Bangladeş (2018)

2018’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 2.380 | 2018 yılı harcamaları: 39,9 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1985 | msf.org/bangladesh

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİLER:

360 milyon litre su dağıtıldı

954.300 ayakta tedavi gerçekleştirildi

26.600 seans bireysel ruh sağlığı danışmanlığı sağlandı

2.540 doğuma yardımcı olundu

Sınır Tanımayan Doktorlar Bangladeş’e sığınan Rohingya (Arakanlı Müslüman) mültecilerin ve kırılgan durumdaki Bangladeşli toplulukların tıbbi ve insani ihtiyaçlarını karşılama çabalarına devam ediyor. Başkent Dakka’nın Kamrangirchar gecekondu mahallesinde sağlık hizmetlerindeki boşlukları doldurma çalışmalarımız da sürüyor.

MSF ile çalışan ebe Laura, Bangladeş’teki Jamtoli kampında hamile bir kadını muayene ediyor. Kasım 2018.
Fotoğraf: Elena Di Natale

2017 yılının Ağustos ayında Myanmar ordusunun Rohingyaları hedef aldığı şiddet dalgasıyla birlikte Rohingyalar 2017 yılının ikinci yarısında ve 2018’in ilk 3 ayında Rohingya kitleler halinde Bangladeş’e sığınmış, biz de onların sınırı geçip Bangladeş’e vardığı Cox’s Bazar’daki faaliyetlerimizi hızla arttırmıştık. 2018 yılı sonu itibarıyla, yaklaşık 1 milyonu Bangladeş’e sığınmış bulunan vatansız Rohingyalara insani yardım sunan başlıca kuruluşlardan biriyiz.

Bangladeş’e gelen çoğu Rohingya, toprak kayması ve sel baskınlarına açık, hijyen ve tuvalet altyapı hizmetlerinin vahim durumda ve temiz içme suyunun yetersiz olduğu fazlasıyla kalabalık yerleşim yerlerinde, tehlike altında yaşıyor. Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları ve deri hastalıkları gibi tedavi ettiğimiz başlıca hastalıklar, kötü yaşam koşullarıyla doğrudan bağlantılı.

2018 yılı sonu itibarıyla ekiplerimiz dört hastane, beş birinci basamak sağlık merkezi, beş sağlık ocağı ve bir salgın müdahale merkezinde çalışıyordu. Bu merkezler yatarak ve ayakta olmak üzere acil müdahale ve yoğun bakım, çocuk sağlığı, doğum, cinsel sağlık ve üreme sağlığı, cinsel şiddete maruz bırakılan kişilerin tedavisi, diyabet ve yüksek tansiyon gibi bulaşıcı olmayan hastalıkların tedavisi ve laboratuvar testleri de dâhil olmak üzere bir dizi sağlık hizmeti sunuyor.

Yılın sonuna geldiğimizde MSF’nin çoğu sağlık merkezinde ruh sağlığı ve psikiyatri hizmetleri de veriliyordu. Sağlık bilgilendirme ve yerinde erişim ekipleri sağlık göstergelerini izlemek, salgın hastalıklara müdahale etmek, sağlık ve hijyen eğitimi vermek ve cinsel şiddet konusunda farkındalık oluşturmak için, 2018 yılında dünyadaki en büyük mülteci kampı haline gelen Kutupalong-Balukhali mega kampı da dâhil olmak üzere mülteci yerleşim yerlerinde çalışmaya devam etti.

2018 yılında Rohingyaların Myanmar’da rutin aşılamalara ve temel sağlık hizmetlerine erişemeyişlerini yansıtan difteri, kızamık ve suçiçeği salgınlarına müdahale ettik. Bangladeş Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalışarak kolera, difteri ve kızamığa karşı kitlesel aşılamalar yaptık, ayrıca sağlık merkezlerinin çoğunda rutin aşılamaları da gerçekleştirdik. Yıl sonuna geldiğimizde, hâlâ bazı difteri vakaları görülmekle birlikte salgınlar durdurulmuştu. Bunların yanında, hamile kadınlarda ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde komplikasyonlara yol açabilecek bir hastalık olan suçiçeğine yakalanmış yüzlerce kişiyi tedavi ettik.

Kamplarda su ve tuvalet altyapısı (sanitasyon) konusunda kapsamlı bir çalışmayla iki ayrı su şebekesi kurarak yüzbinlerce insana hizmet sağladık. Su kuyuları ve borulu kuyular kazdık, eski tuvaletleri yeniledik ve sürdürülebilir özellikli yeni tuvaletler yaptık, duşlar inşa ettik ve hanelerde kullanılacak su filtreleri dağıttık.

Yılın ikinci yarısında, ikinci basamak sağlık sistemindeki boşlukları kapatmaya ve Cox’s Bazar’daki hastanelerin kapasitesini arttırmaya odaklandık. Sadar Bölge Hastanesi’nde enfeksiyon kontrolünü, hijyen protokollerini ve atık yönetimini iyileştirerek hastane kaynaklı enfeksiyonları azaltmak için hastane yetkilileri ve Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü’yle çalışmaya başladık. Bangladeş’te bir devlet hastanesinde türünün ilk örneği olacak ve tıbbi atıkların uygun şekilde ayrılması ve bertaraf edilmesini güvence altına alacak bir atık sahasının geliştirilmesine destek verdik.

Kamrangirchar gecekondu mahallesi

Ekiplerimiz 2018 yılında, Dakka’da bir gecekondu bölgesi olan Kamrangirchar’da yaklaşık 12.000 gebelik muayenesi gerçekleştirip 760 doğuma yardımcı olarak kadınlara ve kız çocuklarına üreme sağlı hizmeti vermeye devam etti. Cinsel şiddete ve partner şiddetine maruz bırakılmış 885 kişiye tıbbi ve psikolojik destek sunduk, 9.300 aile planlaması danışmanlık seansı gerçekleştirdik ve her yaştan insana toplam 2.000 seans bireysel ruh sağlığı danışmanlık hizmeti verdik. İş sağlığı programımızın bir parçası olarak 9.500’den fazla muayene gerçekleştirdik ve Kamrangirchar’ın çok sayıdaki ufak çaplı fabrikasında tehlikeli koşullar altında çalışan 550 kişiye tetanos aşısı yaptık.

Kaynak: MSF 2018 Uluslararası Faaliyet Raporu

Yorum Yapın