Hindistan

 


Sekiz aydan uzun bir süre MSF’nin Meerut’taki hepatit C kliniğinde tedavi gören Geeta’ya hastalıktan tamamen kurtulduğu bildiriliyor. Fotoğraf: Ravi Mishra.

2017’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 609 | Harcama: 14,5 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1999 | msf.org/india

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİLER:

70.700 ayakta tedavi

3.900 bireysel ruh sağlığı danışmanlığı

2.100 birinci basamak antiretroviral (ARV) tedavi sağlanan hasta

1.900 TB tedavisi başlatılan hasta (1.500’ü çok ilaca dirençli tüberküloz)

1.500 hepatit C tedavisine başlanan hasta

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Hindistan’da sağlık hizmetlerine ulaşamayanlar için ruh sağlığı desteği, bulaşıcı hastalıkların tedavisi, beslenme yetersizliği ve cinsel şiddet görenlere yönelik tedavi imkanları da dahil olmak üzere kapsamlı programlar yürütüyor.

Meerut’ta yeni hepatit C projesi

2017’nin Ocak ayında MSF, kuzey Hindistan’daki Uttar Pradeş Eyaleti’nin Meerut şehrinde hepatit C tedavisi sunan bir klinik açtı. Tahminen 200 milyondan fazla nüfusuyla Uttar Pradeş, Hindistan’ın en büyük eyaletlerinden birisi. MSF personeli, kliniğin yoğun olacağını tahmin ediyordu, ancak açıldıktan sonra birkaç hafta içinde klinik tahminlerden daha büyük ilgi görerek, test yaptırma ve tedavi olma ihtiyacı duyan çok sayıda hastayla dolup taştı.

Tedavi olmaya gelen hastaların çoğunun, vasıfsız sağlık çalışanlarının ya da geleneksel şifacıların yaptığı güvenli olmayan kan nakilleri ve sterilize edilmemiş aletlerin kullanımı gibi yanlış tıbbi uygulamalar yüzünden enfekte olduğu düşünülüyor. Bu yüzden sağlığın teşviki faaliyetleri, korunma yöntemleri konusunda toplumu bilgilendirmede hayati bir rol oynuyor.

MSF, Hindistan’da üretilen son nesil hepatit C ilaçları olan doğrudan etkili antiviralleri kullanıyor ve bu ilaçlar dünyadaki diğer yerlere göre çok daha ucuza temin edilebiliyor. Buna rağmen doğrudan etkili antiviraller milyonlarca hasta için hâlâ fazlasıyla pahalı.

MSF’nin kamu sağlık yetkilileriyle birlikte çalıştığı merkezde sağlık ekibi, tedaviye bağlı kalma oranını artırmak amacıyla sadeleştirilmiş bir tedavi modelini de ilk kez uygulamaya koydu. Bu modelde hastaların kliniğe ayda yalnızca bir kere gelmesi yetiyor.

Mumbai’de tüberküloz ve HIV tedavisi

22 milyon nüfuslu Mumbai’de yaklaşık 50.000 kişi tüberküloz (verem, TB) hastası ve 4.000 kişi hastalığın ilaca dirençli türlerine sahip.

2017 yılında MSF, HIV ve ilaca dirençli tüberkülozdan (İD TB) mustarip olan ve bu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını azaltmak amacıyla şehirde yürüttüğü dört programla tıbbi ve psikososyal yardım sağlamaya devam etti.

MSF ekipleri devlet tarafından sağlanamayan en ileri ilaç bileşimlerine ihtiyaç duyan çok ağır hastaları tedavi ediyor. Ayrıca hasta merkezli bireysel tedavi modelleri geliştiriyor ve ülkenin tedavi ilkeleri üzerinde etkili olmaya çalışıyor.

 

Bihar Eyaleti’nin Patna şehrinde bir kadın MSF tesisinin kala azar-HIV tedavi bölümünde muayene oluyor. Kala azar ve HIV’in bir arada bulunduğu ikili enfeksiyon hastalarının durumu çoğu zaman tüberküloz gibi göğüs enfeksiyonları ile fark ediliyor. Fotoğraf: Javeed Shah.

Cammu Keşmir’de ruh sağlığı hizmetleri

Yıllardır süren çatışmaların insanların ruh sağlığına büyük zarar verdiği Cammu Keşmir’de MSF 2001 yılından beri ruh sağlığı danışmanlığı hizmeti veriyor. Ekipler bu hizmeti Baramulla, Srinagar, Bandipora, Pulwama ve Sopore’daki hastanelerde sunuyor. MSF, ruh sağlığı sorunlarıyla ilişkilendirilmiş toplumsal damgalamayı kırmak için ruh sağlığı ve yardım almanın önemi konusunda farkındalık oluşturuyor. 2017 yılında MSF ayrıca yerel bir dernekle beraber havalı silahlarla yaralanan gruplar için psikoeğitim seansları düzenledi.

