MISSING MAPS MAPATHON: Dünya CBS Günü'nde Ankara'dayız

Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS - GIS) Günü dolayısıyla düzenleyeceğimiz Türkiye’deki dördüncü Missing Maps Mapathonu’na davetlisiniz! (EN)

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) ve Yer Çizenler Topluluğu olarak sizleri 18 Kasım Cumartesi günü Missing Maps projesi kapsamında Ankara’da düzenleyeceğimiz haritalama etkinliğine davet ediyoruz. Ücretsiz kayıt yaptırmak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

 

Dünya CBS günü, tüm dünyada “Coğrafi Farkındalık Haftası” dahilinde kutlanır ve dünya üzerinde insan ile mekanın ilişkisine odaklanır. CBS Günü etkinlikleri, aynı zamanda dünyanın farklı bölgelerinde çalışan insani yardım kuruluşlarının kullandığı mekansal teknolojilerle tanışmak için de harika bir fırsat yaratır.

Bu amaç doğrultusunda MSF olarak HOT ve Yer Çizenler Topluluğu’nun desteğiyle Türkiye’deki dördüncü Missing Maps Mapathon’unu düzenliyoruz. 18 Kasım Cumartesi günü haritalamaya ilgi duyan ve insani yardım kuruluşlarının sahadaki çalışmalarına katkıda bulunmak isteyen destekçilerimizle Ankara’da buluşacak ve Dünya CBS Günü vesilesiyle acil insani yardım ihtiyacı olan mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin bulundukları bölgeleri uzaktan haritalayacağız.

Bu haritalama çalışması sayesinde MSF ve diğer insani yardım kuruluşlarının, silahlı çatışma, salgın hastalık ve doğal afet kaynaklı insani krizlerden etkilenen bölgelerde daha hızlı ve etkin bir şekilde yardım ulaştırmalarına katkıda bulunacağız.

MSF, Kızıl Haç ve HOT tarafından geliştirilen Missing Maps projesi; insani krizler karşısında yerel ve uluslararası yardım kuruluşları ile bireylerin daha hızlı ve etkili bir biçimde harekete geçebilmeleri için henüz haritalanmamış bölgeler hakkında coğrafi veri toplanması ve haritalar oluşturulmasına dayanıyor. Missing Maps, gönüllü bireyler tarafından destekleniyor ve proje kapsamında OpenStreetMap (OSM) üzerinde toplanan tüm bilgiler açık lisans kullanımıyla ücretsiz olarak erişime açılıyor.

18 Kasım Cumartesi günü bize katılarak insani yardım kuruluşlarının hassas durumdaki topluluklara acil yardım ulaştırdığı bölgeleri haritalayacak, böylelikle en çok ihtiyaç duyulan bölgelere tıbbi insani yardım götürülmesine yardımcı olacaksınız!

Saha projelerimiz için son derece etkili ve önemli bu etkinliğe katılmak için Eventbrite sitesinde açtığımız etkinlik sayfasından kaydınızı yaptırmayı unutmayın!

Katılımcı sayısı 50 kişiyle sınırlı olduğu için kaydınızı bir an önce yaptırmanızı ve Mapathon’daki yerinizi garantilemenizi öneriyoruz.

Cumartesi günü görüşmek üzere!


Önemli Hatırlatmalar

  • Kullanılacak olan online platformun İngilizce olması ve katılımcıların çeşitliliği nedeniyle etkinlik dili İngilizce olacaktır. Etkinliğe katılmak için temel düzeyde İngilizce bilgisi gerekmektedir.
  • Mapathon’a katılmak için yanınızda (tercihen tamamen şarj edilmiş) bir dizüstü bilgisayar getirmeniz gerekiyor Ayrıca haritalamayı kolaylaştırması açısından yanınızda fare getirmenizi tavsiye ederiz.
  • Mapathon'a katılmak için deneyimli haritacı olmanız gerekmiyor. Çok kısa bir eğitimle herkes OSM üzerinden basit haritalama çalışmaları yapabilir. Mapathon etkinliğimizin başında tüm katılımcılara temel bir haritalama eğitimi verilecektir. Ayrıca etkinlikte üzerinde çalışacağımız proje, ileri seviye haritalama becerisi gerektirmeyecektir. Bu nedenle bu Mapathon’a hem yeni başlayan hem de ileri seviye haritacılar katılabilir.

