Ürdün

Suriyeli Khairiya 15 yıldır diyabet hastası. MSF çalışanları onu ayda bir, İrbid’deki evinde ziyaret ediyor. Fotoğraf: Maya Abu Ata/MSF.

2017’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 547 | Harcama: 30,1 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 2006 | msf.org/jordan

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİLER:

67.600 ayakta tedavi

8.300 bireysel ruh sağlığı danışmanlık seansı

2.200 cerrahi müdahale

Suriyeli Khairiya 15 yıldır diyabet hastası. MSF çalışanları onu ayda bir, İrbid’deki evinde ziyaret ediyor. Fotoğraf: Maya Abu Ata/MSF.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Suriyeli mültecilere ve kırılgan durumdaki Ürdünlülere yardımcı olmak için sağlık hizmetleri programları yürütüyor.

Ürdün’de yaklaşık 650.000 kayıtlı Suriyeli mülteci bulunuyor ve çoğu temel ihtiyaçlarını karşılamak için insani yardıma muhtaç. Nüfustaki büyük artış, ülkenin sağlık sistemi üzerinde büyük bir baskı yarattı. MSF İrbid vilayetinde Suriyelilere ve kırılgan durumdaki Ürdünlülere, bölgede başta gelen ölüm nedeni olan kronik hastalıklar için tedavi sunan üç klinikte sağlık hizmeti veriyor. Klinikler, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkları olan yaklaşık 5.000 kişiye tıbbi bakım sağlıyor, ev ziyaretlerinde bulunuyor ve psikososyal destek sunuyor. 2017’de kliniklerde 37.000’den fazla muayene gerçekleştirildi. MSF ayrıca Sahel Horan bölgesindeki Er Remse’de bulunan Turra’da, Suriyeli mültecilere ve bölge halkına geniş kapsamlı birinci basamak sağlık hizmeti veren bir merkeze destek oluyor. Buradaki ekip 2017 yılında 12.554 muayene gerçekleştirdi.

Doğum hizmetleri

İrbid vilayetinde Suriyeli mültecilere üreme sağlığı hizmeti veren başlıca kuruluş olan MSF’nin burada 22 yataklı bir doğumevi ve bir yenidoğan yoğun bakım ünitesi var. 2017’de ekipler 4.120 doğuma yardımcı oldular, yeni doğan 664 bebeği hastaneye yatırdılar ve yaklaşık 16.000 gebelik muayenesi gerçekleştirdiler. MSF aynı zamanda ruh sağlığına verdiği dikkati de artırdı; Mafrak merkezli bir proje üzerinden ve ayrıca İrbid’deki kronik hastalık klinikleriyle birinci basamak sağlık merkezlerinde düzenlenen bilgilendirme ve danışmanlık toplantıları aracılığıyla Suriyeli çocuklara ve ailelerine destek sundu. Farklı ekipler bireysel danışmanlık ve grup danışmanlığı hizmetleri sundular, psikososyal destek verdiler ve sağlık eğitimi toplantıları düzenlediler.

Amman’da onarım cerrahisi

Amman Onarım Cerrahisi Hastanesi, savaşta yaralanan hastaları ve komşu ülkelerde dolaylı olarak şiddete maruz kalmış kişileri tedavi etmeye devam ediyor. Hastane ortopedik cerrahiye, onarım, çene ve yüz cerrahisine ihtiyaç duyan hastalara fizyoterapi ve ruh sağlığı desteği de dahil olmak üzere geniş kapsamlı hizmet sunuyor. 2017 yılında 1.150 cerrahi işlem uygulandı; hastanede herhangi bir anda ortalama 188 hasta tedavi ediliyordu.

Er Remse’de acil cerrahi

MSF’nin 2013 yılından beri kuzey Ürdün’de bulunan Er Remse’de yürüttüğü acil cerrahi projesi, savaşta yaralanan ve güney Suriye’deki saha hastanelerinden sevk edilen hastalara acil cerrahi ve ameliyat sonrası bakım hizmetleri sunuyor. 2017’nin ilk yarısında çatışmalar şiddetlendiğinde MSF, acil tıbbi tedavi için hastaneye getirilen ve ağır bir şekilde yaralanmış hastaların sayısında artışla karşılaştı. Bununla birlikte Temmuz ayında güneybatı Suriye’de gerilimi düşürme bölgesinin oluşturulmasının ardından şiddetin seviyesi azaldı ve hastaneye gelen hastaların sayısında keskin bir düşüş yaşandı. Bu yüzden MSF, 2018’in Ocak ayı sonunda Er Remse projesini sonlandırmaya karar verdi. 2017’de personel, savaşta yaralanan 295 hastayı hastaneye yatırdı ve tedavi etti, 600’den fazla büyük ameliyat gerçekleştirdi ve 1.650’den fazla psikososyal destek seansı yaptı.


Kaynak: MSF 2017 Uluslararası Faaliyet Raporu

Yorum Yapın