Afetlerde Acil Müdahale eğitimi tamamlandı

Genç acil tıpçılara yönelik "Afetlerde Acil Müdahale" eğitimi 1-4 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlendi (EN).

Belçika, Birleşik Krallık, Litvanya, Macaristan, Romanya ve Türkiye'den 15 katılımcıyla gerçekleştirilen eğitim* afet yönetimindeki en güncel gelişmelere odaklanarak, afet tıbbı ve kitlesel acil durum müdahalesine eğilmeyi hedefleyen genç acil tıpçıları teori ve pratikle buluşturdu.

"Bu 'afet tıbbı'. Burada, bildiğiniz en temel etik değerleri bir kenara bırakmanız gerekebilir."

European Society for Emergency Medicine Young Emergency Medicine Doctors (EUSEM YEMD), Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Medikal Simülasyon Derneği, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF)  işbirliğiyle gerçekleştirilen eğitime, MSF'den Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, Dr. Apostolos Veizis, Dr. Christos Giannou, Dr. Dimitris Jannussis ve Dr. Victor Illanes konuşmacı olarak katıldı.

"Kitlesel yaralanma ve ölüm olaylarında, kitleleri kontrol altında tutan, hijyen ve ulaşım gibi sağlık dışı faaliyetlerden sorumlu  kişiler en yakınınızda olmalı. Afetin tam kalbindeyken, atmamız gereken en temel adımları atlayamayız. Bu nedenle önceden iyi bir hazırlık ve planlama yapmalıyız."

MSF ekipleri afet ortamları, acil durum müdahaleleri ile toplu ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanan olaylarda hayat kurtarıcı sağlık hizmetleri, vaka yönetimi, triyaj, hastane afet hazırlık planları ve acil tıp çalışmalarında etik ve hukuk konularında eğitime katkı sunarken; diğer konuşmacılar da acil ekiplerinin güvenliği, radyolojik ve nükleer tehditler, bomba ve patlama kaynaklı yaralanmalar, kaza, zehirlenme (intoksikasyon) ve dekontaminasyon gibi biyolojik ajanlar konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Aynı zamanda daha önce Türkiye'de yaşanan afetler ve bu afetler sırasında yürütülen tıbbi insani yardım çalışmalarına dair deneyimler genç acil tıpçılarla paylaşıldı.

"Afet ortamlarında sağlık çalışanlarının da afet mağduru olabileceğini unutmayın."

Sahada ultrason ve mekanik göğüs kompresyon cihazı gibi ekipmanların kullanımına odaklanan uygulamalı atölye çalışmaları,  eğitimin son gününde triyaj senaryosuyla tamamlandı.

EUSEM, ATUDER, Medikal Simülasyon Derneği, AFAD, Rahmi M. Koç İleri Düzey Girişimsel Tıp Eğitimi ve Simülasyon Merkezi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi'ne katkıları, destekleri ve işbirlikleri için bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyor; genç acil tıpçılarla benzer çalışmalarda tekrar bir araya gelmeyi umuyoruz.

"Triyaj, kaos ortamına bir nebze çeki düzen verme konusunda önemli bir rol oynar. Hastanız bir filmse, triaj aşaması bu filmin sahnelerinden sadece birisidir. Bu nedenle hastanızın durumunu triyaj sonrasında da gözden geçirmeyi ihmal etmeyin."

* Eğitim programının tamamını ATUDER sayfasında görebilirsiniz.

Yorum Yapın