Ukrayna (2016)

82 yaşında Taisiya Gregorivna, Pavlopil'deki evinde tek başına yaşıyor. 2014'ten bu yana evine iki defa bomba isabet etmiş. Taisiya MSF'nin gezici kliniğinden tıbbi destek ve ruh sağlığı hizmeti alıyor. Fotoğraf: Maurice Ressel, Eylül 2016.

2016’da ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 154 | Harcama: 5,2 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1999 | msf.org/ukraine | @MSF_Ukraine

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİ


3.100 seans bireysel ruh sağlığı danışmanlığı sağlandı

Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalar ikinci yılına girdi. Ancak siyasi çözüm yönündeki çabalarda ilerleme kaydedilemedi. Bu nedenle, cephe hattı boyunca yaşamak durumunda kalan insanlar, yoğun şiddete en fazla maruz kalan kesim oldu. 

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), 2016 yılında cephe hattı boyunca gezici kliniklerle hizmet vermeye devam etti. Ekipler Ukrayna hükümetinin kontrolü altında bulunan bölgelerdeki yerinden edilmiş kişilerin de aralarında bulunduğu nüfusa sunduğu psikolojik ve tıbbi desteği de artırdı.

MSF için çalışan psikologlar, çatışma bölgesinin güneyindeki 26 noktada akut ya da kronik stres sorunu yaşayan hastalara toplam 3.052 danışmanlık sağladı. Bu kişilerin çoğu, çatışmada yakınlarını veya arkadaşlarını kaybetmişti. Yine birçoğu evleri zarar gördüğünden veya harap olduğundan kaçmak zorunda kalmıştı. MSF ekipleri ayrıca, yerinden edilen kişiler de dahil olmak üzere yaşlı bireylerin bir araya geldiği grup danışmanlık seansları düzenledi.

MSF çatışmalar nedeniyle ilaç ve sağlık hizmetlerine erişimleri aksayan diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkları bulunan kişilerin tedaviye erişimlerini de güvence altına aldı. 2016 yılında toplam 27.835 ayakta muayene gerçekleştirildi.

Bakhmut’taki faaliyetlerin devri

MSF ekipleri, Bakhmut ve çevresindeki 40 noktada faaliyet göstererek 40.000’den fazla kişiyle, yerinden edilmiş 10.000 kişiye destek sağladı. Yerel sağlık sisteminin kapasitesinde iyileşmeler yaşanması ve insanların gerekli hizmetleri aldıklarının görülmesi üzerine, MSF Temmuz ayında bölgeden çekilme kararı aldı. MSF, diğer bölgelerde ise sağlık tesislerine tıbbi malzeme bağışında bulundu ve faaliyet, ekipman ve malzemelerini diğer kuruluşlara devretti.

İlaca Dirençli Tüberküloz (İD TB)

MSF Mariupol ve Bakhmut’daki alıkonulma merkezleri ile Dnipro’daki sürgün kampında tutulan İD TB hastası mahkumlara destek ve tedavi sağlamaya devam etti. MSF, tıbbi hizmetlerin yanı sıra, bu zorlu tedavi boyunca hastaların yanında olmak için psikolojik destek de sağladı.

Hasta öyküsü

82 yaşındaki Taisiya Gregorivna, son 46 yıldır Ukrayna’nın doğusundaki temas çizgisinden sadece birkaç kilometre uzakta bir köyde yaşıyordu. Taisiya’nın evi 2014 yılından beri iki kez bombalara maruz kaldı. Bu nedenle, belli bir süreliğine daha güvenli bir yere taşınmak zorunda kaldı. Evini yeniden inşa etmek için ailesinin desteğini alan Taisiya, bir süre önce yeniden evine dönebildi. Aynı zamanda kalp sorunu da olan Taisiya, geçtiğimiz aylar boyunca MSF’den sağlık desteği ve yaşadıklarıyla baş edebilmek için ruh sağlığı desteği aldı.

“Evimiz ilk bombardımandan tam olarak ne zaman etkilendi, anımsayamıyorum. Ama net bir şekilde hatırladığım bir şey var: Çok korkmuştum. İki bomba girişin hemen önündeki yola düştü ve şarapnel parçaları duvar ve camlara zarar verdi. İkinci kez olduğunda ise kış vaktiydi. Evde yalnızdım ve dışarısı çok soğuktu. Çatı iki kez bombalandı ve bazı odalarla birlikte harap oldu. Bütün camlar aşağı indi. Mariupol’da yaşayan kızımı aradım ve ertesi gün oraya gitmek üzere yola çıktım. Aileme, yani dört çocuğuma, altı torunuma ve torunlarımın çocuklarına müteşekkirim. Hepsi bana büyük destek oldu. Bana çok iyi baktılar. Evime dönmem için de yardımcı oldular. Etrafa bir bakın, diğerlerinin şansı benimki kadar yaver gitmedi.”


Kaynak: MSF 2016 Uluslararası Faaliyet Raporu.

Yorum Yapın