Aşağıda Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ile sahada çalışma hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz konu hakkında bilgi almak için linkleri takip edebilirsiniz. Eğer istediğiniz cevapları bulamıyorsanız, lütfen “Yurt Dışında Çalışma” kısmındaki diğer sayfaları okuyarak detaylı bilgi edininiz.

 • MSF ile çalışmak
 • Tıp öğrencileri ve gönüllüler
 • Başvuru koşulları ve yerleştirme
 • Ücret, ödeme ve kazançlar
 • Kariyer gelişimi
 • Sorular

MSF ile çalışmak

1. MSF ile çalışmak için gerekli kriterler nelerdir?

Seçim kriterleri ile ilgili detaylı bilgiye ve rol tanımlarına web sitemizin belirtilen kısımlarından ulaşabilirsiniz:
Sınır Tanımayan Doktorlar ile yurt dışında çalışmak

Başvuru süreci

Yalnızca belirtilen kriterlere uygun olduğunuz takdirde MSF ile çalışabilirsiniz.
Başvurular online yapılmaktadır.

2. MSF’nin saha çalışmalarına kimler katılabilir?

MSF projelerinde, sağlık çalışanları ve diğer meslek grupları bulunur. Tüm bu çalışanlar mesleki nitelikleri, deneyimleri ve ihtiyaç sahiplerine yardım etme kararlılığı ile MSF’ye ciddi bir bağlılıkla çalışırlar.

Proje ekiplerimiz çoğunlukla bulunduğumuz bölgedeki yerel çalışanlardan ve minimum sayıda uluslararası çalışandan oluşur. Yaklaşık olarak proje bölgesine atanan her 1 uluslararası çalışana karşılık 7 yerel çalışan bulunur. Bu kişiler, teknik, operasyonel ve sosyal uzmanlıklarını kullanarak sağlık yardımı hizmetlerimizin devamlılığını sağlarlar.

3. MSF projelerinde ne tür uzmanlık alanlarına ihtiyaç duyuluyor?

Kimlere ihtiyacımız var linkini takip ediniz.

4. Uluslararası projelerde yalnızca sağlık çalışanları mı yer alır?

Gönüllülerimiz ağırlıklı olarak sağlık çalışanları olsa da, farklı uzmanlık alanlarına da ihtiyaç duyarız. Beslenme uzmanları, laboratuvar teknisyenleri, psikolog ve rehberler, su ve sanitasyon uzmanları, inşaat mühendisleri, lojistik uzmanları, insan kaynakları uzmanları ve muhasebeciler MSF’nin projelerinin devamlılığı açısından sürekli ihtiyaç duyulan meslek gruplarıdır.

5. MSF’nin asker kökenli çalışanları var mıdır?

MSF’nin sıkı politikaları gereğince, askeriyede çalışmış bireyler MSF’ye yalnızca ordudan ayrılmalarının üzerinden en az iki yıl geçtikten sonra başvurabilirler. Bu konuyla ilgili MSF’nin “Silahlı Güçler Politikası”nı incelemek isterseniz, lütfen bizimle iletişime geçiniz.

6. Sabıka kaydı olan bir bireyin MSF ile çalışması mümkün müdür?

Sabıka kaydınız olması MSF ile çalışmanızı tamamen engellemez. Bu başvurduğunuz pozisyonun gerekliliklerine ve sizin sabıkalı olduğunuz konuya bağlı olarak değişir. Detaylı bilgi edinmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

7. Diş hekimleri ile çalışıyor musunuz?

MSF nadir durumlar dışında diş hekimleri ile çalışmamaktadır.

8. MSF fotoğrafçılarla çalışır mı?

Evet, ancak detaylı bilgi için lütfen İngilizce web sitemizde yer alan Guidelines on being a photographer for MSF sayfasını ziyaret edin.

9. MSF’nin kaç çalışanı var?

Sınır Tanımayan Doktorlar her yıl yaklaşık olarak 3.000 uluslararası gönüllü kabul eder ve dünyanın her yerinde toplamda 25.000 yerel çalışanı vardır. Buna ek olarak dünya çapında çalışan 11 ofisimiz vardır ve bu ofisler destek ve operasyon çalışmaları için 600’den fazla sürekli çalışan bulundururlar.

Tıp öğrencileri ve gönüllüler

10. Asistan doktor kabul ediyor musunuz?

Dünya çapında çok fazla başvuru aldığımız için deneyim sahibi doktorlarla çalışmaya özen gösteriyoruz. Buna rağmen kısa süreli projelerde asistan doktor kabul edebiliyoruz. Ancak uzun dönem projelerde deneyimli ve zor koşullarda çalışabilecek uzman doktorları tercih ediyoruz. Saha çalışmalarında kimseye danışmaya gerek kalmadan bağımsız hareket edebilmemiz için doktorlarımızın deneyim sahibi olması önemlidir.

