Aşağıda Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ile sahada çalışma hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz konu hakkında bilgi almak için linkleri takip edebilirsiniz. Eğer istediğiniz cevapları bulamıyorsanız, “Yurtdışında Çalışma” kısmındaki diğer sayfaları okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • MSF ile çalışmak
 • Tıp öğrencileri ve ofiste gönüllü destek
 • Başvuru koşulları ve yerleştirme
 • Ücret, ödeme ve kazançlar
 • Kariyer gelişimi
 • Sorular

MSF ile çalışmak

1. MSF ile çalışmak için gerekli kriterler nelerdir?

MSF’nin yurtdışı saha projelerinde çalışmak için gereken temel kriterlerinden biri yabancı dil bilgisidir. Başta İngilizce olmak üzere, Fransızca, Arapça, Almanca, İspanyolca, vb. gibi dillerden en az birini iyi seviyede konuşmanız, yazmanız beklenir.
Bir diğer önemli kriter, kendi uzmanlık alanınızda en az iki yıllık deneyiminizin olmasıdır. Uzun dönem saha projelerinde zor koşullarda çalışabilecek deneyimli çalışanları tercih ediyoruz. Saha çalışmalarında bağımsız hareket edebilmemiz için ekiplerimizin deneyim sahibi olması önemlidir.
Bu temel kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız, bu bağlantıda yer alan başvuru formunu inceleyebilir ve genel bir başvuru yapabilirsiniz. Ancak saha çalışmasına uygunluk konusunda kendi değerlendirmenizi yapmanızı tavsiye ederiz çünkü bu süreçte zorlu saha şartlarında çalışmak için gerekli temel beceriler de dikkate alınacaktır. Bunun için websitemizin Gerekli Temel Beceriler ile Emniyet ve Güvenlik sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Genel kriterler ile ilgili daha detaylı bilgiye ve rol tanımlarına, websitemizin Bizimle Çalışın ve Yurtdışında Çalışma kısımlarından ulaşabilirsiniz.

Başvuru süreci

Yalnızca belirtilen kriterlere uygun olduğunuz takdirde MSF başvurulara geri dönüş yapacaktır. Başvurular online yapılmaktadır.

2. MSF’nin saha çalışmalarına kimler katılabilir?

MSF projelerinde, sağlık çalışanları (tıp doktoru, hemşire, epidemiyolog, pediatrist, vb.), paramedikler ve diğer meslek grupları (lojistikçi, finans, insan kaynakları, iletişim uzmanı, tedarik, idari işler çalışanları, vb.) bulunur. Tüm bu çalışanlar mesleki nitelikleri, deneyimleri ve ihtiyaç sahiplerine yardım etme kararlılığı ile MSF’ye ciddi bir bağlılıkla çalışırlar.

Proje ekiplerimiz çoğunlukla bulunduğumuz bölgedeki yerel çalışanlardan ve minimum sayıda uluslararası çalışandan oluşur. Yaklaşık olarak proje bölgesine atanan her 1 uluslararası çalışana karşılık 7 yerel çalışan bulunur. Bu kişiler, teknik, operasyonel ve sosyal uzmanlıklarını kullanarak sağlık yardımı hizmetlerimizin devamlılığını sağlarlar.

MSF, savaş/çatışma, doğal afet ve salgın hastalıkların olduğu ortamlarda, saha görevlerinin zorluğu nedeniyle ve güvenlik gerekçeleriyle saha çalışmalarına öğrencileri ve yeni mezunları gönüllü veya stajyer olarak kabul etmemektedir.

3. MSF projelerinde ne tür uzmanlık alanlarına ihtiyaç duyuluyor?

Kimlere İhtiyacımız Var ve Yurtdışında Çalışma kısmından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

4. Uluslararası projelerde yalnızca sağlık çalışanları mı yer alır?

Ağırlıklı olarak sağlık çalışanları görev alsa da, sahada farklı uzmanlık alanlarına da ihtiyaç duyarız. Beslenme uzmanları, laboratuvar teknisyenleri, psikolog ve rehberler, su ve sanitasyon uzmanları, inşaat mühendisleri, lojistik uzmanları, finans, iletişim ve insan kaynakları uzmanları ile muhasebeciler MSF’nin projelerinin devamlılığı açısından sürekli ihtiyaç duyulan meslek gruplarıdır.

