Rusya Federasyonu (2017)

 

64 yaşındaki Zaurbek Temmuz 2016'da yaygın ilaca dirençli tüberküloz (verem) tedavisine başlamıştı. Aynı zamanda hepatit C hastası olan Zaurbek, hepatit C tedavisini başarıyla tamamladı, yeni ilaçlarla yapılan verem tedavisi de çok iyi gidiyor. Başlangıçta tedavinin yan etkilerinden olumsuz etkilenen Zaurbek, "Şimdi çok daha iyiyim, dışarı çıkabiliyorum," diyor: "Bakın bana, hayattayım işte! 12 torunum var benim, onları nasıl bırakıp giderim?" Fotoğraf: Lana Abramova, Ağustos 2017.

2017’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 84 | Harcama: 5,7 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1992 | msf.org/russian-federation

 

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİ:

38 Çok ilaca dirençli tüberküloz (ÇİD-TB) tedavisine başlayan hasta

2017 yılında Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Çeçenistan’da tüberküloz ile ruh ve kalp sağlığına odaklandığı saha projelerini küçülttü.

Tüberküloz programı

MSF 2004 yılından beri Çeçenistan Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir tüberküloz (verem) programı yürütüyor. Ekip 2017 yılı boyunca tüberküloz teşhis ve faaliyetlerini kademeli olarak bakanlığa devretti ve son hastasını Ağustos ayı sonunda kabul etti. 2014’ün Haziran ayından itibaren toplam 156 hasta tedavi edildi. Yılın sonunda 60 yaygın ilaca dirençli tüberküloz (YİD TB) hastasının tedavisi devam ediyordu. Sağlık Bakanlığı bu hastaların tedavisini devam ettirme konusunda kararlı.

2017 yılında MSF, aynı zamanda diyabeti de olan 27 tüberküloz hastasının tedavisine başladı ve kan şekerlerini düzenli olarak ölçerek hastalıklarını yönetmelerine yardımcı oldu.

Ruh sağlığı desteği

2017’de ekipler, ruh sağlığı programı dahilinde 868 hastaya bireysel psikososyal destek verdiler ve şiddet görmüş kişilerle 44 grup ruh sağlığı danışmanlık seansı gerçekleştirdiler. Bu proje Mart ayında sona erdi.

Kalp sağlığı

Başkent Grozni’deki ilkyardım hastanesinde yürütülen kalp sağlığı projesi 7 yıl faaliyet gösterdikten sonra Aralık ayında tamamlandı. Geçen yıl boyunca MSF, girişimsel kardiyoloji ekibinin teknik olarak bağımsızlığını sağlamaya odaklandı. MSF, ilaç ve tıbbi donanım sağlayarak, akut hastaların tedavi kalitesini artırarak ve doktorlarla hemşirelere eğitim vererek kalp sağlığı hizmetlerine destek olmaya devam etti. 2017’de kardiyak resüsitasyon ünitesine 1.568 akut hasta kabul edildi, bunlardan 504’üne anjiyografi (koroner atardamarların içini incelemek için kullanılan bir görüntüleme tekniği), 315’ine ise anjiyoplasti (daralmış ya da tıkanmış atardamarları genişletmeye yarayan bir uygulama) yapıldı.


Kaynak: MSF 2017 Uluslararası Faaliyet Raporu

Yorum Yapın