Haritadan sahaya: Dünya Mülteciler Günü mapathon etkinliği

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü kapsamında düzenlediğimiz Missing Maps Mapathonu’na davetlisiniz!

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) ve Yer Çizenler Herkes İçin Haritacılık Derneği olarak, 20 Haziran Çarşamba günü 18:30 - 21:00 saatleri arasında İstanbul Galata'dayız (EN below). 

Türkiye’deki ilk mapathonumuzu, geçtiğimiz yıl yine Dünya Mülteciler Günü'nde yapmış, bu etkinlik aracılığıyla Türkiye’deki deneyimli ve başlangıç seviyesindeki haritacılar, MSF dostları ve gönüllüleriyle bir araya gelerek dünyanın çeşitli noktalarında bulunan mültecilerin durumu hakkında daha fazla farkındalık yaratmayı hedeflemiş, bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ve saha ekiplerine uzaktan destek olma fırsatını bulmuştuk. Bugün, Türkiye'deki yedinci haritalama etkinliğimizde, bir kez daha aynı hedefle bir araya geliyoruz.

Bu etkinlikte OSM Task Manager üzerinde, acil insani yardım ihtiyacı olan mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin bulundukları bölgeleri uydu görüntüleri üzerinden uzaktan haritalayacağız.

Bu haritalama çalışması sayesinde MSF ve diğer insani yardım kuruluşlarının, silahlı çatışma, salgın hastalık ve doğal afet kaynaklı insani krizlerden etkilenen bölgelerdeki mültecilere ve yerinden edilmiş topluluklara daha hızlı ve etkin bir şekilde yardım ulaştırmalarına katkıda bulunacağız.

20 Haziran Çarşamba günü bize katılarak insani yardım kuruluşlarının hassas durumdaki topluluklara acil yardım ulaştırdığı bölgeleri haritalayacak, en çok ihtiyaç duyulan bölgelere tıbbi ve insani yardım götürülmesine yardımcı olacaksınız!

Saha projelerimiz için son derece etkili ve önemli olan bu etkinliğe katılmak için Eventbrite üzerinden kaydınızı yaptırmanızı ve etkinliğimizi ilgileneceğini düşündüğünüz arkadaşlarınızla paylaşmanızı bekliyoruz. Katılımcı sayısı 30 kişiyle sınırlıdır. 

Çarşamba günü görüşmek üzere!

Önemli Hatırlatmalar

  • Kullanılacak olan online platformun İngilizce olması ve katılımcıların çeşitliliği nedeniyle etkinlik dili İngilizce olacaktır. Etkinliğe katılmak için temel düzeyde İngilizce bilgisi gerekmektedir. Etkinlik gününde netleşecek katılımcı profiline göre etkinlik Türkçe olarak da yapılabilir.
  • Mapathon’a katılmak için yanınızda bir dizüstü bilgisayar getirmeniz gerekiyor (tercihen tamamen şarj edilmiş). Ayrıca haritalamayı kolaylaştırması açısından yanınızda fare (mouse) getirmenizi tavsiye ederiz.
  • Mapathon'a katılmak için deneyimli haritacı olmanız gerekmiyor. Çok kısa bir eğitimle herkes OSM üzerinden basit haritalama çalışmaları yapabilir. Mapathon etkinliğimizin başında tüm katılımcılara temel bir haritalama eğitimi verilecektir. Ayrıca etkinlikte üzerinde çalışacağımız proje, ileri seviye haritalama becerisi gerektirmeyecektir. Bu nedenle bu Mapathon’a hem yeni başlayan hem de ileri seviye haritacılar katılabilir.

Etkinlik Programı

18:30 Kayıt, Tanışma ve Kurulum

19:00 Kısa Sunumlar ve Missing Maps’e Giriş

19:30 OSM Eğitimi & Haritalama

22:00 Gün Sonu Değerlendirmesi (21:00'den sonraya kalıp haritalamaya devam etmek isteyenler için)

Sık Sorulan Sorular

Missing Maps Mapathon nedir?

Mapathon, koordineli bir şekilde ilerleyen toplu haritalama etkinliğidir. Missing Maps projesinin amacı, büyük insani krizlerin yaşandığı bölgelerin haritalanması yoluyla dezavantajlı koşullarda yaşayan insanların hayatlarının iyileştirilmesine doğrudan katkıda bulunmaktır. Hem başlangıç seviyesindeki hem de deneyimli haritacılar bu Mapathon'a katılabilir.

Etkinliğe katılmak için yanımda ne getirmem gerekiyor?

Mapathon’a katılmak için yanınızda kendi dizüstü bilgisayarınızı getirmeniz gerekiyor. Ayrıca haritalamayı kolaylaştırması açısından yanınızda fare getirmenizi tavsiye ederiz.

Etkinliğe nasıl katılabilirim?

Eventbrite üzerinden açtığımız etkinlik sayfasından Mapathon’a ücretsiz kaydolmanız ve etkinlik mekanına geldiğinizde listeden adınızı ekiplerimize göstermeniz yeterli olacak. Haritalama deneyiminiz varsa ve etkinlik sırasında ekibimize haritalanan bölgelerin onaylanması (validation) aşamasında yardımcı olmak isterseniz info@yercizenler.org ve bilgi@istanbul.msf.org adreslerine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mapathon’a katılmak için haritalama konusunda deneyimli olmam gerekiyor mu?

