Dünya İnsani Yardım Günü'nde Kadıköy'de Nijerya'yı haritalıyoruz!

İnsani yardım alanında çalışmaya ilgi duyuyor musunuz? Dünya İnsani Yardım Günü’nde tıbbi ve insani yardım kuruluşlarına destek olmak ister misiniz?

Saha ekiplerimize destek olmak için 19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü'nde bizimle birlikte haritalama yapın! (EN)

Missing Maps Projesi’nin ortak kuruluşları Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) olarak sizleri 19 Ağustos Cumartesi günü 14:00 - 17:00 saatleri arasında Tasarım Atölyesi Kadıköy’de düzenleyeceğimiz insani yardım haritalama etkinliğine davet ediyoruz.

HOT ve Tasarım Atölyesi Kadıköy’ün desteğiyle, İstanbul'daki 3. Missing Maps Mapathon etkinliği için bu defa Kadıköy’e geliyoruz.

Deneyimli haritacılar ve insani yardım gönüllülerinin MSF dostları ve İstanbul’daki destekçilerimizle bir araya geleceği Dünya İnsani Yardım Günü’nde; saha projelerimizde çalışan meslektaşlarımızın deneyimlerini birinci ağızdan dinleme ve tıbbi insani yardım çalışmalarına katkı sunma şansı bulacaksınız.

OSM Task Manager kullanarak, dünyanın haritalanmamış ücra yerleşim yerlerini uzaktan haritalayacak, böylece bu bölgelerdeki insani yardım kuruluşlarının çalışmalarına katkıda bulunacaksınız.

19 Ağustos’ta bize katılarak, insani yardım kuruluşlarının acil insani yardım ihtiyacı içindeki topluluklar için yürüttüğü projelere katkı sunacaksınız. Bu haritalama çalışmasına sunacağınız katkılar sayesinde tıbbi ve insani yardımen çok ihtiyaç duyulan bölgelere çok daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaştırılacak!

Sahadaki tıbbi insani yardım çalışmalarımıza katkı sağlayacak yararlı, öğretici ve işbirliğine dayalı bu etkinliğin parçası olmak için, Eventbrite'taki etkinlik sayfamızdan kaydınızı yaptırmayı unutmayın!

Katılımcı sayısı 50 kişi ile sınırlıdır.

Önemli Hatırlatmalar

  • Kullanılacak olan online platformun İngilizce olması nedeniyle etkinlik dili İngilizce olacaktır. Etkinliğe katılmak için temel düzeyde İngilizce bilgisi gerekmektedir.
  • Mapathon’a katılmak için yanınızda (tercihen tamamen şarj edilmiş) bir dizüstü bilgisayarınızı getirmeniz gerekiyor  Ayrıca haritalamayı kolaylaştırması açısından yanınızda fare getirmenizi tavsiye ederiz.
  • Etkinliğimize katılmak için haritalama konusunda deneyimli olmak gerekmiyor. Çok kısa bir eğitimle herkes OSM üzerinden basit haritalama çalışmaları yapabilir. Mapathon etkinliğimizin başında birinci gruba temel bir haritalama eğitimi verilecektir. Bu grubun üzerinde çalışacağı proje, ileri seviye haritalama becerisi gerektirmeyecektir. Bu nedenle bu Mapathon’a hem yeni başlayan hem de ileri seviye haritacılar katılabilir.

Etkinlik Programı

14:00 Kayıt ve kurulum

14:30 Giriş konuşmaları

15:00 Yeni başlayanlar için Missing Maps ve ID Editor bilgilendirmesi *

15:30 Haritalama

17:00 Gün Sonu Değerlendirmesi

* Not: Eğer ID Editor kullanma konusunda deneyimliyseniz, ilk defa katılan kişilere verilen bilgilendirme sırasında deneyimli katılımcılarla birlikte haritalamaya başlayabilirsiniz.


Sık Sorulan Sorular

Missing Maps Mapathon nedir?

Mapathon, koordineli bir şekilde ilerleyen toplu bir haritalama etkinliğidir. Missing Maps projesinin amacı, büyük insani krizlerin yaşandığı bölgelerin haritalanması yoluyla dezavantajlı koşullarda yaşayan insanların hayatlarının iyileştirilmesine doğrudan katkıda bulunmaktır. Hem başlangıç seviyesindeki hem de deneyimli haritacılar  Mapathon'a katılabilir.

Etkinliğe katılmak için yanımda ne getirmem gerekiyor?