11. Bir tıp öğrencisi olarak kendimi MSF ile çalışmaya hazırlamak için ne yapabilirim?

MSF’nin en çok ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanları verem ve HIV/AIDS uzmanları, jinekologlar ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarıdır. Bu alanlarda uzmanlaşmanız bizimle çalışmak için tercih edilmenizde faydalı olacaktır. Aynı zamanda eğitim verme, danışmanlık ve yönetim becerilerine sahip olmanız da bizim için önemlidir. Akıcı İngilizce veya Fransızca’ya sahip olmanız da aynı ölçüde gereklidir.

12. Yurt dışında çalışma deneyimine sahip olmak şart mıdır?

Gelişmekte olan ülkelerde minimum 3 ay seyahat etmiş olmanız veya buralarda çalışmış olmanız önemli bir tercih sebebidir.

13. Sınır Tanımayan Doktorlar ofisinde gönüllü olarak çalışabilir miyim?

Evet, belirli sayıda ofis gönüllüsü kabul ediyoruz.

14. Araştırmalarım için bana yardımcı olabilir misiniz?
MSF size bazı yayınlar önerebilir. Bu yayınlar insani yardım konusuna dahil araştırmalardır. Tıbbi araştırmaların yanı sıra insani yardımın tarihçesi, uluslararası insan hakları, tarafsızlık ve medyanın rolü üzerine de araştırmalar bulunur. Daha fazla bilgi için Kaynaklar sayfamızı ziyaret ediniz.

Başvuru koşulları ve işe alım

15. Kriterlerin yalnızca bir kısmını karşılıyorum, hala başvurabilir miyim?

MSF çok sayıda başvuru aldığından dolayı, deneyim ve nitelikleriniz bizim ihtiyaçlarımızla ne kadar örütüşürse, kabul edilme olasılığınız o kadar artar. Daha fazla detaylı bilgi edinmek isterseniz lütfen Kimlere ihtiyacımız var sayfasını ziyaret edin.

16. Belirli bir ülkede çalışmayı seçebilir miyim?

Özel isteklere bağlı olarak bir ülkeye gönderilmeniz mümkün değildir. MSF, başvuranları belirli bir göreve atamadan önce çalışan havuzunda bekletir ve bu kişileri uygun görülen ülkelere atar. MSF, çalışanlarının görev yerleri konusunda esnek davranmalarını bekler ve kişilerin deneyim ve niteliklerine en çok ihtiyaç duyulan bölgelere gönderilmesini tercih eder. Bununla beraber özel yetenekler, konuşulan yabancı dil ve kısıtlamalar sizin belirli bir ülkede çalışmak için tercih edilmenizde önemli rol oynar.

17. Çiftler aynı projede çalışmak için başvurabilir mi?

MSF projelerinde görevlendirilenler genellikle minimum 9 ay çalışırlar. Bu görevlendirmelerin doğası gereği nitelikler ön planda tutulduğundan ve her bireyin nitelikleri farklı olduğundan, bir çiftin aynı yere gönderilmesi çok düşük bir ihtimaldir.

18. MSF’de çalışmak için Fransızca bilmek şart mıdır?

MSF'nin öncelikli dili İngilizce’dir. Ancak Fransızca konuşulan ülkelerde çok sayıda proje yürütüldüğünden, Fransızca bilmeniz bu ülkelerde çalışmak için tercih edilmenize çok yardımcı olacaktır.

19. MSF’de çalışmak için başka bir dil bilmem gerekir mi?

MSF’nin resmi dili İngilizce’dir ancak başka bir dilde yetkin olmanız da size avantaj sağlayacaktır. İkincil olarak en çok ihtiyaç duyduğumuz dil Fransızca’dır.

20. Bir görev süresi yaklaşık ne kadardır?

Çoğu pozisyon için ilk görevlendirme süresi genellikle 6 ila 12 aydır. Cerrah ve anestezi uzmanları ise projenin yoğunluğuna göre, 6 hafta ila 3 aylık süre için görevlendirilirler.

21. Kabul edilme ve yerleştirme süreci ne kadar sürer?

Başvuru sonrası yerleştirme süreci 4 ila 6 aydır.

