Mapathon nedir?

Mapathon, insani yardım, afet hazırlık ve afet müdahale amacıyla yapılan, tamamen gönüllülerin çalışmalarından beslenen koordineli bir haritalama etkinliğidir. Bu etkinlikler Missing Maps (Eksik Haritalar) Projesi kapsamında düzenlenir.

Missing Maps ise, insani krizlere ve doğal afetlere yatkın bölgelerin haritalanmasına ve buralardaki dezavantajlı toplulukların hayatlarının iyileştirilmesine dolaylı olarak katkıda bulunur. Afet ve kriz bölgelerinin haritaları, ortak ve herkesin erişimine açık bir platformda paylaşılır. Bu haritalar, Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT), Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Yer Çizenler Herkes İçin Haritacılık Derneği gibi kuruluşların yardımıyla üretilmiş olsa da, ortak kullanım amaçlı üretildiğinden, tıbbi ve insani yardım kuruluşları bu haritalara dilediği zaman erişebilir ve kullanıma sunabilir.

Haritalara neden ihtiyaç duyuluyor?

Doğal afetler, salgın hastalıklar, çatışmalar ve diğer insani krizler nedeniyle her yıl 100 binden fazla insan hayatını kaybediyor ve 200 milyondan fazla insan yerinden ediliyor. Felaketlerin yaşandığı veya insani krizlere yatkın olan bu bölgeler, genellikle düşük gelirli ülkelerde bulunuyor ve çoğu zaman mevcut haritalarda yeterli düzeyde detaylandırılmıyor. Afet durumlarında destek için bu bölgelere giden yardım çalışanları ise, çoğu zaman, bilinçli kararlar alarak yardım koordinasyon planlarını hayata geçirebilmek için gereken bilgi ve veriden yoksun durumda oluyor.

Bu nedenle “Haritalar hayat kurtarır” sloganıyla yola çıkan Missing Maps, dünya çapındaki gönüllüler ve yaşadıkları bölgeyi iyi bilen yerel ekiplerle birlikte çalışarak görmezden gelinen bu bölgeleri ve insanları haritaya yerleştirmeyi hedefliyor.

Missing Maps Projesi’nin amacı, bu bölgelere hizmet götüren sağlık kuruluşları ve arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarını mümkün kılacak mekansal veriyi toplamak ve haritalara aktarmak. Afetler veya insani krizler meydana gelmeden önce savunmasız durumdaki bölgelerin haritalanması, olası riskleri azaltmak ve toparlanma sürecini hızlandırmak için yapılıyor. Daha sonra bu haritalar, sahada çalışan insani yardım kuruluşlarıyla açık kaynak bir platform olan Open Street Map üzerinden ücretsiz olarak paylaşılıyor.

MSF gibi tıbbi insani yardım kuruluşları, gelişmekte olan ülkelerde yürüttükleri çalışmalarda bu ayrıntılı haritalar sayesinde ihtiyaç gruplarına ulaşıyor, acil tıbbi ve insani yardım kapasitesinin en iyi şekilde kullanılmasını sağlıyor.

Bugüne kadar Bangladeş, Zimbabve, Ruanda, Nijerya ve Uganda gibi pek çok ülkenin savunmasız durumdaki bölgeleri haritalandı, 30 milyondan fazla insan unutulan bölgelerde haritaya yerleştirildi.

Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz mapathon etkinliklerimiz hakkında bilgi edinmek için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Mapathon’a katılmak için haritalama konusunda deneyimli olmak gerekir mi?

Haritalama konusunda deneyimli olmanız şart değil. Çok kısa bir eğitimle herkes OSM üzerinden basit ve başlangıç seviyesinde haritalama çalışmaları yapabilir; bina, yerleşim bölgesi, yol, nehir gibi ayrıntıları uydu görüntüleri üzerinde işaretleyebilir. Mapathon etkinliklerimizin başında tüm katılımcılara temel bir haritalama eğitimi verilir. Ayrıca etkinliklerde üzerinde çalışacağımız alanlar, genellikle ileri seviye haritalama becerisi gerektirmez. Bu nedenle haritalama etkinliklerimize hem yeni başlayanlar hem de ileri seviye haritacılar katılabilir. 

Hangi bölgeleri haritalıyoruz?

Haritalanacak olan bölgeye en güncel ihtiyaçlar doğrultusunda karar verildiği için, genellikle çalışılacak bölge mapathon tarihinden birkaç gün önce belirlenir. Genellikle de ihtiyaçların yüksek olduğu ülkeler Orta/Batı Afrika ve Güney Asya ülkeleri olduğundan, sıklıkla bu bölgeler için çalışılmaktadır.

Oluşturulan haritalar paylaşıma açık olduğundan, afet müdahale, afet hazırlık ve tıbbi destek projeleri yürütülen bölgeler için çalışıyoruz.

Tıp fakültelerinde düzenlenen mapathonlarda öğrencilerin Missing Maps Projesi’nin tıbbi insani yardım çalışmalarına katkılarını görmeleri açısından, Türkiye dışında ihtiyaç duyulan bir Afrika veya Güney Asya ülkesini haritalamak genellikle tercih edilen bir yöntemdir. Aynı zamanda tıp fakültelerine özel olarak, sahadan mevcut bir talep olması halinde, salgın müdahale ve sağlık geliştirme çalışmaları yürütülen bölgeleri de haritalayabiliyoruz.

Daha ayrıntılı bilgi için Missing Maps ve Humanitarian OpenStreetMap Team sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapın