Filistin (2018)

2018’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 244 | 2018 yılı harcamaları: 11,6 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1989 | msf.org/palestine

Gazze’de ateşli silahla yaralanmış bir hasta fizyoterapi görüyor. Mayıs 2018. Fotoğraf: Laurie Bonnaud/MSF.

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİLER:

196.600 ayakta tedavi yapıldı

6.320 seans bireysel ruh sağlığı danışmanlığı sağlandı

850 seans grup ruh sağlığı danışmanlığı sağlandı

Büyük çaplı 3.180 cerrahi müdahalede bulunuldu

2018 yılında Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Gazze’de silahla yaralanmış, karmaşık yaralara sahip çok sayıda hastaya uzmanlık gerektiren cerrahi hizmetler ve ameliyat sonrası bakım sundu. Batı Şeria’da ruh sağlığı alanında gittikçe artan ihtiyaçlara yanıt verdi.

2018’in büyük bölümünde protestolara katılan insanların İsrail tarafından vurularak ciddi ve karmaşık yaralar alması karşısında, Gazze’nin kırılgan durumdaki sağlık sistemi yetersiz kaldı. Bu ağır yaralı hastaların ihtiyaçlara yanıt olarak faaliyetlerimizi büyük oranda arttırdık, kuşatılmış bölgedeki yanık hastalarına sağlık hizmeti vermeye ve Batı Şeria’da ruh sağlığı desteği sunmaya da devam ettik.

Gazze

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 30 Mart ile 31 Aralık tarihleri arasında, Gazze’yi İsrail’den ayıran tel örgüler boyunca gerçekleşen protestolar sırasında 6.239 kişi İsrail ordusunun kurşunlarıyla yaralandı. Yaralıların yüzde 90’ı bacak ve ayaklarından vurulmuşlardı. Yaraların yarısında genellikle kemiğe ciddi zarar veren açık kırıklar vardı, geri kalanlarının çoğu da ağır doku kaybı ile sinir ve damar sistemine büyük zarar veren yaralardı.

Bunlar uzun ve dikkatli takip gerektiren karmaşık ve ağır yaralar. MSF ve diğer tıbbi kuruluşlar yaralılardan bazıları için hayat kurtaran ilk ameliyatları gerçekleştirirken, çoğu vakada ağır ve karmaşık kırıkları olan hastaların kanamasını durdurup bacaklarına harici sabitleyici takarak ilk müdahaleyi yapan Sağlık Bakanlığı oldu. Bu işlemlerin ardından taburcu edilen hastaların birçoğu, geniş ve açık yaraların temizlenip kapatıldığı ameliyatlar ve diüzenli pansuman için bizden hizmet aldılar.

Kemik enfeksiyonu, açık kırığı olan pek çok hasta için büyük bir risk: Ortadoğu’daki diğer çatışma bölgelerinde yürütülen MSF projelerinde edinilen deneyim, hastaların yüzde 25’i ila 40’ında kemik enfeksiyonu görülebileceğini düşündürüyor. Gazze’de laboratuvar kapasitesinin sınırlı olması çoğu hastada enfeksiyonların gerektiği gibi test edilememesi anlamına geliyor. Halbuki kemiği onarma işlemi ancak yara stabilize edilip enfeksiyon temizlenince başlayabiliyor. Süreç başladıktan sonra da hastaların kötü bir şekilde yaralanan uzuvlarını yeniden kullanabilmek için uzun süren bakıma ve fizyoterapiye ihtiyacı oluyor.

Yıl sonu itibarıyla pansuman, fizyoterapi ve ağrı tedavisi imkânı sağladığımız beş klinikte hizmet veriyoruz. Cibaliye’deki El Avda Hastanesi’nde ameliyat edilecek hastalar için bir yatarak tedavi bölümü açmak ve El Şifa ve Dar el Selam Hastanelerinde onarım cerrahisi ve ortopedi ameliyatları gerçekleştirmek suretiyle cerrahi hizmet kapasitemizi de arttırdık.

Başka hastane ve kliniklerde yıl boyunca birçok acil ameliyata girerek yaralıların gittikçe artan tedavi ihtiyacını karşılamaya çalıştık. Temmuz ayından Aralık ayına kadar Yusuf en-Neccar Hastanesi’nde bir ameliyat programı yürüttük, Nisan ile Haziran ayları arasında El Aksa Hastanesi’ne damar cerrahları gönderdik.

