Tüberküloz riski taşıyan 66 yaşındaki Samuel, MSF doktorlarından Veronika Polvoca ile birlikte test sonuçlarını beklerken kameralara gülümsüyor. MSF'nin Matsapha kliniğinde tüm hastalar tüberküloz taramasından geçiyor. Fotoğraf: Alexis Huguet

Tıp eğitimi zorlu bir süreçtir, fakat size çok büyük fırsatlar sunar. Tıp Fakültesi’nde yaptığınız çalışmalar ve edindiğiniz beceriler, doğal afet, savaş ve salgınlardan etkilenen dünyanın dört bir yanındaki insanlara yardımcı olmanız için size ayrı bir fırsat yaratır.

Eğitimim bittiğinde Sınır Tanımayan Doktorlar’a (MSF) nasıl katılabilirim?

Pek çok tıp öğrencisi gibi siz de kariyerinizin bir bölümünde dünyanın gelişmekte olan bölgelerinde çalışmayı hayal ettiyseniz MSF bu konuda size yardımcı olabilir çünkü MSF her zaman, 70'ten fazla ülkede sürdürdüğü yardım çalışmaları için deneyimli hekimlere ihtiyaç duyar.

İnsani yardım çalışmaları bazıları için son derece stresli, yorucu ve karmaşık olabilir. Çalışmalarınız sırasında yüksek maaşlar almazsınız. Aileniz, sevdikleriniz ve arkadaşlarınızdan uzak kalırsınız. Ancak yaptığınız yardımların dünya çapındaki insani boyutu, bu zorlu durumları telafi edecek niteliktedir.

"Sınır Tanımayan Doktorlar ile çalışmak, tıp doktoru olmanın ne anlama geldiğini anlamanızı sağlar. Her gün kelimenin tam anlamıyla kendinizden ödün vererek yardıma ihtiyacı olan insanların hayatını kurtarır ve onlara umut ışığı olursunuz." - Simon Burling, Sudan ve Somali’de MSF ile çalışmış olan pratisyen hekim

MSF'nin yurtdışındaki saha çalışmalarında görev almak için başvurmayı planlıyorsanız belirli temel kriterlerinden haberdar olabilirsiniz. Her şeyden önce MSF; savaş, doğal afet ve salgın hastalıkların olduğu ortamlarda saha görevlerinin zorluğu ve deneyimli çalışanlara ihtiyaç duyulması nedeniyle saha çalışmalarına öğrencileri ve yeni mezunları staj veya gönüllü programları kapsamında kabul etmemektedir. Çoğunlukla şehirde alışık olduğunuz, eğitim gördüğünüz hastane koşullarından ve teknolojik ekipmanlardan yoksun olabilen saha programlarımız, mesleki deneyimi olmayan sağlık çalışanları, özellikle de öğrenciler için uygun koşulları sağlayamayabilir.

Bunun yerine, mezuniyet sonrasında, İngilizce başta olmak üzere ek olarak Fransızca, Arapça, Almanca, İspanyolca, vb. gibi dillerden en az birini iyi konuşmanız ve uzmanlık alanınızda en az iki yıllık deneyiminiz olması halinde MSF yurtdışındaki yardım programlarında çalışmak üzere başvuru yapmayı teşvik etmektedir.

Buna ek olarak saha çalışmasına uygunluk konusunda kendi değerlendirmenizi yapmanız sizin için de başvuru öncesinde faydalı olacaktır. Bu bağlantıdaki önemli hususları değerlendirmeniz, kendinizi saha çalışmasının zorluklarına hazır hissedip hissetmediğinizi sorgulamak için iyi bir fırsat olabilir.

Bu noktadan sonra temel kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız başvuru formunu bu bağlantıda bulabilir, başvurunuzu adım adım tamamlayabilirsiniz.

Sınır Tanımayan Doktorlar ile çalışma şansımı artırmak için ne gibi eğitimler almamı önerirsiniz?

MSF’nin her programında birbirinden farklı uzmanlık alanlarına ihtiyaç vardır. Bazı programlar hastalıklar için, bazılarıysa afet ve diğer acil durumlar konusunda özelleşmiştir. Ancak bazı uzmanlık alanlarına neredeyse her MSF çalışmasında ihtiyaç duyulmaktadır; bu alanlarda uzmanlaşmak yine zorunlu olmamasına rağmen, tercih edilme olasılığınızı kesinlikle artırır.

Acil Servis Doktorları: MSF doktorlarının stresli koşullarda hasta sınıflandırması yapabilmesi beklenir. Kaza ve acil müdahale konusunda uzmanlaşmış olmak, MSF’de çalışmak için seçilmenizde yararlı olacaktır.

Pediatri: Kriz durumları yaşandığında çocuklar beslenme yetersizliği, salgınlar ve enfeksiyonlara karşı yetişkinlerden daha savunmasızdır. Bu nedenle pediyatride uzmanlaşmış olmanız MSF için tercih sebebidir.

Jinekoloji: Gelişmekte olan ülkelerde kadın doğum sorunları çok yaygındır. Kadın doğum acil vakaları yaşandığında bu durumla başa çıkabilecek özgüven ve kontrole sahip olmanız beklenir.

Pratisyen hekimlik: Her türden hastalıkla başa çıkabilmek ve hastaların problemlerini hızlıca teşhis edip onları gerekli bölümlere sevk etmek son derece önemlidir. Bu sebeple pratisyen hekimlere de ihtiyaç duyarız.

Epidemiyoloji: Verem, HIV/AIDS, sıtma, kolera, kala-azar, uyku hastalığı vb. tropik hastalıklar yardım programlarımızın yürütüldüğü ülkelerin çoğunda sıklıkla rastlanan hastalıklardır. Bu nedenle salgın hastalıklar konusunda uzmanlaşmış olmanız son derece faydalı olacaktır.

Aynı zamanda öğrenciliğiniz sırasında veya mezuniyet sonrası MSF'nin bazı ofislerinde sunduğu staj imkanlarıyla kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu stajlar belli dönemlerde 3 ay veya 6 ay yarı zamanlı olmak üzere tamamlanabilir. Stajyerler, planlı bir öğrenme süreci kapsamında çalışanlarımızın rehberlikleri ve düzenli değerlendirmeleri doğrultusunda özel yeteneklerini geliştirme fırsatı bulabilirler. Şu an için Türkiye'de staj imkanı sunamıyoruz, fakat MSF ABD'nin New York ofisinde sunduğu staj imkanları için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

Sınır Tanımayan Doktorlar'ı üniversitemizde ağırlayabilir miyiz?

Dünyada ve Türkiye'de tıp öğrencileri başta olmak üzere üniversite öğrencileriyle sık sık etkinlikler düzenliyoruz. MSF'nin ilkelerini ve dünya çapındaki çalışmalarını aktardığımız bu etkinlikleri, Türkiye'den ve dünyadan farklı MSF çalışanlarıyla organize ediyoruz. Eğer siz de üniversitenizde bizi ağırlamak ve bilgilendirme toplantısı yapmak isterseniz, üniversitenizdeki gerekli birimlerle ve bölümünüzle konuştuktan sonra bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Sıkça Sorulan Sorular (SSS) kısmını inceleyebilirsiniz.