Canlı Yayın: 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü

"Ruh sağlığı olmadan sağlıktan bahsedilemez"

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde, saat 12:30’dan itibaren Facebook sayfamız üzerinden yapacağımız canlı yayında, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) başta olmak üzere pek çok farklı sivil toplum kuruluşunda klinik psikolog olarak sahada görev yapmış olan Öznur Acicbe Kara’yla konuşacağız.

Savaş ve afet bölgelerinde ruh sağlığı destek hizmetlerinin önemini, sahada karşılaşılan zorlukları ve Filistin’den Yunanistan’a kadar ruh sağlığına yönelik ihtiyaçları konuşacağız.

Canlı yayını izlemek isteyenleri, Çarşamba 12:30'da sayfamıza bekliyoruz: http://www.facebook.com/MSFTurkiye

Sınır Tanımayan Doktorlar ve ruh sağlığı destek hizmetleri

MSF ile çalışan psikolog Xavier Guillemin, Afganistanlı Ahmad ile bireysel danışmanlık seansında. Fotoğraf: Bruno De Cock/MSF

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) 20 yıldan fazla süredir tıbbi destek sunduğu hastalarının ruh sağlığı ile yakından ilgileniyor. Özellikle ağır travma yaşamış bireylerde bu olaylar ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyerek psikolojik sorunlara neden olabiliyor.

MSF 1998 yılında, ruh sağlığı ve psikososyal destek hizmetlerini, acil tıbbi yardım programlarının ayrılmaz bir parçası haline getirdi. MSF ekipleri, ruh sağlığı destek faaliyetleriyle semptomları azaltmayı ve bireylerin yaşadıkları travmalarla başa çıkabilmek için kendi yöntemlerini geliştirmelerini hedefliyor.

Ruh sağlığı destek hizmetlerine duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor. İnsani krizlerin yaşandığı bölgelerde her 5 kişiden 1’i ruh sağlığı sorunları yaşıyor. Dünya çapında 300 milyondan fazla kişiyse depresyonla mücadele ediyor.

Bu nedenle MSF, dünya çapındaki destek hizmetlerinin kapsamını genişleterek daha fazla kişiye ulaşmayı hedefliyor. MSF ile çalışan psikolog ve psikiyatrlar, aynı zamanda sağlık hizmeti sunulan bölgelerde görev yapan ruh sağlığı destek personeline eğitim, teknik destek ve klinik danışmanlık veriyor.

MSF geçtiğimiz yıl 49 ülkede yürüttüğü 143 ruh sağlığı destek programı kapsamında 306.300 bireysel ruh sağlığı görüşmesi ve 49.800 grup ruh sağlığı seansı gerçekleştirdi.

Yorum Yapın