tip ogrencileri için

Tıp eğitimi zorlu bir süreçtir, fakat size çok büyük fırsatlar sunar. Tıp Fakültesi’nde yaptığınız çalışmalar ve edindiğiniz beceriler, doğal afet, savaş ve salgınlardan etkilenen dünyanın dört bir yanındaki insanlara yardımcı olmanız için size ayrı bir fırsat yaratır.

Öğrenciyseniz, mezun olmadan önce de Sınır Tanımayan Doktorlar’ın çalışmalarına katkıda bulunabilir ve MSF’nin 60’tan fazla ülkede sürdürdüğü hayat kurtaran çalışmalarına destek olabilirsiniz.

 

Eğitimim bittiğinde Sınır Tanımayan Doktorlar’a nasıl katılabilirim?

Her tıp öğrencisi gibi siz de muhtemelen kariyerinizin bir bölümünde dünyanın gelişmekte olan bölgelerinde çalışmanın hayalini kurdunuz. MSF bu konuda size yardımcı olabilir çünkü her zaman farklı ülkelerde sürdürdüğü yardım çalışmaları için deneyimli doktorlara ihtiyaç duyar.

İnsani yardım görevleri herkesin yapabileceği türden işler değildir. Son derece stresli, yorucu ve karmaşık olabilir. Çalışmalarınız sonucunda zengin olmanız düşük bir ihtimaldir. Aileniz, sevdikleriniz ve arkadaşlarınızdan uzak kalırsınız. Ancak yaptığınız yardımların dünya çapındaki insani boyutu, bu zorlu durumları telafi edecek niteliktedir.

Sınır Tanımayan Doktorlar ile çalışmak, doktor olmanın ne anlama geldiğini anlamanızı sağlar. Her gün kelimenin tam anlamıyla kendinizden ödün vererek, yardıma ihtiyacı olan insanların hayatını kurtarır ve onlara umut ışığı olursunuz.

Simon Burling, Sudan ve Somali’de MSF ile çalışmış pratisyen doktor

Sınır Tanımayan Doktorlar ile çalışma şansımı artırmak için ne gibi eğitimler almamı önerirsiniz?

MSF’nin her programında birbirinden farklı uzmanlık alanlarına ihtiyaç vardır. Bazı programlar hastalıklar için, bazılarıysa afet ve diğer acil durumlar konusunda özelleşmiştir. Ancak bazı uzmanlık alanlarına neredeyse her MSF çalışmasında ihtiyaç duyulmaktadır; ki bu alanlarda uzmanlaşmak yine zorunlu olmamasına rağmen, tercih edilme olasılığınızı kesinlikle artırır.

Acil Servis Doktorları: MSF doktorlarının stresli koşullarda hasta sınıflandırması yapabilmesi beklenir. Kaza ve acil müdahale konusunda uzmanlaşmış olmak, MSF’de çalışmak için seçilmenizde yararlı olacaktır.

Pediyatri: Kriz durumları yaşandığında çocuklar beslenme yetersizliği, salgınlar ve enfeksiyonlara karşı yetişkinlerden daha savunmasızdır. Bu sebeple pediyatride uzmanlaşmış olmanız MSF için tercih sebebidir.

Jinekoloji: Gelişmekte olan ülkelerde kadın doğum problemleri çok yaygındır. Kadın doğum acil vakaları yaşandığında bu durumla başa çıkabilecek özgüven ve kontrole sahip olmanız beklenir.

Pratisyen hekimlik: Her türden hastalıkla başa çıkabilmek ve hastaların problemlerini hızlıca teşhis edip onları gerekli bölümlere sevk etmek son derece önemlidir. Bu sebeple pratisyen hekimlere de ihtiyaç duyarız.

Epidemiyoloji: Verem, HIV/AIDS, sıtma, kolera, kala-azar, uyku hastalığı ve benzeri tropik hastalıklar projelerimizin gerçekleştiği ülkelerin çoğunda sıklıkla rastlanan türlerdir. Bu sebeple salgın hastalıklar konusunda uzmanlaşmış olmanız önemlidir.

Yabancı diller: İngilizce başta olmak üzere farklı yabancı diller konuşmanız MSF tarafından tercih edilme olasılığınızı artıracaktır. Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Arapça veya Rusça, MSF’de çalışırken doğrudan hasta- doktor ilişkisi kurabilmek açısından faydalı olacak dillerdir.