Nauru (2017)

Nauru'nun bağımsızlığını kazanmasının 50. yılında MSF tarafından açılan tanıtım ve bilgilendirme standı. Fotoğraf: MSF.

2017’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 2 | Harcama: 0,3 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 2017 | msf.org/nauru

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİ:

80 bireysel ruh sağlığı danışmanlığı

2017 yılının Kasım ayında Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Nauru Cumhuriyeti’nde ücretsiz psikolojik ve psikiyatrik hizmetler vermeye başladı.

MSF ekibi, “Herkes için ortak kapı” yaklaşımıyla hem Nauru halkına hem de Avustralya hükümetinin sığınma işlemlerini başka ülkelerde yürütme politikası sonucu Nauru Adası’nda yaşayan sığınmacılarla mültecilere ruh sağlığı desteği sağlıyor.

MSF bu hizmetleri bağımsız bir klinik, Sağlık Bakanlığı hastanesi ve ev ziyaretleri aracılığıyla sunuyor. MSF ayrıca adadaki psikolojik ve psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kapasiteyi artırmak için Nauru kamu personelini de eğitip onlara destek olacak. Ekip, sağlık hizmetlerini teşvik etmek, ruh sağlığı sorunlarında farkındalık oluşturmak ve tedavi alma konusuna iliştirilmiş toplumsal damgalamayı azaltmak için sosyal faaliyetler yürütecek.

Program, MSF’nin önceki iki yıl boyunca adaya yaptığı ve hem Nauru halkı, hem de adadaki mültecilerle sığınmacılara verilen ruh sağlığı desteğinde boşluklar olduğunu belirlediği birkaç ziyaretin ardından başlatıldı. 2017’nin Haziran ayında Nauru Sağlık Bakanlığı ile bir mutabakat anlaşması imzalandı.

Keşif amaçlı saha projesi sırasında ekip, Nauru’daki ruh sağlığı ihtiyaçlarının dikkate değer düzeyde olduğunu ve bu ihtiyaçları adada karşılamak için yeterli kapasite bulunmadığını gördü. Ekipler şizofreni, aile içi şiddet ve özellikle çocuklar arasında endişe verici seviyede depresyon vakaları belirlediler.


Kaynak: MSF 2017 Uluslararası Faaliyet Raporu

Yorum Yapın