Kenya (2018)

2018’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 839 | 2018 yılı harcamaları: 24,4 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1987 | msf.org/kenya

MSF acil müdahale ekibi Nairobi’nin dış mahallesi Eastleigh’te trafik kazasında yaralanan bir adamın bacağını sabitliyor. Kenya, Ekim 2017. Fotoğraf: Kiki/MSF.

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİLER:

226.000 ayakta tedavi gerçekleştirildi

15.700 kişiye birinci basamak, 990 kişiye ikinci basamak antiretroviral tedavi sağlandı

860’ı sezaryen olmak üzere 9.510 doğuma yardımcı olundu

3.320 kişi, cinsel şiddet olayı dolayısıyla tedavi edildi

210 hasta tüberküloz tedavisine başlatıldı

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) 2018 yılında Kenya’da salgın hastalıklar, kentsel şiddet ve HIV ile yaşayanların tedavisinin sağlanamaması gibi birçok acil duruma ve halk sağlığı sorununa müdahale etti. Onlarca yıldır olduğu gibi bu yıl da Dadaab Kampı’nda mültecilere yardım ettik.

Kenya’da HIV’e ve tüberküloza (verem) bağlı ölüm oranlarının azalmasıyla ortalama yaşam süresi istikrarlı bir şekilde artıyor. Fakat bulaşıcı hastalıklar ve anne ölüm oranları hâlâ endişe verici sorunlar.

Homa Bay’de HIV tedavisi

HIV’e karşı uygulanan antiretroviral tedavi genellikle kapsayıcı bir şekilde sağlanabiliyor, ama buna rağmen Homa Bay’de HIV ile yaşayan pek çok insan tedavide başarısız sonuçlarla karşılaşıyor. İnsanlar Kaposi sarkomu gibi HIV’le ilişkili ilerlemiş koenfeksiyonlarla merkezlerimize başvuruyor. 2018’de, başarısız olmuş tedavi süreçlerine,  ilerlemiş HIV’e ve ergenlere yönelik programlara odaklandık.

MSF’nin iki yetişkin koğuşuna ve bir tüberküloz koğuşuna destek verdiği Homa Bay Sevk Hastanesi’ne yatırılan hastaların yarısından çoğu HIV pozitif. 2018 yılında her ay ortalama 18 HIV pozitif hasta hayatını kaybetti. Bu hastaların yaklaşık yüzde 30’u hastaneye yatırılmalarının ilk 24 saati içinde hayatını kaybetti. Bu duruma karşı, HIV’e özelleşen bir laboratuvar ve yatan hastalar için yerinde test imkânı gibi çeşitli yenilikçi sistemler uygulamaya başladık, bu yöntemler tedavinin hızlanmasına katkıda bulundu. Bunun yanı sıra, yerel sağlık merkezleriyle işbirliği içinde hizmet verdiğimiz takip kliniğimizle hastaların evlerine olabildiğince yakın bir noktada tedaviye devam edebilmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Mombasa’da hayati önem taşıyan doğum hizmetleri

Likoni’deki yeni genişletilen Mrima Sağlık Merkezi’nde bir anne, yeni doğan bebeğini ziyaretçisine gösteriyor. Kenya, Mayıs 2018.
Fotoğraf: Paul Odongo/MSF.

Mombasa bölgesindeki Likoni’de 2 yılı aşkın süreyle bir nakliye konteynerinde cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmeti vererek, Mrima Sağlık Merkezi’nin rehabilitasyonunu tamamladık ve Mayıs ayında hizmete açtık. 36 yataklı yeni merkezde daha geniş muayene odalarımız ve yenilenmiş tıbbi cihazlarımız var; böylece, acil doğum ve yenidoğan tedavi hizmetleri veren başka sağlık tesisin bulunmadığı bu yoğun nüfuslu alanda, daha fazla hamile kadına daha iyi hizmet verebiliyoruz. 2018 yılında ekiplerimiz, yarısından fazlası yeni tesisimizde olmak üzere yaklaşık 7.000 doğuma yardımcı oldular. Bunun yanında gebelik takiplerini yaptık, cinsel şiddete maruz bırakılanlara yönelik tıbbi yardım sağladık ve toplum içinde sağlık konusunda bilgilendirme faaliyetlerinde bulunduk.

Embu’da kronik hastalıkların tedavisi

Embu bölgesindeki birinci basamak sağlık merkezlerinde bulaşıcı olmayan hastalıkların idaresini iyileştirmek için Sağlık Bakanlığı çalışanlarına danışmanlık yapıyoruz. Kasım ayında dört sağlık çalışanı, beş hemşire ve altı toplum sağlığı gönüllüsünden oluşan ilk grup, astım, diyabet, yüksek tansiyon ve epilepsi modüllerini başarıyla tamamlayarak programdan mezun oldu.