Andra Pradeş, Çatisgarh ve Telangana’da birinci basamak halk sağlığı

Uzun süredir devam eden düşük yoğunluklu çatışmalar, Andra Pradeş, Çatisgarh ve Telangana’ın büyük bölümünü sağlık hizmetlerine erişimden yoksun bıraktı. MSF bu eyaletlerdeki ücra köylerde yaşayanlara gezici kliniklerle birinci basamak sağlık hizmeti götürüyor. Ekipler sıtma, solunum yolu enfeksiyonları, zatürre ve deri hastalıklarının tedavisinin yanı sıra cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetleriyle aşılama faaliyetleri yürütüyorlar. Vijayapura bölge hastanesi olanaklarını artırdığı için MSF, 2009 yılından beri Vijayapura kentinde üreme sağlığı, çocuk sağlığı ve tüberküloz tedavisi hizmetleri sunan 15 yataklı anne ve çocuk sağlığı merkezini kapadı.

Delhi’de cinsel ve toplumsal cinsiyet temelli şiddet

Cinsel şiddet ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, sağlık alanında acil durumdur. 2015 yılında MSF, kuzey Delhi’de 24 saat açık olan Umeed Ki Kiran toplum temelli kliniğini açtı. Klinikte, cinsel şiddet ve aile içi şiddet gören bireylerde HIV/AIDS ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar için tedavi ve temas sonrası önleyici tedavi sunuyor, ayrıca istenmeyen hamilelikleri sonlandırmak için hizmet veriyor. 2017 yılında 250 hasta burada tedavi gördü. Ekip burada 700’den fazla psikososyal danışmanlık seansı gerçekleştirdi. MSF, kliniğin hizmetlerine dikkat çekmek ve etkili bir sevk sistemi oluşturmak için toplum temelli kuruluşlarla, polisle, devlet koruma birimleriyle ve Sağlık Bakanlığı’yla çalışmaya devam etti.

Manipur’da tüberküloz, HIV ve hepatit C için uzmanlık gerektiren bakım

MSF, Myanmar sınırında bulunan Çuraçandpur, Çakpikarong ve Moreh’deki kliniklerinde HIV, tüberküloz, hepatit C ve bu hastalıkların bir arada bulunduğu ikili enfeksiyonlar (koenfeksiyon) için tarama, teşhis ve tedavi hizmetleri sunuyor. Hastalar, güçten düşürücü yan etkileri olabilen tedaviye bağlı kalmalarına yardımcı olmak için test edilme öncesinde ve sonrasında danışmanlık da alıyor. Çuraçandpur’daki (madde bağımlılığını aşmaya yönelik) bir opioid terapisi merkezinde MSF, tekli hepatit C enfeksiyonu olan hastaları ve ikili enfekte olmuş hastaların partnerlerini tedavi ediyor. 2017 yılında MSF, Manipur AIDS Kontrol Derneği ile işbirliği içinde hepatit C hastaları için sadeleştirilmiş bir bakım modeli uygulamaya başladı. Program başladığından beri 400 ikili enfekte ve 57 tekli enfekte hasta, hepatit C tedavisini tamamladı.

Carkand Eyaleti’nin Çakradarpur şehrinde şiddetli akut beslenme yetersizliği tedavisi

Dünyada şiddetli akut beslenme yetersizliği çeken çocukların üçte biri Hindistan’da yaşıyor.[1] MSF 2009 yılından beri toplum temelli, yenilikçi bir model kullanarak Hindistan’da şiddetli akut beslenme yetersizliği olan 17.000’den fazla çocuğu tedavi etti. 2017’de MSF, Çakradarpur’da şiddetli akut beslenme yetersizliği olan çocukların belirlenmesi, tedavisi ve takibinde Sağlık Bakanlığı’nı destekledi ve 594 hastayı programa dahil etti.

Bihar Eyaleti’nin Patna şehrinde kala azar-HIV ikili enfeksiyonu

Enfekte olmuş tatarcık sineğinin ısırmasıyla bulaşan kala azar (viseral layşmanyaz) tarımsal bölgelerde görülen, ülkedeki vakaların yüzde 80’inin görüldüğü Bihar Eyaleti’nde sıklıkla rastlanan bir hastalık. MSF bir halk sağlığı sorunu olarak ortaya çıkan kala azar-HIV ikili enfeksiyonun tedavisine odaklanıyor çünkü bu iki hastalık birbirini güçlendirip bağışıklık sistemini zayıflattığı için daha yüksek ölüm riski taşıyor. Bu projeyle 2017 yılında Patna’daki Rajerdra Memorial Araştırma Enstitüsü’nde kala azar ve HIV ile ikili enfekte olmuş 172 hasta tedavi edildi.

Batı Bengal’deki Asansol şehrinde antibiyotik direnci ve solunum yolu enfeksiyonları

MSF 2015 yılından beri Asansol bölgesinde antibiyotik direncini daha iyi anlamak için akut ateşin ve çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarının teşhisi üzerinde çalışıyor. 2017 yılında projede, ayakta tedavi kliniklerinde akut solunum yolu enfeksiyonları için 3.241 muayenede danışmanlık hizmeti verildi; hemşirelik okulu öğrencileri, anneler ve okul çocukları arasında antibiyotiklerin makul miktarlarda reçete edilip kullanılmasını teşvik eden ve el hijyeninin önemini anlatan sosyal projeler yürütüldü.

[1] UNICEF-DSÖ-Dünya Bankası Grubu: Birleşik çocuk beslenme yetersizliği tahminleri – beslenme seviyeleri ve eğilimler (2015).

Kaynak: MSF 2017 Uluslararası Faaliyet Raporu

Yorum Yapın