22. Başvurmak için en doğru zaman ne zamandır?

Uygun olduğunuz zaman dilimine karar verdikten sonra hemen başvuru yapabilirsiniz. Yerleştirme zaman alacağından, gitmeyi uygun gördüğünüz tarihten 6 ay kadar önce başvuruda bulunmanızı tavsiye ederiz.

23. Sahada mesai saatleri nasıldır?

Bu durum her projenin yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Ancak çalışanlar genellikle haftada bir gün izinli olur. Sahada işler yoğun olduğu zaman çalışma saatleri değişiklik gösterebilir ve bazen daha fazla çalışmanız beklenebilir.

Ancak normalde sağlıklı bir şekilde dinlenmeniz için çalışma saatleri buna göre ayarlanır.

24. MSF ile uluslararası projelerde çalışmak için yaş sınırlaması var mıdır?

Çalışanlarımız için yaş sınırlamamız yoktur. Önemli olan, kriterlerimizi karşılayıp karşılamadığınızdır.

25. Ailem bana görev yaptığım sürede eşlik edebilir mi?

Hayır. Sahadaki yaşam koşulları (güvenlik, çevre, yaşam alanları vb.) çalışanların aile bireylerinin veya çocuklarının beraber yaşaması için uygun değildir.

Ücret, Ödenek ve Yan yardımlar

26. Gönüllüler ve uluslararası çalışanlara ücret ödenir mi?

Uluslararası çalışanlara ilk görevlerinde, pozisyon ve projeye bağlı değişebilen yıllık bir miktar para ödenir. Bir yıl sonrasında maaşlı çalışan olurlar. Maaşlar, her yerde olduğu gibi pozisyon, deneyim ve niteliklere göre değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra sahadaki her türlü harcama (kalacak yer, yemek, ulaşım vb.) gerek ilk yıl gerek sonraki çalışma yıllarında MSF tarafından karşılanır.

27. MSF harcamalarımı karşılar mı?

MSF aşağıda belirtilen harcamaları karşılar:

 • Ulaşım masrafları (ekonomik sınıf)
 • Gerekli vizelerin alınması için ödenen ücretler
 • Bir ülkeye gitmeden önce yapılması gereken aşılar
 • Kontratınız süresince tüm kalacak yer ve ulaşım masrafları
 • Çalıştığınız ülkedeki günlük yaşam maliyeti
 • Hazırlık kurslarına gönderilecekseniz bu kursların ücretleri
 • Sağlık sigortası

28. MSF ile çalışırken yıllık izin kullanabilir miyim?

MSF ile çalışırken yıllık 28 gün ücretli izin kullanabilirsiniz.

29. Hastalanır veya yaralanırsam ne olur? Sağlık sigortası yapılıyor mu?

MSF sahada çalıştığınız süre boyunca sizin için geçerli olan kapsamlı bir sağlık sigortası ayarlar. Tıbbi tahliye durumları gerçekleşirse veya ciddi bir sağlık sorunundan ötürü ülkenize geri gönderilmeniz gerekirse, bu da sigortanızca karşılanır.

Kariyer Gelişimi

30. Sahada çalışırken öğrenme ve kariyer geliştirme imkanları var mıdır?

MSF sahada çalışanların ilk görevlerinden sonra da bizimle çalışmaya devam etmesini ve bu kişilerin deneyim kazanmasını özellikle destekler. Saha çalışanları için çok farklı kariyer geliştirme fırsatları bulunmaktadır. Profesyonel deneyiminizi farklı yardım programlarında yer alarak geliştirebilirsiniz ve bu sayede her zaman yeni alanlarda bilgi edinme ve kendinizi geliştirme fırsatları bulabilirsiniz.

31. Sınır Tanımayan Doktorlar’da kariyer geliştirme imkanları var mıdır?

MSF’de çok çeşitli uzun dönem kariyer fırsatları sunulmaktadır. Daha fazla MSF saha deneyimine sahip olmanız, lojistik koordinatörü, tıbbi koordinatör, proje koordinatörü veya program direktörü pozisyonları için tercih edilmenizde önemli bir etkendir.

Sahada aynı zamanda proje yönetimi, sağlık yönetimi ve lojistik alanında eğitimler verilmektedir. Eğer MSF ile çalışarak kariyer fırsatlarını değerlendirmek isterseniz, mülakat sırasında insan kaynakları çalışanımıza danışabilir ve bu olanakları tartışabilirsiniz.

Sorular

32. Başka sorularım var. Kiminle irtibata geçebilirim?

Eğer öğrenmek istedikleriniz varsa lütfen bizimle iletişime geçiniz.

E-posta: bilgi@istanbul.msf.org