5. MSF’nin asker kökenli çalışanları var mıdır?

MSF’nin sıkı politikaları gereğince, askeriyede çalışmış bireyler MSF’ye yalnızca ordudan ayrılmalarının üzerinden en az iki yıl geçtikten sonra başvurabilirler. Bu konuyla ilgili MSF’nin “Silahlı Kuvvetler Politikası”nı incelemek isterseniz, lütfen bizimle iletişime geçiniz.

6. Sabıka kaydı olan bir bireyin MSF ile çalışması mümkün müdür?

Sabıka kaydınız olması MSF ile çalışmanızı tamamen engellemez. Bu başvurduğunuz pozisyonun gerekliliklerine ve sizin sabıkalı olduğunuz konuya bağlı olarak değişir. Detaylı bilgi edinmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

7. Diş hekimleri ile çalışıyor musunuz?

Diş hekimleri her ne kadar MSF'nin ağırlıklı çalıştığı profillerden olmasa da, projeden projeye göre ihtiyaçlar değişebilmektedir.

8. MSF fotoğrafçılarla çalışır mı?

Evet. Eğer MSF'nin fotoğrafçılardan oluşan havuzunda yer almak istiyorsanız, portföyünüzle birlikte bilgi@istanbul.msf.org adresine email atabilirsiniz. Başvurunuz değerlendirilmek üzere MSF fotoğraf ekiplerine ulaştırılacaktır. Portföyünüzü göndermeden önce lütfen detaylı bilgi için bu bağlantıda yer alan MSF sayfasını ziyaret edin.

9. MSF’nin kaç çalışanı var?

Sınır Tanımayan Doktorlar her yıl 2.500'den fazla uluslararası çalışan ve 30.000'den fazla yerel çalışan ile 70'den fazla ülkede tıbbi insani yardım faaliyetlerini yürütür. Buna ek olarak dünya çapındaki MSF ofisleri saha destek ve koordinasyon çalışmaları için 600’den fazla daimi çalışan bulundururlar.

Tıp öğrencileri ve ofiste gönüllü destek

10. Asistan doktor kabul ediyor musunuz?

Uzun dönem saha projelerinde zor koşullarda çalışabilecek deneyimli ve uzman doktorları tercih ediyoruz. Saha çalışmalarında bağımsız hareket edebilmemiz için doktorlarımızın deneyim sahibi olması önemlidir.

11. Bir tıp öğrencisi olarak kendimi MSF ile çalışmaya hazırlamak için ne yapabilirim?

MSF’nin en çok ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanları tüberküloz (verem) ve HIV/AIDS uzmanları, kadın doğum uzmanları, pediatristler ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarıdır. Bu alanlarda uzmanlaşmanız bizimle çalışmak için tercih edilmenizde faydalı olacaktır. Aynı zamanda eğitim verme, danışmanlık ve yönetim becerilerine sahip olmanız da bizim için önemlidir. Akıcı İngilizce ve/veya Fransızca’ya sahip olmanız da aynı ölçüde gereklidir.

12. Yurtdışında çalışma deneyimine sahip olmak şart mıdır?

Bu kriter başvurularda aranmamaktadır. Fakat gelişmekte olan ülkelerde minimum üç ay seyahat etmiş olmanız veya buralarda çalışmış olmanız önemli bir tercih sebebidir.

