20 HAZİRAN DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ İÇİN MÜLTECİ YERLEŞİMLERİ HARİTALANDI

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Türkiye’de ilk kez Missing Maps projesi kapsamında 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle Mapathon (haritalama - mapping) etkinliği düzenledi.

20 Haziran 2017 - 18 Haziran Pazar günü Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) desteğiyle ilk kez İstanbul’da MSF tarafından düzenlenen Mapathon ‘da, Afrika’nın en fazla mülteci barındıran ülkesi olan ve son zamanlarda artan göç dalgasıyla birlikte insani krizin eşiğinde olan Uganda’nın Adjumani bölgesindeki mülteci yerleşimleri haritalandı.

MSF ve diğer insani yardım kuruluşlarının Uganda’daki Güney Sudanlı mültecilere ve yerinden edilmiş topluluklara daha hızlı ve etkin bir şekilde tıbbi ve insani yardım ulaştırmalarına katkıda bulunmak amacıyla Impact Hub İstanbul’da toplanan 38 gönüllü, kısa bir eğitimle başlayan haritalama çalışması sonunda Boroli, Olua ve Ayilo mülteci yerleşimlerinde 2 bin 550 bina haritaladı ve seçilen bölgenin yüzde 75’ini tamamladı.

Harita tamamlandığında, İstanbul’da yapılan çalışma Adjumani’deki saha haritalama ekipleri tarafından onaylanacak. Daha sonra Uganda’daki mültecilere hizmet veren sağlık ve lojistik ekipleri tarafından çeşmelerin ve el yıkama noktalarının yerleştirilebilmesi, sanitasyon konusunda bilinçlendirme faaliyetlerinin en iyi şekilde planlanabilmesi için kullanılacak.

 

Mültecilerle Dayanışma Zirvesi öncesinde insani krizin eşiğinde

Halihazırda Afrika kıtasında en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda olan Uganda, topraklarına sığınan 900 binden fazla mülteciyle büyük bir insani krizin eşiğinde. Bu durum, Avrupa ülkelerinin tamamının 2016 yılında sığınma hakkı tanıdığı mülteci sayısından daha fazla mültecinin tek bir ülkede, Uganda’da bulunduğu anlamına geliyor.

Temmuz 2016’da Güney Sudan’da tekrar baş gösteren kabileler arası çatışma ve sivillere yönelik şiddet olayları nedeniyle Uganda’ya kaçmak zrunda kalan 600 binden fazla mülteci, uzun süredir gıda, su, barınma ve sağlık hizmetlerine erişmekte güçlük çekiyor. Her gün yaklaşık 2 bin Güney Sudanlı’nın giriş yaptığı Uganda’da, son dönemde ülkeye gelen mültecilerin %85’ini kadınlar ve 18 yaş altı çocuklar oluşturuyor.

22-23 Haziran’da Kampala'da düzenlenecek olan Mültecilerle Dayanışma Zirvesi öncesinde bölgeye yönelik yardımların artırılması için uluslararası topluma çağrı yapan MSF, Temmuz 2016’dan bu yana Uganda’da sağlık, su ve sanitasyon hizmetleri veriyor. Halihazırda ülkenin kuzeybatısında bulunan dört mülteci yerleşiminde (Bidi Bidi, Imvepi, Palorinya ve Rhino) ayakta ve yatarak tedavi, anne sağlığı, beslenme, toplum sağlığı izleme, su ve sanitasyon hizmetleri veren MSF ekipleri, yalnızca Palorinya’da her gün Nil Nehri’nden sağlanan 2 milyon litre suyu arıtarak 100 binin üzerinde insana su dağıtımı yapıyor. Bu bölgeye sığınan mültecilerin ve ev sahibi toplulukların tamamının, MSF tarafından sağlanan içme suyu dışında başka bir seçeneği yok. Bu nedenle MSF, yalnızca Nisan ayında yine Palorinya’da tam 52 milyon 519 bin litre temiz su temin etmek için bölgede çalışmalarını artırdı.

Missing Maps projesi nedir?

MSF, Kızıl Haç ve HOT tarafından geliştirilen Missing Maps projesi; insani krizler karşısında yerel ve uluslararası yardım kuruluşları ile bireylerin daha hızlı ve etkili bir biçimde harekete geçebilmeleri için henüz haritalanmamış bölgeler hakkında coğrafi veri toplanması ve haritalar oluşturulmasına dayanıyor.

Projenin amacı, büyük insani krizlerin yaşandığı bölgelerin haritalanması yoluyla dezavantajlı koşullarda yaşayan insanların hayatlarının iyileştirilmesine doğrudan katkıda bulunmak. Aynı zamanda olası riskleri azaltmak ve afet anında toparlanma sürecini hızlandırmak için insani krizler meydana gelmeden önce hassas durumdaki bölgeleri haritalamak.

Dünyanın en savunmasız bölgeleri, genellikle düşük gelirli kırsal veya kentsel alanlar olduğundan ve çoğu zaman yeterli düzeyde haritalanmadığından Missing Maps, dünya çapındaki gönüllülerle ve bölgeyi iyi bilen bölge halkıyla birlikte çalışarak görmezden gelinen bu bölgeleri ve insanları haritaya yerleştiriyor. Gönüllü bireyler tarafından desteklenen Missing Maps kapsamında OpenStreetMap (OSM) üzerinde toplanan tüm bilgiler açık lisans kullanımıyla ücretsiz olarak erişime açılıyor.

 

Yorum Yapın