Madagaskar

28 yaşındaki Andrinjaka Rafamantanantsoa 11 Ekim 2017'de Veba Triyaj ve Tedavi Merkezi'ne yatırıldı, burada tedavisinin tamamlanmasını bekliyor. “Çıkmaya can atıyorum. Zatürreli veba olmuştum ama şimdi kendimi çok daha iyi hissediyorum, tamamen iyileşmiş gibiyim. Tedavi merkezinden çıkınca ilk işim sevgilimi görmek ve kola içmek olacak.” Fotoğraf: RIJASOLO/ Riva Press.

2017’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 2 | Harcama: 0,4 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1987 | msf.org/madagascar

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), 2017 yılının Ekim ayından Aralık ayına kadar zatürreli veba salgınıyla mücadelede Madagaskar Sağlık Bakanlığı’na destek verdi.

Veba Madagaskar’da sıklıkla görülse de, 2017’deki salgın, küçük hayvanlar yoluyla bulaşan ve daha yaygın olan hıyarcıklı vebadan farklı olarak insandan insana geçen ve daha ölümcül olan zatürreli veba salgını olmasıyla olağandışıydı. Ağustos ayından Aralık ayı başlarına kadar 2.400’den fazla kişi hastalığa yakalandı ve 209 kişi bu yüzden hayatını kaybetti.[1]

Madagaskar’ın doğu kıyısındaki liman kenti Toamasina (Tamatave), başkent Antananarivo’dan sonra zatürreli veba vakalarının en yoğun görüldüğü yerdi. Ekim ayında MSF, veba öncelik belirleme (triyaj) ve tedavi merkezinin kurulmasına ve idaresine yardım etti. Ekip, merkezde ve merkezin çevresinde hijyen ve enfeksiyon kontrol tedbirlerini arttırmaya, sağlık ekiplerini eğitmeye, toplumda sağlığın teşviki faaliyetleri yürütmeye ve hasta öncelik belirleme sistemlerini geliştirmeye odaklandı.

Kasım ayına kadar salgın kontrol alındı ve MSF Toamasina’daki faaliyetlerini azaltmaya başladı. Ekip, veba bağlantılı sağlık tehditlerini değerlendirmek için Antananarivo civarında birkaç hafta daha kaldı ve ülkenin veba tedavisinde uzmanlaşmış tek tedavi merkezi olan Antananarivo’daki Centre Hospitalier Anti-Peste à Ambohimiandra’da triyaj ve atık yönetim sistemlerini güçlendirdi.

MSF Haute Matsiatra bölgesindeki Ambalavao’da enfeksiyon önleme tedbirlerini ve atık yönetimini geliştirmek için bir veba triyaj ve tedavi merkezi kurdu. Gelecekteki salgınlarda Sağlık Bakanlığı’nın müdahalesini desteklemek için ekip, toplum içinde farkındalık oluşturma faaliyetleri de düzenledi.

[1] Dünya Sağlık Örgütü’nün Acil Sağlık Bildirisi ve Risk Değerlendirmesi, 4 Aralık 2017.


Kaynak: MSF 2017 Uluslararası Faaliyet Raporu

Yorum Yapın