Sudan (2018)

2018’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 867 | 2018 yılı harcamaları: 14,8 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1979 | msf.org/sudan

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİLER:

467.400 ayakta tedavi yapıldı

2.970 doğuma yardımcı olundu

750 kişi kala azar tedavisi gördü

MSF hemşire yardımcısı Mou Dut Achuill, Güney Sudan’ın Doğu Darfur Eyaletindeki Kario Kampı’nda 3 yaşında bir oğlan çocuğuna sıtma testi yapıyor. Mart 2018. Fotoğraf: Jinane Saad/MSF.

2018 yılı sonu itibarıyla Sudan’da yerinden edilmiş yaklaşık 2 milyon kişi ve kayıtlı 851.000 Güney Sudanlı mülteci, ayrıca Avrupa’ya gitmek için Sudan’dan geçmekte olan pek çok göçmen bulunuyordu.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) 2018 yılında, özellikle şiddet yüzünden Sudan içinde ya da sınırın diğer tarafındaki Güney Sudan’da yerinden edilmiş kişiler için sağlık hizmetlerini iyileştirip genişletmeye devam etti. Ayrıca ihmal edilmiş ama ölümcül olabilen tropik hastalık kala azar (viseral layşmanyaz) ile mücadelede çabalarını artırdı.

El Gadarif

Sudan, Doğu Afrika’daki en yüksek kala azar oranına sahip ve ülke genelindeki vakaların yaklaşık yüzde 70’i El Gadarif’te bulunuyor. Toplum içinde eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri düzenliyoruz ve bölgedeki iki hastanede teşhis ve vaka yönetimine destek veriyoruz. 2018 yılında ülke çapındaki merkezlerde sağlık personeline eğitim vermeye başladık, kala azara karşı daha az toksik, daha az acı veren ve daha etkili bir tedavi bulmak amacıyla İhmal Edilen Hastalıklar İçin İlaç Girişimi (DNDi) tarafından tasarlanan klinik denemelere başlamak için hazırlıklar yaptık.

El Gadarif’teki ekiplerimiz, Sudan’ın büyük bir bölümünde 220.000’den fazla kişiyi etkileyen yoğun yağış ve ani su baskınları üzerine yardım malzemesi kitleri dağıttı ve yerel bir hastaneye ilaç bağışı yaptı. Komşu eyalet Kassala’da çikungunya virüsü salgınının ardından yerel sağlık merkezlerinde tedavi hizmeti verdik ve enfeksiyon kontrol tedbirleri uygulamaya koyduk.

Güney Kordofan

Sudan’ın güney kesimindeki Güney Kordofan, çatışmaların yaşandığı, ülke içinde yerinden edilmiş yaklaşık 180.000 kişinin kayıtlı olduğu ve çok az sayıda uluslararası kuruluşun faaliyet gösterdiği istikrarsız bir bölge. 2018’de öncelikle cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine, ayrıca acil durumlara karşı hazırlıkları belirli bir düzeye çıkarmaya odaklanan bir saha projesi başlattık.

Kuzey Darfur

Göçebe Arap aşiretleri arasındaki çarpışmalarda birçok insanın öldüğü ya da yaralandığı, altın madenciliği yapılan El Sireaf bölgesinde, ülke içinde yerinden edilmiş kişilere hizmet veren bir hastanede doğum ve yatarak tedavi bölümlerinde çalışıyoruz. Yakındaki Garazawya Sağlık Merkezi’ndeyse birinci basamak sağlık hizmetleri veriyoruz.

2018 yılında, yerinden edilmiş olup Tavila’daki evlerine geri dönen insanların ihtiyaçlarına yanıt vermek için iki gezici klinik hizmete soktuk. Ekiplerimiz yerel hastanedeki doğumlara yardımcı olmaya devam etti, ayakta tedavi hizmetlerimizi ise Sağlık Bakanlığı’na devrettik.

Kuzey Darfur’un başkenti El Faşir’de kızamık salgınına müdahale ederek 1.200 kişiyi tedavi ettik, 15 yaşından küçük 312.000’den fazla çocuğu aşıladık. El Faşir’deki ekibimiz aynı zamanda 15.000 kişiye sıtma tedavisi sundu.

Doğu ve Batı Darfur

Yaklaşık 23.000 Güney Sudanlı mülteciye ev sahipliği yapan Doğu Darfur’daki Kario kampında, sağlık tesisine yatırarak veya ayakta tedaviyle birinci basamak sağlık hizmeti sunuyoruz. Bu merkez mültecilere ve Sudan yerli halkına hizmet veriyor. 2018 yılında yatarak tedavi veren bir iyileştirici beslenme merkezi açtık ve doğumhaneyi genişlettik.

Batı Darfur’daki Krinding Kampı’nda bulunan çocuk kliniğimizi planlandığı gibi 2018 yılı başında Sağlık Bakanlığı’na devrettik.

Beyaz Nil

Khor Wharal Kampı’ndaki acil durum saha hastanemizi geliştirerek ikinci basamak sağlık hizmeti veren 90 yataklı bir tesis haline getirdik ve 60 yataklı bir başka hastanenin inşaatına başladık. Kashafa Kampı’nda, yerli halk için de sevk noktası olan 55 yataklı bir hastanede hizmet veriyoruz. Güney Sudanlı mülteciler ve Sudanlı yerli halktan oluşan 100.000’den fazla kişi bu programlardan faydalanıyor.

Kaynak: MSF 2018 Uluslararasu Faaliyet Raporu

 

Yorum Yapın