Kiambu’da uyuşturucu madde kullananlar için tıbbi tedavi

2018 yılında yapılan bir değerlendirmede, Kiambu bölgesinde uyuşturucu madde kullananlara yönelik bütünleşik tıbbi bakıma büyük ihtiyaç duyulduğunu gördük. Toplumun sorunu kavramasına yardımcı olmak için yerel paydaşlarla işbirliği içinde bir farkındalık kampanyası yürüttük, 2019 yılında Karuri’de bu duruma özelleşmiş bir klinik açacağız. Amacımız, opioid bağımlılığında farklı tedavi modelleri ve hasta destek yöntemleri de dâhil olmak üzere uygun sağlık hizmetlerine erişimi arttırarak, yasadışı opioid madde kullanımına bağlı hastalık ve ölüm oranlarını azaltmak.

Nairobi’de şiddet mağdurlarına yardım

Nairobi’nin Eastlands bölgesinde ambulans hizmetimiz, ücretsiz çağrı merkezimiz ve yaralılar için tedavi odamızla kentsel şiddet mağdurlarının acil sağlık hizmetine erişimini arttırıyoruz. 2018’de çağrı merkezimize 7.600 çağrı geldi, bildirilen bu vakalar için 6.230 kere ambulans gönderildi ve sağlık merkezlerine 4.340 sevk gerçekleştirildi. Genellikle ayakta tedavi edilebilir durumdaki kişilerin ulaştığı yara tedavi merkezinde ise 9.250 müdahale yapıldı.

Eastlands’de, cinsel şiddet ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz kalmış kişilere, bu konuda uzmanlaşmış bir klinikte hizmet veriyoruz. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’na bağlı dört tesise bu konuda destek veriyoruz. 2018 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 18 artışla ayda ortalama 269 hastayı tedavi ettik. Yerinde erişim ekiplerimiz toplumu bilgilendirme faaliyetlerini arttırarak insanlara cinsel şiddet ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin ne olduğunu ve nasıl yardım alabileceklerini anlattılar.

Sağlık Bakanlığı’na ilaca dirençli tüberküloz tedavisinde kullanılan ekipmanlar sağlayıp personele eğitim vererek desteğimizi sürdürdük. İlaca dirençli tüberküloz konusunda çığır açan programımızı 2017’de devretmiştik. Tüberküloz tanısında kullanılan GeneXpert makinelerinin ve tedavide ağızdan alınan bedakilin ve delamanid ilaçlarının kullanımını bu programla başlamıştı. Kenya’da ilk defa, bir yaygın ilaca dirençli tüberküloz hastasının tedavisini başarıyla tamamladık. 2018 yılında pilot çalışmasını yaptığımız 9 aylık tedavi kürü Sağlık Bakanlığı tarafından benimsendi.

Dadaab mülteci yerleşkesinde sağlık hizmeti

Dadaab’daki Dagahaley Kampı’nda yaşayan 70.000’den fazla mülteciye ve bölgenin yerli halkına 100 yataklı bir hastane ve yerinden yönetimli iki sağlık ocağıyla kapsamlı sağlık hizmeti sunmaya devam ediyoruz. 2018’de 175.000’den fazla ayakta tedavi gerçekleştirdik, 10.000’den fazla hastayı hastaneye yatırdık. Ekiplerimiz beslenme desteği, cinsel sağlık ve üreme sağlığı, acil cerrahi, cinsel şiddete maruz bırakılanlara tıbbi ve psikolojik yardım, aşılama, ruh sağlığı hizmetleri, HIV ve tüberküloz tedavisi, kronik hastalıklar için palyatif bakım ve diyabet hastaları için evde insülin tedavisi dahil çok sayıda hizmet sunuyorlar.

Acil durumlara müdahale

Acil müdahale ekiplerimiz 2018’de birçok salgına ve başka acil durumlara müdahale ettiler; ülke çapındaki yangınlarda evleri hasar görenlere insani yardım malzemesi dağıtımı, ambulans desteği ve tıbbi bakım sağladılar.

Sene başında yoğun yağışlar nedeniyle Nairobi, Embu, İsiolo, Garissa ve Turkana bölgelerinde 5 ay süren bir kolera salgını oldu. Hastaların tedavisine yardımcı olduk ve daha geniş müdahaleye destek olarak lojistik ve tıbbi malzeme sağladık.

Mart ayında Laikipia bölgesindeki Nanyuki’de çıkan grip salgınına müdahaleyi desteklemek için sağlık çalışanı ve tıbbi malzeme gönderdik. Haziran ayında, Wajir bölgesinde patlak veren Rift Vadisi ateşi salgınına müdahalede Sağlık Bakanlığı’na yardımcı olduk. Sivrisinekler ve kanla beslenen sineklerle bulaşan bir virüsün yol açtığı Rift Vadisi ateşi, ölümcül kanamalı ateşe yol açabiliyor. 82 hastanın tedavisine yardım ettik, salgının birkaç hafta içinde kontrol altına alınmasına katkıda bulunduk.

Yıl sonunda, şiddetin patlak verdiği Etiyopya’nın Moyale bölgesinden gelen çok sayıda yaralıya müdahale ettik. Ekibimiz Mandera’da 3 gün içinde 100’den fazla yaralının geldiği Takaba Hastanesi’ne destek oldu.

Kaynak: MSF 2018 Uluslararası Faaliyet Raporu

Yorum Yapın