13. Sınır Tanımayan Doktorlar ofisinde gönüllü olarak çalışabilir miyim?

Yurtdışındaki bazı MSF ofisleri, ofis dahilinde gönüllü çalışma fırsatları yaratabiliyor. ABD'deki New York ofisi bunlardan biri. Mevcut fırsatları görmek için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

14. Araştırmalarım için bana yardımcı olabilir misiniz?

MSF gelen tüm talepleri yanıtlamaya çalışır. Eğer ekiplerin bilgisi dahilinde ise size çalışmanızın içeriğine göre bazı yayınlar önerebilir. Bu yayınlar insani yardım konusuna dahil araştırmalar olabilir. Tıbbi araştırmaların yanı sıra insani yardımın tarihçesi, uluslararası insan hakları, tarafsızlık ve medyanın rolü üzerine de MSF çalışmalarını paylaşabilir.

Başvuru koşulları ve işe alım

15. Kriterlerin yalnızca bir kısmını karşılıyorum, hala başvurabilir miyim?

MSF çok sayıda başvuru aldığı için, deneyim ve nitelikleriniz bizim ihtiyaçlarımızla ne kadar örtüşürse, kabul edilme olasılığınız da o kadar artar. Daha fazla detaylı bilgi edinmek isterseniz lütfen "Kimlere İhtiyacımız Var" sayfasını ziyaret edin.

16. Belirli bir ülkede çalışmayı seçebilir miyim?

Özel isteklere bağlı olarak bir ülkeye gönderilmeniz mümkün değildir. MSF, başvuranları belirli bir göreve atamadan önce çalışan havuzunda bekletir ve bu kişileri uygun görülen ülkelere atar. MSF, çalışanlarının görev yerleri konusunda esnek davranmalarını bekler ve kişilerin deneyim ve niteliklerine en çok ihtiyaç duyulan bölgelere gönderilmesini tercih eder. Bununla beraber özel yetenekler, konuşulan yabancı dil ve kısıtlamalar sizin belirli bir ülkede çalışmak için tercih edilmenizde önemli rol oynar.

17. Çiftler aynı projede çalışmak için başvurabilir mi?

MSF projelerinde görevlendirilenler genellikle minimum 9 ay çalışırlar. Bu görevlendirmelerin doğası gereği nitelikler ön planda tutulduğundan ve her bireyin nitelikleri farklı olduğundan, bir çiftin aynı yere gönderilmesi çok düşük bir ihtimaldir.

18. MSF’de çalışmak için Fransızca bilmek şart mıdır?

MSF'nin öncelikli dili İngilizce’dir. Ancak Fransızca konuşulan ülkelerde çok sayıda proje yürütüldüğünden, Fransızca bilmeniz bu ülkelerde çalışmak için tercih edilmenize ve başvuru kabulünden sonraki yerleştirme sürecini hızlandırmada daha çok yardımcı olacaktır.

19. MSF’de çalışmak için başka bir dil bilmem gerekir mi?

MSF uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşudur. Bu nedenle resmi dili İngilizce’dir. Ancak başka bir dilde yetkin olmanız da size saha çalışmalarında, işe alım sürecinde ve projeye yerleştirilme aşamasında avantaj sağlayacaktır. İngilizce'den sonra en çok ihtiyaç duyduğumuz dillerden bazıları Fransızca, Arapça ve İspanyolca'dır.

20. Bir görev süresi yaklaşık ne kadardır?

Çoğu pozisyon için ilk görevlendirme süresi genellikle 9 ila 12 aydır. Cerrahi, kadın doğum ve anestezi gibi belirli bir uzmanlık gerektiren pozisyonlarda ise görevlendirme süresi projenin yoğunluğuna göre 3 ila 6 ay arasında değişebilir.

21. Kabul edilme ve yerleştirme süreci ne kadar sürer?

Başvuru sonrası yerleştirme süreci, mevcut şartlara bağlı olarak 4 ila 6 ay kadar sürmektedir.

22. Başvurmak için en doğru zaman ne zamandır?

Uygun olduğunuz zaman dilimine karar verdikten sonra hemen başvuru yapabilirsiniz. Yerleştirme zaman alacağından, sahaya gitmeyi uygun gördüğünüz tarihten 6 ay kadar önce başvuruda bulunmanızı tavsiye ederiz.

23. Sahada mesai saatleri nasıldır?

Bu durum her projenin yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Ancak çalışanlar genellikle haftada bir gün izinli olur. Sahada işler yoğun olduğu zaman çalışma saatleri değişiklik gösterebilir ve bazen daha fazla çalışmanız beklenebilir.

