artırmamıza destek olmuş olursunuz. Bu sayfalarda duyurulan etkinliklerimize ve bilgilendirme seanslarımıza her zaman katılabilirsiniz.

MSF'nin destek sunduğu insanlara uzaktan ve gönüllü destek sunabilmek için en iyi yollardan biri, düzenlediğimiz mapathon etkinliklerine katılmak. Bu etkinlikleri zaman zaman yapıyoruz ve sosyal medya kanallarımızda duyuruyoruz.

Bunun dışında MSF'nin dünya çapındaki 6,3 milyon bireysel bağışçısından biri olmak isterseniz, msf.org/en/donate adresinden uluslararası MSF'ye bağış yapabilirsiniz. Ayrıca yakınlarınız veya arkadaşlarınız adına da MSF’ye bağış yapıp e-card veya posta yoluyla kendilerine bildirmek isterseniz bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Son olarak MSF'nin savunuculuk kampanyaları, haber ve etkinliklerinden haberdar olmak isterseniz bize onay vermeniz yeterli; email adresinizi iletişim listemize ekleyebiliriz. Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Maaş ve yan yardımlar

20. Çalışanlara ücret ödenir mi? MSF harcamalarımı karşılar mı?

Ekiplerimiz “gönüllülük” ruhuyla çalışsa da saha görevlerinde, pozisyon ve projeye bağlı olarak değişebilen miktarlarda maaş alırlar. Maaşlar, pozisyon, deneyim ve niteliklere göre değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra sahadaki her türlü harcama (kalacak yer, yemek, ulaşım vb.) gerek ilk yıl, gerek sonraki çalışma yıllarında MSF tarafından karşılanır.

MSF yurtdışı saha programlarında çalışan personelinin aşağıda belirtilen harcamalarını karşılar:

 • Görev yerine uygun maliyetli gidiş dönüş bileti. Bilete Avrupa’da yapılacak olan brifing (bilgilendirme) ve görev raporu toplantıları da dahil edilebilmektedir.
 • Gerekli vizelerin alınması için yapılan başvuru masrafları (bu ödeme genelde vize başvurusu sırasında doğrudan MSF tarafından yapılmaktadır)
 • Yerel sağlık kurumlarınca yapılmayan aşılar
 • Sözleşmeniz boyunca konaklama ve ulaşım masraflarınız (buna bilgilendirme ve görev raporu toplantıları masrafları da dahildir)
 • Projenizin yer aldığı ülkedeki koşullara bağlı olarak belirlenen harcırah
 • MSF tarafından sunulan eğitimlerden birine katılıyorsanız tüm eğitim masrafları.
 • Sağlık sigortası

21. MSF ile çalışırken yıllık izin kullanabilir miyim?

MSF ile çalıştığınız süreyle orantılı olarak yıllık 28 güne kadar ücretli izin kullanabilirsiniz.

22. Hastalanır veya yaralanırsam akabinde nasıl bir süreç izleniyor? Sağlık sigortası yapılıyor mu?

MSF sahada çalıştığınız süre boyunca sizin için geçerli olan kapsamlı bir sağlık sigortası ayarlar. Tıbbi tahliye durumları gerçekleşirse veya ciddi bir sağlık sorunundan ötürü ülkenize geri gönderilmeniz gerekirse, bu da sigortanız tarafından karşılanır.

23. Sahaya gitmeden önce sağlık taraması yaptırmak gerekiyor mu? 
Seyahat öncesinde bir Sağlık Bildirim Formu doldurmanız gerekecektir. İhtiyaç duyulması halinde gerekli sağlık kontrollerini yaptırmanız istenebilir. Sağlık bilgilerinizin tümü gizli tutulmaktadır.

Tıp öğrencileri ve ofiste gönüllü destek

24. Asistan doktor kabul ediyor musunuz?

Uzun dönem saha programlarında zor koşullarda çalışabilecek deneyimli ve uzman hekimleri tercih ediyoruz. Daha fazla deneyimi olan kişilerin çeşitli zorluklar içeren saha projelerinde deneyimlerini doğrudan kullanabileceklerini düşünüyoruz. Ayrıca, saha projelerinde yer alan kişilerin bağımsız bir şekilde hareket edebilmesi ve yerel çalışanlara eğitim verebilecek düzeyde olması gerekmektedir. Bu nedenle, uluslararası çalışanların bu ihtiyaçları karşılayabilecek deneyime sahip olmalarına özen gösteriyoruz.