Hayır. Çok kısa bir eğitimle herkes OSM üzerinden başlangıç seviyesinde haritalama yapabilir. Mapathon etkinliğimizin başında tüm katılımcılara temel bir haritalama eğitimi verilecektir. Ayrıca etkinlikte üzerinde çalışacağımız proje, ileri seviye haritalama becerisi gerektirmeyecektir. Bu nedenle bu Mapathon’a hem yeni başlayan hem de ileri seviye haritacılar katılabilir.

Hangi bölgeyi haritalayacağız?

Haritalanacak olan bölgeye, mültecilerin/yerinden edilmiş toplulukların en güncel ihtiyaçları doğrultusunda karar verildiği için etkinlik gününde belirlenecektir.

Etkinliğin düzenlendiği Yer Çizenler Herkes İçin Haritacılık Derneği nerededir?

Adres: Müeyyedzade Mahallesi, Tatar Beyi Sokak, No:19/3, Galata/ Beyoğlu, İstanbul (harita)

Etkinliği düzenleyen ekibe sorularımı nasıl iletebilirim?

Etkinlikle ilgili tüm sorularınızı info@yercizenler.org (Yer Çizenler Herkes İçin Haritacılık Derneği) ve bilgi@istanbul.msf.org (MSF) adresine iletebilirsiniz.

Missing Maps; doğal afetler, çatışmalar ve salgın hastalıkların yaşandığı bölgeleri insani krizler öncesinde haritalamayı amaçlayan bir insani yardım projesidir. Kasım 2014’te Kızıl Haç, Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) ve Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından geliştirilen Missing Maps projesi kapsamında bugüne kadar Güney Sudan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde bulunan kasabalar ve şehirler haritalandı. www.missingmaps.org

As part of the Missing Maps project, Médecins Sans Frontières (MSF), The Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) and Yer Çizenler Society invite you to participate in a Missing Maps mapathon for the occasion of World Refugee Day on Wednesday, 20 June 2018, in Galata, İstanbul.

During this event, we will be remotely mapping parts of the world's most remote locations in OSM's Tasking Manager to facilitate the provision of urgent humanitarian assistance for refugees and internally displaced people by MSF and other humanitarian aid organisations in the field.

By joining us on the 20th of June, you will help map areas where humanitarian organisations are meeting the urgent needs of vulnerable refugee populations. With your help, we can bring medical and humanitarian aid to where it's needed most.

Please don't forget to register on Eventbrite (below) and note that the maximum number of participants will be limited to 30 people.

Hope to see you on Wednesday!

Click here to see our previous mapathons.

Important Reminders

  • Please note that the event will be held in English due to the language used in the mapping platform we will be working on. Basic knowledge and understanding of English is necessary. In line with the participant profile, the event may also be held in Turkish.
  • You need to bring your own laptop (preferably fully charged), as we cannot provide one for each participant. Mouse is also recommended to facilitate mapping.
  • You don't need to be an experienced mapper to join this event. A basic mapping training will be conducted at the beginning of the event for the first-timers.

Schedule

18:30 Registration, Networking and Set-Up

19:00 Lightning Talks and Introduction to Missing Maps

19:30 OpenStreetMap (OSM) Training & Mapping

22:00 End of event & mapping progress talk (for those who'd like to continue mapping after 9 pm)

FAQs

What is Missing Maps Mapathon?

The aim of the Missing Maps Project is to map the most crisis-prone parts of the developing world. With your help, we can directly improve the lives of some of the world's most vulnerable people. Both beginners and experienced mappers are welcome to join this Mapathon. Please indicate your level and choose your ticket according to your level of mapping skills.

What do I need for the event?

Just a laptop (you must bring your own with you), a mouse (recommended), and your enthusiasm for voluntary humanitarian support!

What do I have to do now?

Register for the event and become one of 30 participants. If you want to help the organisers on a voluntary basis during the event, either by providing validation of mapping activities or general support, please get in touch with us at info@yercizenler.org and bilgi@istanbul.msf.org. If you cannot participate in this Mapathon but would like to take part in the next one, please contact us at the same email. We’ll definitely have more Mapathons in the future!

Do I need to be an experienced mapper to join the Mapathon?

No. A basic mapping training will be conducted at the beginning of the event for first-timers. We will also be working on a simple task, which will not require high skills of mapping. Both beginners and experienced mappers are welcome to join.

Which part of the world will be mapped?

The area to be mapped will be determined in line with the urgent needs of refugee/IDP populations. That’s why it will be announced at the event.

How do I get to the event venue?

Yer Çizenler Herkes İçin Haritacılık Derneği Müeyyedzade Mahallesi, Tatar Beyi Sokak, No:19/3, Galata/Beyoğlu, İstanbul (map)

How can I contact the organiser with any questions?

You can contact Yer Çizenler Society at info@yercizenler.org and MSF at bilgi@istanbul.msf.org for any questions regarding the event.

Yorum Yapın