Zimbabve (2017)

Yüksek güvenlikli Chikurubi Hapishanesi’nde MSF’nin başlattığı tıbbi programda bir tutuklu tartılırken, diğerleri avluda sıralarını bekliyor. Fotoğraf: Ikram N’gadi/MSF.

2017’de ülkede görev yapan MSF çalışanı sayısı: 266 | Harcama: 11,3 milyon avro | MSF’nin ülkede faaliyete başladığı yıl: 2000 | msf.org/zimbabwe | @MSF_Zimbabwe

ÖNE ÇIKAN TIBBİ VERİLER:

58.600 birinci basamak antiretroviral (ARV) tedavi sağlanan hasta

1.700 tüberküloz tedavisi başlatılan hasta

1.700 bireysel ruh sağlığı danışmanlığı seansı

1.400 cinsel şiddet olayları ardından tedavi edilen hasta

390 grup ruh sağlığı danışmanlık seansı

2017’de Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Zimbabve Sağlık ve Çocuk Bakanlığı ile işbirliği içinde HIV, tüberküloz, bulaşıcı olmayan hastalıklar ve ruh sağlığı sorunları için tedavi sunmaya devam etti.

Zimbabve’de sağlık sektörü, tıbbi malzeme ve temel ilaç yetersizliği de dahil birçok zorlukla karşı karşıya. MSF su, sanitasyon ve hijyen projeleri yürütmeye, rahim ağzı kanseri taraması ve tedavisi sunmaya, cinsel şiddet görenlere tedavi imkanı vermeye ve acil durumlara müdahale etmeye devam etti.

Harare

MSF Mbare’de cinsel şiddet gören 1.356 kişiye tedavi ve psikososyal destek, ayrıca 2.454 ergene, geniş kapsamlı ve gençler için uygun cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmeti sundu.

MSF Harare’de 13 sondaj kuyusunu rehabilite edip geliştirerek ve beş yeni sondaj kuyusu açarak kırılgan durumdaki topluluklar için temiz su tedarik imkanlarını artırdı. Ekip Harare’de tifo salgınına yapılan müdahaleye de destek verdi.

HIV, tüberküloz ve bulaşıcı olmayan hastalıkların tedavisi

Mbare’de bir MSF danışmanı ile psikososyal destek seansı. Fotoğraf: Charmaine Chitate.

MSF, Manicaland eyaletindeki 40 sağlık merkezinde yapılan viral yük testi sayısını artırmaya ve antiretroviral (ARV) terapinin başarısız olduğu kişilerde hastalığın idaresine destek oldu. Personel aynı zamanda astım, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıkların tedavisine yardımcı oldu ve kronik hastalığı olan HIV pozitif kişilerin tedavisinin birleştirilmesinde rehberlik yaptı. Chipinge’de toplam 1.861 hastanın kronik hastalıklar bakımından takibi yapıldı ve Mutare’de 550 diyabet hastası tedavi programına kaydedildi. MSF buna ek olarak, ilaca dirençli tüberküloz (İD TB) hastaları için 9 ay sürecek bir pilot tedavi programına destek veriyor. 2017 yılının sonunda üç hasta bu tedaviye başlatıldı.

MSF en yakın sağlık merkezinin kimi zaman 180 kilometre uzakta olduğu, ulaşılması güç yerlerde yaşayan topluluklar için hastalara güç veren ve kolaylıkla takip edebildikleri hizmet modelleri kullanarak topluluk içi HIV programları yürütmeye devam etti.

MSF, Epworth ve Gutu’da rahim ağzı kanseri taraması sunmada ve erken evre rahim ağzı kanseri hastalarının tedavisinde Sağlık Bakanlığı’na destek verdi. Toplam 5.925 kadın rahim ağzı kanseri taramasından geçirildi ve 597 kadın tedavi aldı.

Personel eğitimi ve çalışmaların devri

MSF, Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) işbirliği ile çeşitli sağlık kuruluşlarından yaklaşık 250 hemşireye DSÖ Ruh Sağlığı Eylem Planı eğitimi verdi.

MSF, yüksek güvenlikli Chikurubi Hapishanesi’ndeki ve Harare Merkez Hastanesi’ndeki ruh sağlığı projelerini yıl sonunda devretmeye hazırlık olarak, Sağlık ve Çocuk Bakımı Bakanlığı’na, Zimbabve Hapishane ve Islah Hizmetleri’ne ve Harare şehri sağlık çalışanlarına rehberlik ve danışmanlık hizmetleri verdi. MSF ekipleri 5 yıl içinde psikiyatri ünitesinde 4.250 kişiye hizmet verdi. MSF’nin Harare’deki topluluklara verdiği psikiyatri hizmetleri, Ekim ayında Zimbabve Üniversitesi’ne devredildi.

MSF ekipleri aynı zamanda Epworth kliniğinde yeni çalışmaya başlayan doktorlara ilerlemiş HIV/tüberküloz, İD-TB ve çocuk ile ergen tedavisi konusunda, ayrıca Harare polikliniklerindeki hemşirelere cinsel şiddet görmüş kişilerin tedavisi üzerine eğitim verdi.

11 yıl boyunca 24.406’dan fazla HIV ve 9.197’den fazla tüberküloz hastasına tedavi, bakım ve destek sunduktan sonra MSF, 2017 yılı sonunda Epworth HIV/ tüberküloz projesini Sağlık Bakanlığı’na devretti.

MSF, Ulusal Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı’ndaki ve Beatrice Road Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi’ndeki viral yük izleme faaliyetlerini devretmiş olsa da ekip, projelerinde viral yük izlenmesini desteklemeye devam etti.

HASTA ÖYKÜSÜ

JOEL*

Joel, Harare’deki bir şirkette temizlik görevlisi olarak çalışıyordu ve iş yerindeyken bir anda şiddet göstermeye başladı. Hastaneye götürüldü ve tedavi için psikiyatri ünitesine yatırıldı.

Sonunda işe döndüğünde, iş arkadaşlarının kendisinin psikiyatri koğuşuna yatırıldığını bildiklerini fark etti. İş arkadaşları onu küçümsemeye başladılar. Joel dışlandığını hissetti ve sonunda işinden ayrıldı.

“Damgalanma ve dışlama toplum içinde, hatta işyerinde hâlâ çok yaygın,” diyor Joel. “Toplum içinde, ruh sağlığı sorunları olanları hep görüyorum ve bana gerçekten acı veriyor çünkü benim aldığım türden bir yardım ve destek alamadıklarını fark ediyorum.”

Kaynakçı olarak eğitim almış olmasına rağmen Joel iş bulamadı çünkü insanlar ruh sağlığı sorunu öyküsü olan birisine iş vermek istemediler. Sonunda, bir psikiyatristin onu tavsiye etmesiyle başvurduğu işe girdi.

Joel ilaçlarını almaya devam ediyor, dolayısıyla durumu artık istikrarlı.

“Devletten ruh sağlığı sorunları olan hastalara yardım etmelerini talep ediyorum, böylelikle gelir getirecek işlere başlayabilirler,” diyor Joel. “Eğer bir işle meşgul olurlarsa ve yapacak bir şeyleri olursa o işle uğraşmaya devam ederler ve yeniden hastalanmalarına yol açabilecek madde bağımlılığından kaçınabilirler.”

* Hastanın isteği üzerine ismi değiştirilmiştir.


Kaynak: MSF 2017 Uluslararası Faaliyet Raporu

Yorum Yapın