Pakistan

Bacaur’daki Tehsil Hastanesi’nde bir çocuk, babasının kucağında muayene ediliyor. Fotoğraf: Nasir Ghafoor/MSF.

2017’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 1.751 | Harcama: 23,0 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1986 | msf.org/pakistan | @MSF_Pakistan

 

 

 

 

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİLER:

219.700 ayakta tedavi

2.200’ü sezaryen olmak üzere 26.500 yardımcı olunan doğum

13.300 beslenme merkezlerinde tedavi edilen hasta

770 hepatit C tedavisine başlanan hasta

Pakistan’da sağlık hizmetlerine erişim, özellikler kadınlar ve çocuklar için zorlu bir iş olmaya devam ediyor: Kadınlar hamilelik ve doğum sırasında önlenebilir komplikasyonlar yüzünden ölüyor ve ülkenin birçok bölümünde yenidoğan sağlık hizmeti bulunmuyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), özellikle taşradaki izole topluluklarda, şehirlerdeki gecekondu semtlerinde ve çatışmalardan etkilenen bölgelerde sağlık hizmetlerindeki boşlukları doldurmaya devam ediyor.

Federal yönetim altındaki aşiret bölgelerinde projelerin zorunlu olarak kapanması

Eylül ayında Kurram’da, Kasım ayında da Bacaur’da yetkililer MSF’ye, federal yönetim altındaki aşiret bölgelerinde (FATA) sağlık faaliyetleri yürütmek için gereken iznin yenilenmeyeceğini bildirdiler, ama bu karar için bir neden göstermediler. Ücretsiz ve kaliteli sağlık hizmeti veren bu sağlık merkezlerinin kapanması, bu merkezlere bel bağlayanlar için büyük ihtimalle ciddi ve olumsuz sonuçlar doğuracak.

Proje kapatıldığı sırada MSF Kurram’da 14 yıldır sağlık hizmeti veriyordu. Sadda’da MSF, ayakta ve yatarak tedavi eden çocuk sağlığı bölümlerinden sorumluydu. Ekipler aynı zamanda yenidoğan ünitesinde çalışıyor ve parazit kaynaklı cilt hastalığı şark çıbanını tedavi ediyordu. Alizai’de MSF, ayakta tedavi hizmeti veren çocuk sağlığı bölümü ve gözlem odasında hizmet veriyordu. 2017’de projeler kapanana kadar MSF ekipleri Sadda ve Alizai’de toplam 26.567 muayene gerçekleştirdiler.

MSF Bacaur’da 2013 yılından beri Navagai’deki Tehsil Hastanesi’nin ayakta tedavi, acil, anne ve çocuk sağlığı bölümlerine destek veriyordu. Hastaneden sağlık hizmeti alanların sayısı devamlı artmış, bu da bölgedeki büyük ihtiyacı gözler önüne sermişti. 1 Ocak ile MSF’nin Bacaur’dan ayrıldığı tarih olan 13 Kasım 2017 arasında ekipler stabilizasyon odasında 17.194 hastayı tedavi etti ve 1.311 doğuma yardımcı oldu.

Belucistan’da anne ve çocuk sağlığı

Bir MSF hemşiresi Belucistan’daki Dera Murad Cemali Bölge Merkez Hastanesi’nde, ağır beslenme yetersizliği olan küçük bir bebeği yatıştırmaya çalışıyor. Fotoğraf: Sara Farid.

Afganistan sınırı yakınlarındaki Çaman bölge merkez hastanesinde MSF Sağlık Bakanlığı ile birlikte üreme, yenidoğan ve çocuk sağlığı hizmetleri veriyor. Ekip aynı zamanda acil servisi idare ediyor ve beslenme yetersizliği görülen 5 yaş altı çocuklarda ayakta ve yatarak beslenme desteği hizmeti sunuyor. Bölge halkı, Afgan göçmenler ve tıbbi yardım almak için sınırı geçen insanlar bu hizmetlerden yararlanabiliyor.

