Etiyopya (2018)

2018’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 1.760 | 2018 yılı harcamaları: 31,2 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1984 | msf.org/ethiopia

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİLER:

500.800 ayakta tedavi gerçekleştirildi

47.100 hasta sıtma tedavisi gördü

19.100 kişi hastaneye yatırıldı

11.600 seans bireysel ruh sağlığı danışmanlığı sağlandı

3.010 çocuk beslenme programıyla tedavi edildi

2018 yılında Etiyopya’nın birçok yerinde aynı anda patlak veren etnik şiddet ülkede en az 1,4 milyon kişiyi yerinden etti. [1]

Ülke içinde yerinden edilenlerin giderek arttığı Etiyopya aynı zamanda Afrika’da en çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ikinci ülke. Çoğunluğu Güney Sudan, Somali ve Eritre’den gelen mültecilerin sayısı, 2018 yılı sonu itibarıyla 900.000’i aşıyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) sağlık sistemindeki boşlukları doldurmaya ve bölge halkını, ülke içinde yerinden edilmiş kişileri ve mültecileri etkileyen acil durumlara müdahale etmeye devam ediyor.

Acil durumlara müdahale

3 yaşındaki Samuel akut beslenme yetersizliği nedeniyle Gedeb Hastanesi’nde tedavi görüyor. Babaannesi Samuel’e süt içiriyor. Etiyopya, Ağustos 2018.
Fotoğraf: Gabriele François Casini/MSF.

SNNP bölgesindeki Gedeo çevresinde ve Oroima bölgesindeki Guji’de etnik şiddetin tırmanmasıyla yüz binlerce insan evini terk etmeye mecbur oldu ve temel hizmetlerden yoksun kaldı. Temmuz ayında bu duruma karşı, 2018’de tüm dünyada gerçekleşen en kapsamlı acil müdahalelerinden birini başlattık. Ekiplerimiz bölgeye ulaştığında insanlar aşırı kalabalık ve sıkışık şartlarda yaşıyor, boş binalarda yerlerde uyuyorlardı; ishal, bağırsak parazitleri ve solunum yolu enfeksiyonlarından mustariplerdi. Birçok hastane, sağlık merkezi, sağlık ocağı ve gezici kliniğe destek verdik ve yıl sonunda krizin hafiflemesiyle birlikte faaliyetlerimizi yerel yetkililere devrettik.

Temmuz-Aralık ayları arasında yaklaşık 91.000 kişiye ayakta tedavi hizmeti verdik, yaklaşık 3.000 çocuğu şiddetli akut beslenme yetersizliğine karşı tedavi ettik ve Gedeo’daki Bölge Sağlık Dairesi ile işbirliği içinde, önleyici aşılama kampanyaları dâhilinde 15 yaşından küçük 103.800 kişiyi kızamığa karşı aşıladık. MSF çalışanları ihtiyaç sahiplerine ruh sağlığı desteği sundular, cinsel şiddete maruz bırakılmış kişileri tedavi ettiler, insani yardım malzemesi dağıttılar ve 69 milyon litre temiz su tedarik ettiler.

Ekim ayında Benishangul-Gumuz ile Oromia bölgeleri arasındaki sınırda bulunan Doğu Wellenga’daki şiddet yüzünden yerlerinden edilmiş kişilerin ihtiyaçlarına yanıt vermek için bir başka acil durum müdahalesi başlattık. Ekiplerimiz acil sağlık hizmeti, su ve sanitasyona odaklandı ve yılın sonunda bu faaliyetlerini komşu Batı Wellega bölgesine doğru genişletti.

Gambella bölgesi

2018’de bölgede yarısı Güney Sudanlı mülteci olmak üzere 800.000 kişiye, uzmanlaşmış tıbbi destek sunan tek merkez olan Gambella Hastanesi’ne verdiğimiz desteği arttırdık. Ekiplerimiz acil serviste, ameliyathanede ve ameliyat sonrası yatan hasta biriminde hizmet verdiler, 2.280 doğuma yardımcı oldular. Anne ve çocuk ölüm oranlarını azaltmak için yenidoğan ve doğum servislerine odaklanmaya devam ettik.

Ayrıca, toplamda 200.000 Güney Sudanlı mültecinin[2] barındığı Kule, Nguenyyiel ve Tierkidi mülteci kamplarında ve Pamdong kabul merkezinde de Etiyopyalı yetkililerle birlikte çalıştık. Ekiplerimiz bir sağlık merkezinde, 24 saat hizmet veren bir doğum kliniğinde ve altı sağlık ocağında çalışarak, cinsel şiddete maruz bırakılanlara destek vermek ve ameliyat edilmesi gereken hastaları Gambella Hastanesi’ne sevk etmek de dâhil olmak üzere hemen hemen her türlü sağlık hizmetini sundular.

