Beyrut Amerikan Üniversitesi ve MSF arasında mutabakat anlaşması imzalandı

mema-inside2Beyrut Amerikan Üniversitesi (AUB) bünyesinde bulunan Küresel Sağlık İnisiyatifi (GHI), Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ile mutabakat anlaşması imzaladı. Bu tarihi adım, çatışmaların yarattığı etkilerin insani yardım kuruluşları ve akademik kurumlar tarafından araştırılması anlamında önemli bir örnek teşkil ediyor.

16 Mayıs 2017 - Mutabakat anlaşması, 11 – 14 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleşen ve MSF’nin de ana ortaklarından olduğu 48. Orta Doğu Tıp Asamblesi’nin (MEMA - bu seneki adıyla 1. Küresel Çatışmalar Tıp Kongresi - First Global Conflict Medicine Congress) açılış töreninde imzalandı. Anlaşmayı MSF adına Analiz Bölümü Direktörü Jonathan Whittall ve AUB adına Küresel Sağlık İnisiyatifi Direktörü Dr. Shadi Saleh imzaladı.

Mutabakat anlaşmasında öngörülen çalışmalara AUB Küresel Sağlık İnisiyatifi bünyesindeki Çatışmalarda Tıp Programı tarafından öncülük edilecek. Planlanan çalışmaların temelini ise AUB ve MSF tarafından 2016 Mayıs ayında düzenlenen “Savaş ve İnsani Yardımın Değişen Ekolojisi” (The Changing Ecologies of War and Humanitarianism) konferansı oluşturuyor.

Küresel Sağlık İnisiyatifi Direktörü Dr. Shadi Saleh anlaşmayla ilgili olarak şöyle konuştu: “MSF ve AUB Küresel Sağlık İnisiyatifi arasında imzalanan bu mutabakat anlaşması, çatışmaların özellikle bölgemizde, yani Orta Doğu’daki olumsuz etkilerinin azaltılması açısından son derece stratejik bir ortaklık. Bu amaç, AUB’nin 2025 sağlık hedefleri açısından da çok önemli.”

MSF Analiz Bölümü Direktörü Jonathan Whittall ise anlaşmayla ilgili olarak şunları söyledi:

Bu stratejik ortaklık MSF’nin hem bu bölgede hem de dünyanın geri kalan bölgelerinde yürüttüğü çalışmaları açısından büyük önem taşıyor. Tıbbi pratiğimizin Çatışmalarda Tıp Programı kapsamında yürütülecek eleştirel araştırmaların konusu olması, çağdaş savaş koşullarının yarattığı zorluklara daha kolay adapte olmamıza yardımcı olacak.

Çatışmalarda Tıp Programı Eş Direktörü Dr. Ghassan Abu Sitta ise “AUB Küresel Sağlık İnisiyatifi ve MSF arasında imzalanan bu tarihi anlaşma sayesinde akademi ve insani yardım kuruluşları arasında çok önemli bir köprü inşa edilmiş oldu. Bu sayede savaş mağdurlarına daha iyi hizmet verilmesinin önünün açıldığını söyleyebiliriz” dedi.

Çatışmalarda Tıp Programı Eş Direktörü Dr. Omar Dewachi de anlaşmanın AUB ve MSF arasında yıllara dayanan ortaklığın ürünü olduğunu; araştırma, kapasite geliştirme ve savaş koşullarında yenilikçi sağlık hizmetleri yaklaşımı açısından bir platform işlevi göreceğini belirtti.

AUB Küresel Sağlık İnisiyatifi Direktörü Dr. Shadi Saleh de iki kurum arasındaki bu ortaklığın, akademik kurumlar ve insani yardım kuruluşlarının ortak çalışmalar yürütmeleri açısından bir model olabileceğine dikkat çekti.

MSF, Nisan ayında Manchester Üniversitesi ile benzer bir mutabakat anlaşması imzalamış, tıp ve insani yardım alanında bilimsel araştırma yapmak isteyen öğrenciler ve sağlık çalışanları için yeni bir ders programı ve yaz okulu hayata geçirilmişti.

Yorum Yapın