Kızılay Talks Konferansı: MSF Genel Sekreteri Lockyear'ın katılımıyla

Türk Kızılayı, 150. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında 6 Aralık'ta İstanbul'da Kızılay TALKS Konferansını düzenliyor (EN).

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Genel Sekreteri Christopher Lockyear'ın da konuşmacı olarak katılacağı konferans, insani yardım konusundaki toplumsal farkındalığı ve desteği artırmayı, insani yardımın geleceğine ışık tutmayı amaçlıyor.


Bu yıl “Daha insani bir gelecek için” temasıyla gerçekleştirilen konferansta Lockyear, TRT World Spikeri Gazeteci Ayça Aydoğdu'nun moderatörlüğünde gerçekleşecek olan "İnsani yardım konuları" başlıklı panel oturumunda, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp ve Manchester Üniversitesi Global Sağlık ve İnsani İlişkiler Profesörü Prof. Mukesh Kapila ile birlikte insani yardım alanındaki son gelişmeleri tartışacak.

İnsani yardım dendiği zaman, insan yapısı ve doğal afetlere karşı insani amaçlarla sunulan maddi ya da lojistik yardımlar akla gelmekte. Temel amacı hayatları kurtarmak, acıları hafifletmek ve insanlık onurunu korumak olan insani yardımın değişik boyutları bulunmakta. Bu faaliyetler, kamplar kurmak, yiyecek ve diğer malzemeleri ulaştırmak, zarar görmüş altyapıları yeniden inşa etmek ve savunmasız toplulukların korunması için yetkililerle birlikte çalışmak gibi görünümlerde ortaya çıkabilmekte. Konuşmacılar, insani yardım konularını ve bu sektördeki son trendleri tartışacaklar.

Christopher Lockyear kimdir?

Christopher Lockyear Ekim 2018’den bu yana Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Genel Sekreteri olarak görev yapmaktadır. 2005 yılında MSF bünyesinde çalışmaya başlayan Lockyear Sudan, Somali ve Pakistan’da saha koordinasyon süreçlerinde rol almıştır.

Afganistan, Bangladeş, Pakistan ve Güney Sudan’daki programlarda sorumluluklar üstlenerek buralardaki ofislerden yapılan faaliyetleri yönetmiştir.

2014’te Action Against Hunger ABD şubesinde Operasyon Direktörü görevini yürüten Lockyear, aynı zamanda UN Emergency Director’s Group üyesiydi.

İngiltere doğumlu olan Lockyear 2014 yılında Yale Üniversitesi’nde “World Fellow” seçilmiştir. Exeter Üniversitesi’nde Felsefe ve Etik Yüksek Lisansı yapan Lockyear, Cambridge Üniversitesi Mühendislik Bölümü mezunudur.

Program, konuşmacılar, katılım ve kayıtla ilgili ayrıntılı bilgi için etkinliğin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yapın