Tigray bölgesi

Temmuz ayında Etiyopya-Eritre barış antlaşmasının imzalanması ve 11 Eylül’de sınırın açılmasıyla kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere çok sayıda Eritreli, iltica etmek için Etiyopya’ya geldi. Etiyopyalı topluluklara ve iki ayrı kampta kalan Eritreli mültecilere hem yatarak hem de ayakta psikiyatrik tedavi ve ruh sağlığı hizmetleri sunuyoruz. Eritreli hastalarımızın pek çoğu kendi ülkelerinde, Etiyopya’ya geliş yolunda ve kamplarda, kendilerini derinden sarsan olaylar yaşadıklarını bildirdi.

Sağlık ekibi şefi Doktor Ernest Nshimiyamana ve klinik çalışanı Leya Haileyesus, Abdurafi Sağlık Merkezi’nin kala azar koğuşundaki hastaları muayene ediyor. Etiyopya, Kasım 2018. Fotoğraf: Susanne Doettling/MSF.

Amhara bölgesi

Abdurafi kenti ve çevresinde, ölümcül ama ihmal edilmiş iki tropik hastalık olan kala azar (viseral layşmanyaz) ve yılan sokmasını teşhis ve tedavi edip önleyici tedbir almak, çalışmalarımızın odak noktasını oluşturuyor. 2018’de klinikteki ekiplerimiz 647 hastayı yılan sokması nedeniyle, 369 hastayı da kala azar nedeniyle tedavi etti. 2002 yılından beri, komplike vakalarda daha iyi tedavi ve korunma yolları geliştirmek için Antwerp Tropik Hastalıklar Enstitüsü, Gondar Üniversitesi ve Etiyopya Halk Sağlığı Enstitüsü ile beraber Abdurafi’de kala azar üzerine araştırma yapıyoruz. Ekip aynı zamanda yılan sokmasına karşı daha etkili bir tedavi yöntemi bulmaya çalışıyor.

Somali bölgesi

1995 yılından beri ekiplerimiz, Somali sınırının Liben bölgesindeki Dolo kasabasında çalışıyor. Dolo Ado’daki sağlık merkezi, Somali’deki şiddet ve gıda güvensizliğinden kaçıp bölgedeki beş kampa yerleşmiş kişilere ve yerel nüfusa temel sağlık hizmeti sunuyor. Ayrıca sağlık hizmeti almak için sınırı geçen çok sayıda Somali vatandaşını da tedavi ediyoruz. Yılın sonunda, gebelik takibi ve doğum hizmetleri dışında sağlık merkezimizin bütün faaliyetlerimizi sağlık yetkililerine devrettik.

Wardher Hastanesi’ndeki ve Doolo bölgesinde bulunan Danod ve Lahel-Yucub’daki ilçe sağlık merkezlerinde yürüttüğümüz tıbbi faaliyetlerimizi de yılın sonunda Bölge Sağlık Dairesi’ne devrettik. 2007’den beri ayakta ve yatarak tedavi bölümlerine, su ve tuvalet altyapı faaliyetlerine ve acil sevk hizmetlerine destek veriyorduk. Salgın hastalıklar sırasında karantina koğuşları oluşturduk, doğumlara yardımcı olduk, gebelik takibi yaptık, verem tedavisi sağladık ve 5 yaşından küçük çocuklarda şiddetli akut beslenme yetersizliğini tedavi ettik.

Ayrıca Doolo bölgesindeki 10’dan fazla noktada gezici klinikler ile 15 yaş altı çocuklara, hamile ve emziren kadınlara kapsamlı birinci basamak sağlık hizmeti sunduk. Planımız, bütün yaş gruplarına hizmet sunmak için gezici faaliyetlerimizi genişletmek, aynı zamanda ortaya çıkan salgın hastalıkları gözetim altında tutmak, bölge halkının katılımını sağlayarak sağlık bilinçlendirmesi yapmak ve hayvancılıkla uğraşan göçebe toplumlar da dâhil daha çok insana ulaşabilmek adına faaliyet bölgemizi genişletmek.

Sınır dışı edilen göçmenler

Suudi Arabistan Krallığı 2017’nin Kasım ayından beri, kendi topraklarında yaşayan düzensiz göçmenleri zorla sınır dışı ediyor. Uluslararası Göç Örgütü’ne göre, haftada bir Addis Ababa’ya giden kiralık uçaklarla her ay yaklaşık 10.000 Etiyopyalı sınır dışı ediliyor. Mart ayında, Etiyopyalıların getirildiği havaalanında ve şehirdeki bir merkezde tıbbi tarama ve ruh sağlığı desteği vermeye başladık. Hastalarımızın çoğu, yaşadıkları travmaya rağmen Suudi Arabistan’a geri dönmek amacıyla Kızıldeniz’i aşan tehlikeli yolculuğa yeniden çıktı.

Kaynak: MSF 2018 Uluslararası Faaliyet Raporu

[1] Etiyopya: İnsani Yardım Müdahale Durum Raporu No. 19 (Kasım 2018)

[2] Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK)

Yorum Yapın