Endonezya: Sulawesi depreminin ardından ihtiyaçlar

Dr. Rangi Wirantika, 4 yaşındaki Adam'ın başındaki yaraya pansuman yapıyor. Adam, Sulawesi'de meydana gelen deprem ve tsunami sırasında kaçarken başını vurmuş. Fotoğraf: Sri Harjanti Wahyuningsih/MSF

Sulawesi’nin ücra bölgelerine sağlık hizmetleri ve temiz su ulaştırma çalışmaları sürüyor

11 Ekim 2018 - Endonezyalı sağlık, lojistik, su ve sanitasyon uzmanlarından oluşan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ekibi, 28 Eylül’de Sulawesi’de meydana gelen deprem ve tsunami sonrası yaptıkları ihtiyaç değerlendirmesinin ardından çalışmalara başladı. Yerel sağlık merkezlerine ve bölge halkına destek sunan MSF ekibi, afet sonrası toparlanma sürecine yardım ediyor.

Endonezya Hükümeti halihazırda tsunamiden etkilenen Palu şehri kıyı şeridinde ve sıvılaşma kaynaklı toprak kaymalarından zarar gören ülkenin güneyindeki Petoba’da kapsamlı çalışmalar yürütüyor.

MSF ise Sağlık Bakanlığı ile işbirliği halinde Güney Dolo, Sigi ve 50 binden fazla kişinin yaşadığı Donggala’nın batı kıyıları gibi ücra ve kırsal bölgelere odaklanıyor.

Bu süreçte, deprem nedeniyle kapalı kırıkları olan pek çok hasta gördüklerini belirten Dr. Rangi Wirantika, yerel sağlık makamlarıyla birlikte çalışarak her gün gezici klinikler aracılığıyla bu hastalara ulaştıklarını söyledi.

Temel sağlık hizmetleri ve temiz suya erişim

Palu şehrindeki dükkan ve restoranların açılmaya başladığı bugünlerde elektrik şebekesi yeniden tesis edildi ve tüm hastaneler işler hale geldi.

Bu nedenle halihazırda en büyük ihtiyaç, ücra bölgelerdeki temel sağlık hizmetlerinin yeniden inşasına öncelik vermek ve ishal, deri hastalıkları ve kızamık gibi hastalıkların salgına dönüşmesini önlemek.

Palu şehrindeki Talise Köyü'nde meydana gelen hasarın yalnızca bir kısmı bu karede görülüyor. Fotoğraf, deprem ve tsunami felaketi sonrasında ihtiyaç değerlendirmesi yapan MSF ekipleri tarafından 2 Ekim'de çekildi. Fotoğraf: Dirna Mayasari/MSF

Afeti takip eden ilk günlerde yerel topluluklarla birlikte çalışan MSF ekibi, tahrip olmuş bir klinikte bulunan tıbbi malzemelere ulaşmayı başardı ve muayenelere başlayabilmek ve ilaç dağıtımını yapabilmek için malzemeleri yakınlardaki bir eve taşıdı.

Yakın zamanda planlanan bazı çalışmalar ise şöyle:

  • Düzenli aşı, veri toplama ve salgın hastalıkların takibi
  • Ücra bölgelerde yaşayan topluluklara ve yerel sağlık çalışanlarına ruh sağlığı desteği sunmak
  • Muayenelerin ve doğum hizmetlerinin uygun ve hijyenik bir ortamda sunulabilmesi için geçici yapılar inşa etmek
  • Kuyu ve el tulumbası gibi mevcut su kaynaklarını temizleyip onararak afetten etkilenen bölgelerde yaşayanların temiz suya erişimini sağlamak, su tankı ve su arıtma sistemleri kurmak, yeterli miktarda temiz su temin etmek ve bu yolla salgın hastalık riskini azaltmak

Yorum Yapın