Mapathon’a katılmak için yanınızda kendi dizüstü bilgisayarınızı getirmeniz gerekiyor. Ayrıca haritalamayı kolaylaştırması açısından yanınızda fare getirmenizi tavsiye ederiz.

Etkinliğe nasıl katılabilirim?

Eventbrite üzerinden açtığımız etkinlik sayfasından Mapathon’a kaydolmanız ve etkinlik mekanına geldiğinizde listeden adınızı ekiplerimize göstermeniz yeterli olacak. Haritalama deneyiminiz varsa ve etkinlik sırasında ekibimize haritalanan bölgelerin onaylanması (validation) aşamasında yardımcı olmak isterseniz bilgi@istanbul.msf.org adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu Mapathon’a katılamadığınız takdirde, önümüzdeki aylarda gerçekleştirmeyi planladığımız Mapathon etkinliklerinden haberdar olmak için bize aynı adres üzerinden yazıp bilgi verebilirsiniz.

Mapathon’a katılmak için haritalama konusunda deneyimli olmam gerekiyor mu?

Hayır. Çok kısa bir eğitimle herkes OSM üzerinden basit haritalama çalışmaları yapabilir. Mapathon etkinliğimizin başında ilk kez haritalama yapan katılımcılara temel bir eğitim verilecektir. Ayrıca etkinlikte üzerinde çalışacağımız proje, ileri seviye haritalama becerisi gerektirmeyecektir. Bu nedenle bu Mapathon’a hem yeni başlayan hem de ileri seviye haritacılar katılabilir. Eğer zaten deneyimliyseniz, yeni başlayanlar için bilgilendirme sunumu yapıldığı sırada deneyimli katılımcılarla beraber haritalama çalışmasına başlayabilirsiniz.

Hangi bölgeyi haritalayacağız?

Bu Mapathon etkinliğinde sahadaki tıbbi ve insani yardım ihtiyacı doğrultusunda Nijerya’nın en büyük eyaletlerinden biri olan Niger State’i haritalayacağız.

Etkinliği düzenleyen ekibe sorularımı nasıl iletebilirim?

Etkinlikle ilgili tüm sorularınızı bilgi@istanbul.msf.org adresine iletebilirsiniz.

Etkinlik mekanına nasıl ulaşırım?

Tasarım Atölyesi Kadıköy: Rasimpaşa Mah. Duatepe Sk. No: 61 Yeldeğirmeni KADIKÖY – İSTANBUL, 0 216 418 52 98, kadikoy@takortak.org


Missing Maps; doğal afetler, çatışmalar ve salgın hastalıkların yaşandığı bölgeleri insani krizler öncesinde haritalamayı amaçlayan bir insani yardım projesidir. Kasım 2014’te Kızıl Haç, Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) ve Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından geliştirilen Missing Maps projesi kapsamında bugüne kadar Güney Sudan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde bulunan kasabalar ve şehirler haritalandı. www.missingmaps.org

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), silahlı çatışma, salgın hastalık ve doğal afet durumlarından etkilenen veya sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılan insanlara acil  yardım hizmeti veren uluslararası bir bağımsız tıbbi insani yardım kuruluşudur. MSF; dil, din, ırk, toplumsal cinsiyet ve siyasi görüş ayrımı gözetmeksizin yalnızca ihtiyaca dayalı olarak sağlık hizmeti sunar. www.sinirtanimayandoktorlar.org  - www.msf.org

Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) insani yardım ve ekonomik gelişim için gerekli olan haritaları geliştiren; bunu yaparken de açık veri kaynağı ve paylaşımlı verilerden yararlanma ilkesine bağlı kalarak çalışma yürütenbir kuruluştur. Missing Maps projesinin kurucu üyelerinden olan HOT, dünyanın en zorlu/hassas bölgelerinde yaşamını sürdürmeye çalışan yerinden edilmiş toplulukların ayrıntılı ve güncel haritalarlar üzerinde görünür olmasını sağlar. www.hotosm.org

Tasarım Atölyesi Kadıköy, kentsel sorunların çözümünde kentliler, tasarımcılar, gönüllüler, öğrenciler ve destekçilerin ulusal ve uluslararası işbirlikleri kurarak fikir ürettikleri ve ürünlerini kamuoyu ile paylaştıkları yenilik ve yaratıcılık mekanıdır. Tüm disiplinlerinden tasarımcılarla birlikte, gönüllülük ve işbirliği esası ile program ve projeler üreten, bağımsız bir oluşumdur. http://takortak.org 

Yorum Yapın