Somali (2018)

2018’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 120 | 2018 yılı harcamaları: 8,5 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1979 | msf.org/somalia

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİLER:

86.600 ayakta tedavi yapıldı

1.540 çocuk, beslenme programında ayakta tedavi gördü

110’u sezaryen olmak üzere 690 doğuma yardımcı olundu

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), 2017 yılında Somali’ye geri döndüğünden beri ülke genelinde farklı bölgelerdeki sağlık merkezlerine verdiği desteği düzenli olarak arttırıyor.

Baydabo'daki hastanenin doğum servisinde kadınlara doğum sancıları sırasında ve doğumdan sonra tıbbi bakım sağlanıyor. Somali, Temmuz 2018.
Fotoğraf: Adan Said Abdi/MSF.

Personelimize yapılan yoğun saldırılar nedeniyle çalışmalarımıza yaklaşık 4 yıl ara verdiğimiz Somali’de amacımız, sağlık hizmetlerine büyük ihtiyaç duyulan ve güvenlik durumunun faaliyet göstermemize izin verdiği yerlerde insanların tedaviye ulaşmalarını sağlamak.

2018 yılında Kuzey Galkayo’da bulunan Mudug Bölge Hastanesi’nde beslenme ve çocuk sağlığı hizmetleriyle acil hizmetlere destek vermeye devam ettik. Galkayo’da, yerinden edilmiş kişilerin yaşadığı kamplarda insani yardım sunduk.

Kadınların ve çocukların sağlık ihtiyaçlarına yanıt vermek için Mayıs ayında Baidoa’da, sevk merkezi olarak Güney Batı Eyaletinin tümüne hizmet veren Bay Bölge Hastanesi’ni desteklemeye başladık. Bölgede anne ölüm oranları ve ölü doğum oranları hâlâ çok yüksek; bu büyük ölçüde, gebeliğinde komplikasyon yaşayan kadınların hastaneye geç gelmesinden kaynaklanıyor.

Baydabo’daki ekibimiz 2018 sonu itibarıyla 110’u sezaryen olmak üzere 690 doğuma yardımcı oldu. Buradaki çalışmalarımızı arttırarak hastanenin çocuk sağlığı hizmetlerini de destekleyeceğiz, toplum içinde sağlığı eğitimi ve bilgilendirme toplantıları, sağlık gözetim faaliyetleri ve hastaneye sevk hizmetleri de vereceğiz.

Somali’de 2018’de bu uzun vadeli programların yanı sıra, çeşitli amaçlara yönelik birçok müdahalede bulunduk: Beslenme desteği için Dolov ve Duşamareb’e, çocuk sağlığı hizmetlerine destek vermek ve salgın hastalıklara hazırlanmak için Jubaland Eyaletindeki Dobley, Bardere ve Garbahare’ye ekipler gönderdik. Ayrıca, yerel kurumlarla işbirliği içinde Erigavo, Las Anod, Budhole, Galkayo, Baydabo ve Bardere’de katarakt ameliyatı kampları düzenledik.

Kaynak: MSF 2018 Uluslararası Faaliyet Raporu

Yorum Yapın