Myanmar (2018)

2018’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 1.115 | 2018 yılı harcamaları: 15,1 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1992 | msf.org/myanmar

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİLER:

55.500 ayakta tedavi gerçekleştirildi

20.500 kişi birinci basamak antiretroviral tedavi gördü

770 kişi tüberküloz tedavisine başlatıldı

110 kişi hepatit C tedavisi gördü

2018 yılında Myanmar Hükümeti çatışmalardan etkilenen bölgelere ve zorla yerinden edilmiş kişilere insani yardım ulaştırmayı reddetmeyi sürdürdü, Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) tıbbi yardım götürebildiği yerler de bu nedenle kısıtlı kaldı.

MSF’nin gezici sağlık ekibi Naga’da, Lahe kasabasına dönüş yolunda mola vermiş. Myanmar, Şubat 2019. Fotoğraf: Scott Hamilton/MSF.

2018 yılında kuzey Rakhine’a (diğer adıyla Arakan Eyaleti) çok az sayıda insani yardım kuruluşunun girişine izin verildi, bölgeye yardım götürme iznini alabilen kuruluşlarsa daha da az oldu. Defalarca talep edilmesine rağmen, Temmuz ayından itibaren iki devlet hastanesinde verdiğimiz HIV danışmanlığı desteği dışında Maungdaw’daki ekibimizin tıbbi faaliyetlerine yeniden başlamasına izin verilmedi.

Orta Arakan’daki Sittwe’de gezici ekiplerimiz, bölgedeki bütün etnik gruplardan hastalara birinci basamak sağlık hizmeti vermeye ve acil sevk gerçekleştirmeye devam etti. Kaman Müslümanları ve Arakanlı Müslümanların (Rohingyalar), şiddet olaylarıyla yerlerinden edildikleri 2012 yılından beri fiilen alıkonduğu Pauktaw’daki kamplar, 2018’de başlattığımız yeni ruh sağlığı programı kapsamında MSF çalışanları tarafından haftalık olarak ziyaret ediliyor. Sittwe kentinde bulunan dışarıya kapalı Müslüman mahallesi Aung Mingalar’da ve Sittwe ile Ponnagyun ilçelerindeki etnik Rakhine köylerinde de bu tür ruh sağlığı hizmetleri veriyoruz.

Bangladeş’teki Rohingya mültecilerin Kasım ayında ülkeleri Myanmar’a geri döndürülmesi planları, Rohingya mültecilerin hiçbiri Myanmar’a geri dönmek istemediği için hayata geçirilmedi. Hâlâ Arakan’da bulunan Rohingyaların sağlık durumları ve yaşam şartları konusunda endişelerimiz sürüyor. Ağustos ayında, uluslararası yardım kuruluşlarına kısıtlamasız erişim olanağı sağlanması ve bağımsız bir ihtiyaç değerlendirmesi yapılmasına izin verilmesi için yetkililere yaptığımız çağrıyı yineledik.

HIV tedavisi

Eskiden Myanmar’da HIV tedavisi sağlayan en büyük kuruluş olan MSF, Sağlık ve Spor Bakanlığı ile yakın çalışmalarını sürdürerek hastaların evlerine en yakın yerde tedavi görebilmeleri için yerelden yönetilen Myanmar AIDS Programı’na transfer edilmelerine destek veriyor. Program, hepatit C, tüberküloz (verem) ve çok ilaca dirençli tüberküloz (ÇİD TB) gibi çoklu enfeksiyon tedavisi gören hastaları da kapsıyor.

Hastalar Yangon, Şan, Kaçin ve Dawei’deki (Tanintharyi) saha programlarımızdan, Myanmar AIDS Programı’na transfer edildiler. 2018’de yalnızca Yangon’da, 6.000 hastanın transferini gerçekleştirmeyi başardık, böylece ekiplerimiz diğer hastalarımıza kapsamlı bakım sunabiliyor ve HIV’in yayılmasını engelleme çabası içinde yerinde erişim, eğitim ve akranlar arası danışmanlık hizmetlerine odaklanabiliyor. Bu çalışmalarımızda, balıkçılık yapanlar, Dawei’deki göçmen işçiler, seks işçileri, uyuşturucu kullananlar ve Şan ve Kaçin’deki göçmenler gibi enfeksiyon kapması daha kolay olan gruplara yöneliyoruz. Şan ve Kaçin Eyaletlerinde uzun süreli çatışmalar ve çok sayıda insanın yerinden edilmesi sağlık hizmetine ulaşmakta ek engeller oluşturuyor.

2017 yılından beri hepatit C taraması ve tedavisi de yaptığımız Dawei’de Aralık ayı itibarıyla HIV ile yaşayan 2.270 kişiye tedavi sunmaktaydık. 2018’de HIV ve hepatit C ikili enfeksiyonu olan hastalarımızın yaklaşık yüzde 90’ı yüksek tesirli ve doğrudan etkili antiviral tedavi gördü.

Naga’da temel sağlık hizmetleri

Kuzey Myanmar’daki Sagaing’in dağlık bir bölgesi olan ve özellikle yağışlı mevsimde bazı yerlere ulaşımın aylar boyunca tamamen kesildiği, halkın temel sağlık hizmetlerine erişiminin kısıtlı kaldığı Naga’da gezici ekiplerimiz görev yapıyor. Tehlikeli ve çamurlu yollardan geçerek en uzaktaki köylere motosikletle 8 saatte ulaşan ekiplerimiz, 2018 yılında yaklaşık 8.500 sağlık muayenesi gerçekleştirdi, ayrıca aşı kampanyalarında ve verem tarama-tespit çalışmalarında Sağlık Bakanlığı’na destek verdi.

Yorum Yapın