Haiti (2018)

2018’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 1.746 | 2018 yılı harcamaları: 25,2 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1991 | msf.org/haiti

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİLER:

büyük çaplı 7.950 cerrahi müdahalede bulunuldu

1.870 doğuma yardımcı olundu

2018 yılında Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Haiti’de uzmanlık gerektiren birçok sağlık hizmeti sunmaya devam etti. Cinsel şiddete maruz bırakılanlara yönelik tedaviden, karmaşık ameliyatlar ve yara tedavisine kadar çok çeşitli alanlarda çalıştık.

Ekiplerimiz başkent Port-au-Prince’te ve ülkenin güneybatısında sağlık hizmetlerindeki kritik boşlukları dolduruyor ve yerel sağlık sisteminin kapasitesini arttırmaya yardımcı oluyorlar.

Doktor Jerry Dely (solda) ve MSF ekibi Haiti’de Drouillard Hastanesi’nde bir hastayı ameliyat ediyor. Mart 2018. Fotoğraf: Scott Streble.

Yara tedavisi

Port-au-Prince’in Tabarre Mahallesindeki Nap Kenbé Hastanesi, yaralanan kişilere uzmanlık gerektiren ameliyat imkânı sağlıyor. 2018 yılında ekibimiz 1.370 kişiyi hastaneye yatırarak büyük çaplı 3.240 cerrahi müdahalede bulundu. 2019 yılının Haziran ayında buradaki görevimizi tamamlama planımız kapsamında, 2018’de hastaneye kabul edilenlerin sayısı sabit tutuldu. Aralık ayında, faaliyetlerimizin Haitili yetkililere devri konusunda Sağlık Bakanlığı ile görüşmelere başladık.

Anne ve çocuk sağlığı

2011 yılında, Port-au-Prince’de gebelik ve doğum komplikasyonları yaşayan kadınlara ve uzman tedavisine ihtiyacı olan yenidoğan bebeklere hizmet veren 176 yataklı Centre de Référence des Urgences Obstétricales’de [Doğum Acil Sevk Merkezi] görev yapmaya başladık. Şimdiye kadar yaklaşık 120.000 kadına hizmet verip 37.000 doğuma yardımcı olduğumuz bu hastane Temmuz ayında kapandı. Ayrılma zamanımız yaklaşırken hastaneye kabul edilen hasta sayısını gittikçe azalttık, bir yandan da Sağlık Bakanlığı’na gebelik komplikasyonları yaşayan kadınlara dair sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunduk.

Yanık tedavisi

MSF’nin Cité Soleil gecekondu mahallesi yakınındaki 40 yataklı Drouillard Hastanesi, Port-au-Prince’te kötü barınma şartlarına bağlı olarak yaygın görülen ağır yanık yaralarına sahip insanlara, uzmanlık gerektiren tedavi sunan tek merkez. Hastalarımızın dörtte birinden fazlası 5 yaşından küçük çocuklar, yüzde 90’ı da genel bir sağlık merkezine gitmeden doğrudan bize geliyor. Verilen hizmetler arasında cerrahi, yara pansumanı, fizyoterapi ve ruh sağlığı desteği bulunuyor. 2018 yılında, yanık tedavisinde önemli bir unsur olan enfeksiyon kontrolünü geliştirecek daha iyi imkânlara sahip yeni bir hastanenin inşaatını tamamladık. Bunun yanı sıra, Haiti’nin diğer sağlık merkezlerindeki sağlık personeline yanık tedavisi konusunda eğitim seansları düzenlemeye başladık.

Cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet mağdurları

Cinsel şiddet, çoğu zaman bildirilmeyen bir tıbbi acil durum ve cinsel şiddete maruz bırakılanlara yönelik tedavi ve bakım Haiti’de hâlâ yetersiz. Port-au-Prince’in Delmas 33 Mahallesindeki Pran Men’m kliniğinde cinsel şiddet ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz bırakılmış kişilere acil tedavi hizmeti veriyoruz.

Martissant gecekondu mahallesinde acil bakım

2018 yılında MSF’nin Port-au-Prince’in Martissant Mahallesindeki acil bakım ve stabilizasyon merkezi 27.800 hasta ve yaralıya birinci basamak acil bakım hizmeti sundu. Bu kişilerin bazıları birkaç gün bu merkezde müşahede altında tutuldu ama büyük bölümü, durumu stabilize edildikten sonra uzmanlaşmış merkezlere sevk edildi.

Sud bölgesinde birinci basamak sağlık hizmeti

Ülkenin güneybatısında, anne ve çocuk sağlığı ile su kaynaklı hastalıkların tedavisine odaklanarak birinci basamak sağlık hizmetinde Sağlık Bakanlığı’na destek veriyoruz. 2016’nın Ekim ayından beri Port-à-Piment’te çalışıyoruz; 2018 yılında Côteaux ve Chardonnières’deki iki diğer sağlık merkezini rehabilite edip bu merkezlere destek vermeye başladık. Ekiplerimiz yıl içinde sadece Port-à-Piment’te 25.500’den fazla ayakta tedavi gerçekleştirdi, 2.180 acil hastayı tedavi etti ve 624 doğuma yardımcı oldu. Ayrıca bölgede kolera salgınlarını önlemek için toplumu sağlık hakkında bilgilendirme faaliyetleri ile su ve tuvalet altyapı faaliyetleri yürüttük.

Kaynak: MSF 2018 Uluslararası Faaliyet Raporu

Yorum Yapın