25. Bir tıp öğrencisi olarak kendimi MSF ile çalışmaya hazırlamak için ne yapabilirim?

MSF’nin en çok ihtiyaç duyduğu profiller acil tıp, cerrahi, tüberküloz (verem) ve HIV/AIDS konuları üzerine uzmanlaşmış sağlık çalışanları, kadın doğum uzmanları, pediatristler ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarıdır. Bu alanlarda uzmanlaşmanız bizimle çalışmak için tercih edilmenizde faydalı olacaktır. Aynı zamanda eğitim verme, danışmanlık ve yönetim becerilerine sahip olmanız da bizim için önemlidir. Akıcı İngilizce ve/veya Fransızca, Arapça bilgisi de aynı ölçüde gereklidir.

26. Yurtdışında çalışma deneyimine sahip olmak şart mıdır?

Bu kriter başvurularda şart koşulmamaktadır. Fakat gelişmekte olan ülkelerde minimum üç ay seyahat etmiş olmanız veya buralarda çalışmış olmanız işe alımlarda önemli bir tercih sebebidir.

27. Tıp öğrencisi olarak Sınır Tanımayan Doktorlar ofisinde gönüllü olarak çalışabilir miyim?

Türkiye'de halihazırda öğrencilere yönelik gönüllü veya staj programımız mevcut değil. Fakat yurtdışındaki bazı MSF ofisleri, ofis dahilinde öğrencilere gönüllü çalışma fırsatları yaratabiliyor. ABD'deki New York ofisi bunlardan biri. Mevcut fırsatları görmek için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

MSF, savaş/çatışma, doğal afet ve salgın hastalıkların olduğu ortamlarda, saha görevlerinin zorluğu ve deneyimli çalışanlara duyulan ihtiyaç nedeniyle saha çalışmalarına öğrencileri ve yeni mezunları gönüllü veya stajyer olarak kabul edemiyor. Bu nedenle öğrenciyken veya yeterli deneyim sahibi olmadan MSF ile sahada çalışmak mümkün olmadığından, MSF'nin destek sunduğu insanlara farklı şekillerde yardım edebilirsiniz. Bunlardan biri, düzenlediğimiz mapathon etkinliklerine katılmak olabilir. Bu etkinlikleri zaman zaman yapıyoruz ve sosyal medya kanallarımızda duyuruyoruz. Uzaktan ve gönüllü desteğin en iyi biçimlerinden biri bu mapathonlar.

Ayrıca diğer etkinliklerimize, konferanslarımıza ve söyleşilerimize her zaman katılabilirsiniz. MSF olarak düzenlediğimiz etkinliklerimiz ücretsizdir ve duyurusu sayfalarımızda yapılır. Katılmanız halinde ekibimizle tanışabilir, sorularınızı sorabilir ve çalışmalarımız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

28. Araştırmalarım için bana yardımcı olabilir misiniz?

MSF gelen tüm talepleri yanıtlamaya çalışır. Eğer ekiplerin bilgisi dahilinde ise size çalışmanızın içeriğine göre bazı yayınlar önerebilir. Bu yayınlar insani yardım konusuna dahil araştırmalar olabilir. Tıbbi araştırmaların yanı sıra insani yardımın tarihçesi, uluslararası insan hakları, tarafsızlık ve medyanın rolü üzerine de MSF çalışmalarını paylaşabilir.

Araştırmanızın içeriğine ve kapsamına göre, tıbbi ve insani yardıma yönelik saha çalışmalarından derlenen araştırma sonuçları, değerlendirme raporları ve bilimsel makaleler için MSF’nin web sitelerine göz atabilirsiniz:

Aynı zamanda MSF’nin kurduğu, toplum sağlığı ve epidemiyoloji alanlarında uzmanlaşmış olan araştırma kuruluşu Epicentre’ın da tıbbi yayınlarını inceleyebilirsiniz:

Ek sorular

29. Başka sorularım var. Sizinle nasıl irtibata geçebilirim?

Herhangi bir konuda daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle bilgi@istanbul.msf.org üzerinden irtibata geçebilirsiniz.