Ancak normalde sağlıklı bir şekilde dinlenmeniz için çalışma saatleri buna göre ayarlanır.

24. MSF ile uluslararası projelerde çalışmak için yaş sınırlaması var mıdır?

Çalışanlarımız için yaş sınırlamamız yoktur. Önemli olan, kriterlerimizi karşılayıp karşılamadığınızdır.

25. Ailem bana görev yaptığım sürede eşlik edebilir mi?

Hayır. Sahadaki yaşam koşulları (güvenlik, çevre, yaşam alanları vb.) çalışanların aile bireylerinin veya çocuklarının beraber yaşaması için uygun değildir.

Ücret, Ödenek ve Yan yardımlar

26. Uluslararası çalışanlara ücret ödenir mi?

Uluslararası çalışanlar saha görevlerinde, pozisyon ve projeye bağlı olarak değişebilen miktarlarda maaş alırlar. Maaşlar, pozisyon, deneyim ve niteliklere göre değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra sahadaki her türlü harcama (kalacak yer, yemek, ulaşım vb.) gerek ilk yıl, gerek sonraki çalışma yıllarında MSF tarafından karşılanır.

27. MSF harcamalarımı karşılar mı?

MSF aşağıda belirtilen harcamaları karşılar:

 • Ulaşım masrafları (ekonomik sınıf)
 • Gerekli vizelerin alınması için ödenen ücretler
 • Bir ülkeye gitmeden önce yapılması gereken aşılar
 • Kontratınız süresince tüm kalacak yer ve ulaşım masrafları
 • Çalıştığınız ülkedeki günlük yaşam maliyeti
 • Hazırlık kurslarına gönderilecekseniz bu kursların ücretleri
 • Sağlık sigortası

28. MSF ile çalışırken yıllık izin kullanabilir miyim?

MSF ile çalışırken yıllık 28 gün ücretli izin kullanabilirsiniz.

29. Hastalanır veya yaralanırsam ne olur? Sağlık sigortası yapılıyor mu?

MSF sahada çalıştığınız süre boyunca sizin için geçerli olan kapsamlı bir sağlık sigortası ayarlar. Tıbbi tahliye durumları gerçekleşirse veya ciddi bir sağlık sorunundan ötürü ülkenize geri gönderilmeniz gerekirse, bu da sigortanızca karşılanır.

Kariyer Gelişimi

30. Sahada çalışırken öğrenme ve kariyer geliştirme imkanları var mıdır?

MSF sahada çalışanların ilk görevlerinden sonra da bizimle çalışmaya devam etmesini ve bu kişilerin deneyim kazanmasını özellikle destekler. Saha çalışanları için çok farklı kariyer geliştirme fırsatları bulunmaktadır. Profesyonel deneyiminizi farklı yardım programlarında yer alarak geliştirebilirsiniz ve bu sayede her zaman yeni alanlarda bilgi edinme ve kendinizi geliştirme fırsatları bulabilirsiniz.

31. Sınır Tanımayan Doktorlar’da kariyer geliştirme imkanları var mıdır?

MSF’de çok çeşitli uzun dönem kariyer fırsatları sunulmaktadır. Daha fazla MSF saha deneyimine sahip olmanız, lojistik koordinatörü, tıbbi koordinatör, proje koordinatörü veya program direktörü pozisyonları için tercih edilmenizde önemli bir etkendir.

Sahada aynı zamanda proje yönetimi, sağlık yönetimi ve lojistik alanında eğitimler verilmektedir. Eğer MSF ile çalışarak kariyer fırsatlarını değerlendirmek isterseniz, mülakat sırasında insan kaynakları çalışanımıza danışabilir ve bu olanakları tartışabilirsiniz.

Sorular

32. Başka sorularım var. Kiminle irtibata geçebilirim?

Herhangi bir konuda daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle bilgi@istanbul.msf.org üzerinden irtibata geçebilirsiniz.