Doğudaki Caferabad ve Nasirabad bölgelerinde MSF ileri seviye yetersiz beslenen çocuklar için yatarak tedavi eden bir beslenme programına, Dera Murad Cemali Bölge Merkez Hastanesi’nde de genel çocuk sağlığı, yenidoğan ünitesi ve üreme sağlığı bölümlerine destek veriyor. Ekipler ayrıca gezici klinikler ve sosyal hizmet projeleri ağı aracılığıyla bir ayakta beslenme tedavisi programı yürütüyorlar. 2017 yılında, beslenme yetersizliğinden mustarip olup acil bakıma ihtiyaç duyan çocukların sayısındaki artış karşısında Manjo Shuri’de yeni bir merkez hizmete açıldı.

2017 yılında MSF’nin Ketta’daki 60 yataklı çocuk hastanesine toplam 453 yenidoğan ve ağır beslenme yetersizliği çeken 600 çocuk kabul edildi. Hastane 6 yıl faaliyet gösterdikten sonra Ekim ayında kapandı. Ketta’nın 20 kilometre kuzeyindeki Kuçlak’ta MSF’nin 5 yaşın altındakilere beslenme desteği de dahil olmak üzere çocuklar için ayakta tedavi, 24 saat temel acil doğum hizmeti ve psikososyal danışmanlık sunduğu bir sağlık merkezi var. Acil doğum komplikasyonları olan hastalar Ketta’ya sevk ediliyor.

2017’de MSF, Kuçlak anne ve çocuk sağlığı merkezinde, Ketta’daki Bolan Hastanesi’nde ve Mari Abad’daki Benazir Butto Hastanesi’nde 2.823 hastaya şark çıbanı için uzmanlık gerektiren tedavi sağladı.

Hayber Pahtunhva’da acil servis, doğum ve yenidoğan sağlığı hizmetleri

MSF, Peşaver Kadın Hastanesi’nde, civar bölgelerden ve FATA’dan sevk edilen hastalar için geniş kapsamlı 24 saat acil doğum hizmetleri veriyor. Hastanede 24 doğum yatağı ve uzmanlaşmış bakıma ihtiyacı olan prematüre ve ağır hasta yenidoğanlar için 18 yataklı bir ünite bulunuyor. 2017 yılında 3.687 doğuma yardımcı olundu.

MSF Peşaver’in yaklaşık 200 kilometre kuzeyindeki Timergara’da bölge merkez hastanesinin acil servisine destek veriyor ve geniş kapsamlı acil doğum hizmeti sunuyor. 2017 yılında toplam 10.607 doğuma yardımcı olundu. Yenidoğan ünitesinde yatak sayısı 18’den 34 yatağa çıkarıldı, bu kapsamda sekiz yataklı bir “kanguru bakımı” odası da hizmete girdi. Odada anneler yeni doğan bebeklerini göğüsleri üzerinde taşıyor, böylece vücut ısıları doğal kuvöz görevi görüyor ve bebeklerin ısısını kontrol etmeye yardımcı oluyor. Acil serviste toplam 163.835 hasta tedavi edildi.

Machar Colony’de sağlık hizmeti

Karaçi’deki yoğun nüfuslu Machar Colony gecekondu semtinde yaklaşık 150.000 kişi kirli şartlar altında, temiz su ve atık tasfiyesinin olmadığı bir ortamda yaşıyor. MSF, SINA Sağlık, Eğitim ve Refah Vakfı işbirliği ile birlikte çalıştığı klinikte ayakta tedavi hizmeti veriyor ve Pakistan’da çok yaygın görülen hepatit C’yi teşhis edip uzmanlaşmış tedavi sunuyor. 2017’de 773 hasta tedaviye başladı ve bunlardan 692’si tedaviyi tamamladı. Ekip aynı zamanda komplike olmayan doğumlara yardımcı oluyor, ruh sağlığı danışmanlığı veriyor ve sağlığın teşviki faaliyetleri yürütüyor. 2017 yılı sonunda MSF, klinikteki stabilizasyon odasını kapadı.

Acil müdahale

MSF, Peşaver’deki dang humması salgınının ardından 2017’nin Ağustos ayında, salgından etkilenen bölgelerde bir farkındalık kampanyası başlattı. Sosyal proje ekibi 1.720 evi ziyaret etti ve 13.500’den fazla kişiyle dang hummasını önleme ve tedavi konusunda bilinçlendirme toplantısı yaptı.


Kaynak: MSF 2017 Uluslararası Faaliyet Raporu

Yorum Yapın