Etkinlik Programı

14:45 Kayıt ve Kurulum

15:00 Kısa Sunumlar ve Missing Maps’e Giriş

15:30 OpenStreetMap (OSM) Eğitimi ve Haritalama

18:00 Etkinlik sonu değerlendirmesi

Sık Sorulan Sorular

Missing Maps Mapathon nedir?

Mapathon, koordineli bir şekilde ilerleyen toplu haritalama etkinliğidir. Missing Maps projesinin amacı, büyük insani krizlerin yaşandığı bölgelerin haritalanması yoluyla dezavantajlı koşullarda yaşayan insanların hayatlarının iyileştirilmesine doğrudan katkıda bulunmaktır. Hem başlangıç seviyesindeki hem de deneyimli haritacılar bu Mapathon'a katılabilir. Daha önceki Missing Maps haritalama etkinliklerimiz hakkında bilgi edinmek için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Etkinliğe katılmak için yanımda ne getirmem gerekiyor?

Mapathon’a katılmak için yanınızda kendi dizüstü bilgisayarınızı getirmeniz gerekiyor. Ayrıca haritalamayı kolaylaştırması açısından yanınızda fare getirmenizi tavsiye ederiz.

Etkinliğe nasıl katılabilirim?

Eventbrite üzerinden açtığımız etkinlik sayfasından Mapathon’a kaydolmanız ve etkinlik mekanına geldiğinizde listeden adınızı ekiplerimize göstermeniz yeterli olacak. Haritalama deneyiminiz varsa ve etkinlik sırasında ekibimize haritalanan bölgelerin onaylanması (validation) aşamasında yardımcı olmak isterseniz bilgi@istanbul.msf.org veya ezgi.eryilmaz@yercizenler.org adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu Mapathon’a katılamadığınız takdirde, önümüzdeki aylarda gerçekleştirmeyi planladığımız Mapathon etkinliklerinden haberdar olmak için bize aynı adres üzerinden yazıp bilgi verebilirsiniz.

Mapathon’a katılmak için haritalama konusunda deneyimli olmam gerekiyor mu?

Hayır. Çok kısa bir eğitimle herkes OSM üzerinden basit haritalama çalışmaları yapabilir. Mapathon etkinliğimizin başında tüm katılımcılara temel bir haritalama eğitimi verilecektir. Ayrıca etkinlikte üzerinde çalışacağımız proje, ileri seviye haritalama becerisi gerektirmeyecektir. Bu nedenle bu Mapathon’a hem yeni başlayan hem de ileri seviye haritacılar katılabilir.

Hangi bölgeyi haritalayacağız?

Haritalanacak olan bölgeye, mültecilerin/yerinden edilmiş toplulukların en güncel ihtiyaçları doğrultusunda karar verildiği için etkinlik tarihi yaklaştığında hangi bölgeyi haritalayacağımızı sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemizden duyuracağız.

Etkinliğin düzenlendiği Ankara Ck Farabi Hotel nerededir?

Ck Farabi Hotel iletişim bilgileri:

Adres: Cinnah Caddesi Farabi Sokak No:34 Çankaya / Ankara

Telefon: 0312 427 78 68

Etkinliği düzenleyen ekibe sorularımı nasıl iletebilirim?

Etkinlikle ilgili tüm sorularınızı bilgi@istanbul.msf.org  (MSF) ve ezgi.eryilmaz@yercizenler.org  (Yer Çizenler Topluluğu) adreslerine iletebilirsiniz.

Yorum Yapın