Yunanistan (2017)

Bangladeş’ten gelen 25 yaşındaki Aiful, Moria Kampı’ndaki büyük bir çadırda yemek yapıyor. Onunla birlikte birçok kişi, başlarına ne geleceğini bilmeksizin burada bekliyor. Fotoğraf: MSF.

2017’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 159 | Harcama: 9,6 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 1991 | msf.org/greece | @MSFGreece

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİLER:

19.600 ayakta tedavi

10.900 bireysel ruh sağlığı danışmanlığı seansı

600 grup ruh sağlığı danışmanlığı seansı

Göçmenler ve mülteciler, Yunanistan anakarasıyla Midilli, Sisam ve Sakız Adaları’nda Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) yürüttüğü faaliyetlerin odak noktasında olmaya devam ediyor.

MSF, Yunanistan’daki göçmenlere ve mültecilere 1996 yılından beri tıbbi ve insani yardım sağlıyor. Bu faaliyetler, Türkiye’den Yunanistan sahillerine ulaşan gittikçe artan sayıda insanın ihtiyaçlarını karşılamak için 2014’te genişletildi. 2016’nın Mart ayında Avrupa Birliği ve Türkiye arasında varılan anlaşmadan beri, sığınma talepleri için alınacak kararı beklerlerken pek çok insanın Yunan Adaları’ndan ayrılması engellendi. Sağlık hizmetlerine erişimin yetersiz olduğu bir yerde ve Türkiye’ye geri gönderilme korkusu içinde uzun süre bekletildiler. Anakaraya ulaşanlar mülteci statüsünü ya da kamplara veya evlere yerleştirilmeyi beklerken, çoğu zaman elverişsiz şartlarda yaşıyor. MSF Atina’da ve Yunanistan anakarasının diğer bölümlerinde, ayrıca Midilli, Sisam ve Sakız Adaları’nda sağlık hizmetleri sunmaya devam etti. 2017’nin Ocak ve Aralık ayları arasında MSF ekipleri yaklaşık 19.600 muayene gerçekleştirdiler.

Yunan Adaları

MSF 2016’nın Ekim ayından beri Midilli’de bir klinikte birinci basamak sağlık hizmeti, kronik hastalıkların tedavisi ile cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetleri sunuyor ve ruh sağlığı desteği veriyor. 2017 yılının Ağustos ayından beri ekip, işkenceye ve cinsel şiddete maruz bırakılmış kişilerle ruh sağlığı alanında ciddi sorunları bulunan kişilerin ihtiyaçlarına odaklandı. Kasım ayında MSF, Moria Kampı’nda 16 yaşından küçük  çocukların ve çok kötü koşullar altında yaşayan hamile kadınların sağlık hizmetlerine erişimini artırmak için kampın önünde ek bir klinik kurdu.

MSF Sisam Adası’nda hamile kadınlar ve yeni doğmuş bebekler ve aileleriyle çocuğunu yalnız başına büyütenler için, en fazla 80 kişiye bir sığınmaevinde geçici bir barınma imkanı sağlıyor. MSF ayrıca hastalara ruh sağlığı desteği veriyor ve Yunan Mülteci Konseyi ile işbirliği içinde bireysel hukuki yardım sunuyor. MSF, sığınmaevinde kalan çocuklar için bir aşı kampanyası yürüttü ve “sıcak noktada” aşılama yapmakta devlet yetkililerine yardımcı oldu. Ekipler gözaltına alınanların yaşam koşullarını iyileştirmek, fiziksel sağlık ve ruh sağlığı hizmetlerine erişimlerini kolaylaştırmak için Vathi Polis Merkezi’nde de faaliyet gösterdi.

MSF Aralık ayında Sakız Adası’nda çalışmaya başladı ve yerel hastanede kültürel aracılık hizmetleri sundu.

Atina

MSF göçmen ve mültecilerin özel ihtiyaçlarını karşılamak için Atina’da üç klinikte hizmet veriyor. Gündüz tedavi merkezinde, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmeti, ruh sağlığı desteği ve kronik hastalıklar için tedavi imkanı sunuyor. Eylül ayında MSF, Atina’dan ayrılıp yola devam eden kişilere destek vermek için bir seyahat sağlığı kliniğinde hizmet sunmaya başladı.

MSF başka bir merkezde de işkence ve diğer şiddet türlerine maruz kalanlar için geniş kapsamlı destek hizmeti sunuyor. Babel Gündüz Tedavi Merkezi ve Yunan Mülteci Konseyi ile işbirliği içinde yürütülen klinikte multidisipliner bir yaklaşımla tıbbi bakım ve ruh sağlığı hizmeti, fizyoterapi, sosyal yardım ve hukuki destek de dahil olmak üzere çeşitli imkanlar sağlanıyor.

MSF, Victoria Meydanı yakınlarındaki üçüncü bir merkezde Aralık ayına kadar birinci basamak sağlık hizmeti ve ruh sağlığı desteği sundu; burada belediye kliniğine kültürel aracılık hizmetleriyle yardımcı olmayı sürdürüyor.

Yunanistan anakarası

MSF Epir’de Yanya şehrinin içinde ve civarında yaşayan insanlara Aralık ayına kadar psikolojik ve psikiyatrik destek verdi. Gezici ekipler yıl boyunca Yunanistan’ın orta kesimlerinde ve Atina çevresindeki Attika bölgesi genelinde faaliyet gösterdiler.

MSF Selanik çevresinde psikolojik ve psikiyatrik bakım sundu, aynı zamanda birçok kampta sağlığın teşviki programları yürüttü ve Temmuz ayına kadar yerel hastanelere destek verdi.


Kaynak: MSF 2017 Uluslararası Faaliyet Raporu.

Yorum Yapın