Myanmar’ın Rakhine eyaletinde (eski adıyla Arakan) Rohingyalara yönelik şiddetin artmasıyla Bangladeş'e sığınan yüzbinlerce mülteci, zor şartlarda yaşıyor. Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki MSF’ye ait Kutupalong sağlık tesisinde görev yapan Dr. Ian Crossi femur kırığı olan bir hastayla ilgileniyor. Fotograf_Paula Bronstein

Bu sayfada belirtilen özellikler, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ile çalışmak için aranan temel kriterlerin özetidir. Bu kriterler saha görevlerinin gereksinimlerine, koşullarına ve organizasyon biçimine bağlı olarak değişebilir.

Süre

Çoğu görev 9 ila 12 ay sürer.

Bir MSF saha çalışanı olarak sizden beklenen, neredeyse bir yıllık bu uzun süre boyunca aynı kararlılık ve sorumluluk bilinciyle çalışabilmenizdir. Projenin ortamına alışmak ve saha görevinin devamlılığını sağlamak için bu süre boyunca verimli ve istekli çalışılması, yerel ve uluslararası çalışanların uyumu için de son derece önemlidir.

Cerrah ve anestezistler bir yıl boyunca uygun olma gerekliliğinden muaf tutulabilir, daha kısa süreli görevlendirilebilirler.

Bazı MSF projeleri doğal afet veya insan kaynaklı acil kriz durumları nedeniyle başlatılabilir. Bu gibi durumlarda çalışanların kısa dönem uygun olması koşulu aranabilir.

Yabancı Dil ve Deneyim

Dil ve iletişim becerilerine sahip olmak temel gerekliliklerden biridir. İngilizce başta olmak üzere Fransızca, Arapça, Almanca, İspanyolca, vb. gibi dillerden en az birini iyi seviyede konuşmanız/yazmanız ve kendi uzmanlık alanınızda en az iki yıllık çalışma deneyiminizin olması halinde MSF başvuru yapmayı teşvik etmektedir. Birden fazla dile hakimiyet, başvuru yapan adayların yerleştirilmesinde bu kişilere öncelik ve kolaylık sağlayacaktır.

Fransızca konuşulan bölgelerde çok sayıda saha çalışanına ihtiyaç duyulduğundan, akıcı Fransızcaya sahip olmak, belli bir projeye seçilmeniz açısından önemli bir kriterdir.

Ekip Çalışması

MSF saha çalışanları beraber yaşar ve birlikte çalışırlar. Gün içinde bu kadar uzun süre beraber olmak, özel hayatın kısıtlı olması ve yaşam koşullarının zorlu olması ihtimali ile beraber düşünüldüğünde, güçlü ekip ilişkileri yürütmek projenin devamlılığı açısından hayatidir. Esnek, hoşgörülü, sağlam ve insan ilişkilerine sahip çıkan bir çalışan olmanız beklenir.

Aynı zamanda her millet ve kültürden çok sayıda insanla iletişim kurmanız gerektiğinden, sosyal ilişkiler sürdürmekte istekli ve kabiliyetli olmanız beklenir.

Gelişmekte Olan Ülkelerde Deneyim

Sınır Tanımayan Doktorlar genellikle gelişmekte olan ülkelerde çalıştığından, önceki iş hayatınızda veya kişisel geçmişinizde Afrika, Asya, Güney Amerika gibi bölgeleri ziyaret etmiş olmanız ve gelişmekte olan ülkeler hakkında bilgi sahibi olmanız beklenir.

Proje içerisinde tatmin edici bir performans gösterebilmeniz için, başkalarına eğitim verme, bağımsız hareket edebilme ve organizasyon becerilerine sahip olmanız gerekmektedir.

İnsani yardım görevleri esneklik, dayanıklılık, bağlılık ve en çok da sakin olmayı gerektirir. - Johanna Macleod - MSF Hemşiresi

Stres Yönetimi

MSF projelerinin çoğu, çatışma ve istikrarsızlık görülen bölgelerde yürütülür. Çevre koşulları sıkıntılı ve dengesiz olmakla beraber, çalışılan hedef topluluklar da ciddi stres altında olabilir. Daha dengeli çalışma koşullarında dahi, iş yoğunluğu ve devamlı ekip halinde hareket edilmesi gerekliliği yıldırıcı ve stresli olabilir.

MSF ile çalıştığınız süre boyunca, tahmin edilmesi güç ve zor çevresel koşullara hazırlıklı olmalı ve bu koşullarla başa çıkabilecek yetiye sahip olmalısınız. MSF sıklıkla görevlerden önce, görev sırasında ve sonrasında saha çalışanlarına stres yönetimi konusunda destek verir.

Esneklik

Koşullar, çalışmalar ve iş tanımları saha görevindeki ihtiyaçlara bağlı olarak hızla değişebilir. Görev süreci içinde de takım bileşenleri ve çalışma ortamı değişebilir. Bu sebeple esnek ve değişikliklere kolay adapte olabilen bir kişiliğe sahip olmanız, MSF projelerinde başarılı olmanız açısından kritiktir.