Ameliyat sonrası bakım kliniklerimize 31 Aralık’a kadar 3.780’ü travmalı hasta olmak üzere 8.000’den fazla hasta kabul ettik. Ekiplerimiz 107.140 pansuman yaptı, yaklaşık 66.000 fizyoterapi seansı yürüttü ve 1.500’den fazla travmalı hastayı ameliyat ederek 2.320 cerrahi müdahale gerçekleştirdi. Aralık ayında 900 travmalı hastanın takiplerine halen devam ediyorduk.

Faaliyetlerimizdeki büyük artışa rağmen, Gazze’de 10 yıldan uzun süren abluka yüzünden zaten sekteye uğramış olan sağlık sistemi, karmaşık yaraları olan çok sayıda hasta karşısında hâlâ yetersiz durumda. Onarım cerrahisi kapasitesinin eksik olması, kemik enfeksiyonlarını önlenememesi ve tedavi edilememesi uzuvların kesilmesini zorunlu kılabilir, yaralanmalardan uzunca süre sonra çok sayıda ampütasyon yapılması gerekebilir.

Travmalı hastalara sunduğumuz hizmetin yanı sıra, 2018 yılında ameliyat sonrası bakım kliniklerimize 4.475 yanık hastası kabul ettik ve 129’una cerrahi müdahalede bulunduk. 2017 yılı ile karşılaştırıldığında hastaneye yatırılanların sayısı sabit kaldı ama 2015 yılına göre bu sayı iki kat fazlaydı.

Batı Şeria

Devam eden işgal, şiddet ve sosyoekonomik güvensizliğin insanlara büyük zarar verdiği Batı Şeria’da ruh sağlığı programları yürütmeye devam ediyoruz.

2018’de El Halil’deki siyasi şiddetin mağdurlarına verdiğimiz ruh sağlığı desteğini, yerinde erişim faaliyetleri şeklinde topluma katılımı arttırma stratejisi üzerine kurduk. Bu destek, İsrailli yerleşimcilerin Filistinlilere karşı şiddeti arttırdığı bir ortamda verildi. El Halil saldırıların en sık gerçekleştiği yerlerden birisi ve buradaki hastalarımızın çoğu doğrudan ya da dolaylı olarak şiddete maruz bırakılmış: Belki evlerine silahlı kuvvetler tarafından baskın düzenlenmiş ya da bir aile üyesi gözaltına alınmış, tutuklanmış, yaralanmış ya da öldürülmüş. Yaşadıklarının sonucu olarak insanlarda anksiyete bozukluğu, depresyon ve uyum bozukluğu görülüyor.

Batı Şeria’daki Kalkilya’da düzenlenen bir ruh sağlığı farkındalık seansı. Anne-babalar, veliler ve her yaştan gençler buraya oyun oynamaya, sohbet etmeye ve ruh sağlığı konusunda açıkça konuşmaya geliyor. Ağustos 2018. Fotoğraf: Alva Simpson White/MSF.

2018 yılında El Halil’deki ekiplerimiz psikoterapi ile bireysel ve aile danışmanlığı hizmetleri sundu, ruh sağlığı farkındalık toplantıları düzenledi ve psikoeğitim desteği verdi. Yıl içinde 1.400’den fazla insan psikolojik ilk yardım hizmeti aldı, 370 kişi psikoterapiden ya da danışmanlıktan faydalandı ve 8.800 kişi grup faaliyetlerine katıldı.

Ayrıca Nablus ve Kalkilya’nın kent ve köylerinde, ruh sağlığı alanında orta dereceli ve ağır sorunları olan kişilere ruh sağlığı desteği sunuyoruz. Burada en sık karşılaştığımız hastalık, vakaların yüzde 40’ını oluşturan ve birçok durumda işgalle ve işgalin ortaya çıkardığı gerilim ve şiddetle bağlantılı orta ve ileri seviye depresyon. Bununla birlikte 2018’de ekiplerimiz, gittikçe artan sayıda, ruh sağlığı üzerinde ciddi etkisi olan bozuk aile düzeni ve aile içi şiddet vakalarıyla da karşılaştılar. Yıl içinde Nablus ve Kalkilya’da toplam 2.520 psikoterapi seansı gerçekleştirdik ve tedavi için 284 yeni hasta kabul ettik; hastalarımızın yüzde 40’ı 18 yaşın altındaydı.

Kaynak: MSF 2018 Uluslararası Faaliyet Raporu

Yorum Yapın