Meksika: MSF, depremin ardından bölgede ihtiyaç tespiti yapıyor

Mexico City, 22 Eylül 2017 – Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), 4 psikososyal destek ekibini Mexico City’nin farklı bölgelerine yönlendirdi. MSF, 19 Eylül Salı günü yaşanan büyük depremin ardından Morelos eyaletinde tıbbi ve psikolojik ihtiyaç tespiti yapıyor. Aynı zamanda, 12 gün önce başka bir depremin yaşandığı Oaxaca eyaletinde tıbbi ve insani yardım faaliyetleri de devam ediyor.

Merkezi Morelos eyaletindeki Axochiapan olan ve Meksika’nın orta kısmındaki Mexico City, Puebla, Cuernavaca ve başka birkaç kenti daha etkileyen 7,1 büyüklüğündeki depremin ardından MSF afet müdahalesi çalışmalarına başladı. Deprem sonucunda açıklanan ilk rakamlara göre 228 kişi hayatını kaybetti. Henüz doğrulanmamakla beraber, yaralı sayısının binleri bulduğu tahmin ediliyor. Yaralıların çoğunun hayati tehlikesi bulunmuyor.

MSF ekipleri depremden sonraki ilk 24 saat içinde, binaların yıkıldığı bölgelerde bulunan insanlara psikososyal destek vermeye başladı. Kurtarma çalışmalarının halen sürdüğü birkaç noktada, psikolog ve sosyal çalışmacılardan oluşan 4 ekip görevlendirildi. MSF ekipleri, bu çalışmalar yoluyla ailelerin ve toplumun bu kriz dönemiyle başa çıkma kapasitelerini artırmaya çalışıyor.

Mexico City’de 39 bina yıkılırken Morelos eyaletindeyse en az 2 bin ev hasar gördü. Jojutla ve Cuernavaca şehirleri de depremden ciddi şekilde etkilendi. En büyük hasar ise Mixteca Poblana bölgesinde görüldü: 100’den fazla yerleşim yerinde kamu binaları, okullar, sömürgecilik döneminden kalma tarihi yapılar ve 60’tan fazla kilise yıkıldı ya da hasar gördü. Bu eyaletlerdeki insanların çoğu su, doğalgaz ve elektrik kesintisiyle karşı karşıya kaldı, bazı yerlerde telefon iletişimi de kesildi.

Yakın zaman önce, 7 Eylül’de Richter ölçeğiyle 8,1 şiddetinde bir deprem meydana gelmiş ve bu deprem ülkenin güneyini, özellikle Oaxaca eyaletini etkilemişti. Eyaletin bu depremden en ağır etkilenen Juchitan bölgesinde bir MSF gezici ekibi temel sağlık hizmeti veriyor ve ruh sağlığı alanında destek sunuyor. Bu ekip, 12 yerleşim yerinde durum değerlendirmesi yapıyor ve şu anda yardım çalışmalarını San Francisco Ixhuatan’da yoğunlaştırmış bulunuyor. MSF ayrıca San Mateo del Mar’daki insanlara destek vermek üzere psikososyal destek çalışmaları düzenlemeyi planlıyor.

MSF, bunlara ek olarak, başta Morelos olmak üzere depremden etkilenen diğer eyaletlerde tıbbi ve psikososyal ihtiyaçları takip ediyor ve gıda dışı temel malzeme dağıtımı yapılıp yapılmayacağını değerlendiriyor.

Yorum Yapın