Sırbistan (2017)

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ekipleri Sırbistan-Macaristan sınırındaki geçiş bölgelerinde mülteci ve göçmenlere destek veriyor. Fotoğraf: Christophe Hebting/MSF, Temmuz 2016.

2016’da ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 8 | Harcama: 1,7 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1991 | msf.org/serbia

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİLER

39.600 ayakta muayene

3.700 grup ruh sağlığı danışmanlığı

1.700 bireysel ruh sağlığı danışmanlığı

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), 2014 yılından beri Sırbistan’daki sığınmacı, mülteci ve göçmenlere tıbbi ve psikolojik destek sağlıyor.

Presevo

MSF ekipleri Miratovac’da Makedonya ve Sırbistan arasındaki sınırı yürüyen yüzlerce insana tıbbi destek verdi.

Sid

MSF Sid’de tren istasyonunun yanında bulunan bir transit merkezinde faaliyet göstererek, 2.000’den fazla kişiyi barındırma kapasitesine sahip 8 adet büyük ısıtmalı çadır kurdu. Ekipler, kamptaki sayının düşmesi ve diğer kuruluşların ihtiyaçları karşılaması nedeniyle faaliyetleri Mart ayında devretti.

Subotica

MSF ekipleri Nisan 2016’dan Kasım 2016’ya kadar Subotica çevresinde son derece vahim şartlar altında sıkışıp kalan kişilere destek sundu. Ekipler, 7.407 kişiyi muayene etti ve sürekli artış gösteren şiddet kaynaklı travmaları kayıt altına aldı. Ekipler, 2016 yılında köpek ısırması, göz yaşartıcı gaz ve biber gazından kaynaklanan iritasyonun yanı sıra Sırbistan-Macaristan sınırını geçmeye çalışırken uğradıkları şiddet sonucu yaralanan 82 kişiyi tedavi etti.

Belgrad

MSF, 2014 yılından beri mültecilere yönelik kabul ve barınma merkezlerinde temel tıbbi ve ruh sağlığı hizmetleri sağlayarak gezici kliniklerde faaliyet gösterdi. Ekipler, 2016 yılında 18.000’den fazla muayene gerçekleştirdi ve terk edilmiş tren istasyonlarında sağlık hizmetlerine erişimleri olmadan yaşayan kayıt dışı göçmenlere hizmet sağlamaya ağırlık verdi.


Kaynak: MSF 2016 Uluslararası Faaliyet Raporu.

Yorum Yapın