Acıbadem Üniversitesi: MSF Sunumu

29 Kasım Çarşamba günü Acıbadem Üniversitesi Medikal Arama Kurtarma Derneği (MEDAK) Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen etkinlikte üniversite öğrencileriyle buluştuk.

Daha önce pek çok farklı saha projesinde görev yapan Dr. Apostolos Veizis ve Klinik Psikolog Öznur Acicbe Kara’nın katılımıyla gerçekleşen “Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ile Bağımsız ve Tarafsız Tıbbi İnsani Yardım” başlıklı sunumlarda, silahlı çatışma, salgın hastalık ve doğal afet durumlarından etkilenen veya sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılan insanlara acil yardım hizmeti veren Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) dünya çapındaki çalışmalarını ve çalışma ilkelerini anlattık.

Aynı zamanda MSF ile sahada çalışmanın avantajlarını ve zorluklarını öğrencilerle konuştuk, tıp doktorlarından inşaat mühendislerine kadar farklı profillerden oluşan MSF ekiplerinin sıkı sıkıya bağlı olduğu bağımsızlık, tarafsızlık ve uluslararası insancıl hukuk ilkelerini somut örneklerle aktarmaya çalıştık.

Tıp başta olmak üzere üniversitelerin ilgili bölümlerinde yıl boyunca düzenlediğimiz MSF sunumlarıyla ilgili olarak bize ulaşmak isterseniz bize bu bağlantıdan yazabilirsiniz.

Yorum Yapın