DUBAİ MISSING MAPS MAPATHON

16 Nisan Salı günü Türkiye saatiyle 11:00-14:00 arasında, Dubai'deki Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ekibinin Kanada Üniversitesi öğrencileriyle birlikte düzenlediği Missing Maps mapathon etkinliğindeydik (EN).

MSF Medya ve İletişim Yöneticisi Öykü Yağcı'nın Open Street Map (OSM) üzerinden temel haritalama eğitimi verdiği etkinliğe, Türkiye'den Yer Çizenler Herkes İçin Haritacılık Derneği uzaktan doğrulama desteği verirken, İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesindeki "Youth Mappers" topluluğu da Yer Çizenler ekibiyle birlikte aynı bölge üzerinde çalışarak MSF'nin tıbbi insani yardım çalışmalarına uzaktan da olsa katkıda bulunmuş oldular.

Dubai ve Türkiye'den yaklaşık 20 gönüllünün katıldığı etkinlik sonunda Nijerya'nın Nijer eyaletinde 185 yerleşim alanı ve 3.984 yapı uydu görüntüleri üzerinden işaretlendi.

Elde edilen mekansal veri, daha sonra haritalara dönüştürülerek bu bölgede tıbbi insani yardım projeleri yürüten kuruluşlarla açık kaynak bir platform olan OSM üzerinden ücretsiz olarak paylaşılacak. Bölgede menenjit ve kızamık gibi hastalıklara karşı aşı kampanyaları düzenleyen, sıtma tedavisi sunan ve çevredeki madencilik uygulamaları sonucunda kurşun zehirlenmesine maruz kalan topluluklara tıbbi destek veren MSF ekipleri ise, oluşturulacak ayrıntılı haritalar sayesinde epidemiyolojik analiz ve salgın hastalıkların takibi gibi hayati öneme sahip tıbbi müdahalelerde yardım ve lojistik kapasitesini en iyi şekilde planlayabilecek.

Dubai Mapathon ile ilgili ayrıntılı bilgi için Eventbrite sayfasını inceleyebilir, daha önceki senelerde Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz temel haritalama etkinlikleri hakkında daha fazla bilgi için almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Facebook: @msf.arabic@MSFTurkiye

Twitter: @msf_uae & @MSF_Turkiye

Instagram: @msfarabic@MSF_Turkiye

Mapathon nedir?

 

Yorum Yapın