MISSING MAPS MAPATHON II: 6 TEMMUZ PERŞEMBE

İstanbul’da ikinci kez düzenlediğimiz Missing Maps Mapathonu’na davetlisiniz! (EN)

6 Temmuz Perşembe günü 19:30 – 22:00 saatleri arasında Impact Hub İstanbul’da düzenleyeceğimiz haritalama (mapping) etkinliğine bekliyoruz!  

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) olarak Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) ekibinin desteğiyle Missing Maps projesi kapsamında ikinci kez haritalama etkinliği düzenliyoruz. Bu etkinlikte bir kez daha Türkiye’deki deneyimli haritacılar, MSF dostları ve destekçileriyle bir araya gelerek OSM Task Manager üzerinde, acil insani yardım ihtiyacı olan mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin bulundukları bölgeleri uzaktan haritalayacağız.

Etkinlik sırasında temel haritalama eğitimi alacak olan birinci grup iD Editor üzerinde basit bir çalışma yaparken, haritalama deneyimi olan ikinci grup JOSM üzerinde daha kapsamlı bir çalışma yapacak. Haritalama çalışması sayesinde MSF ve diğer insani yardım kuruluşlarının, silahlı çatışma, salgın hastalık ve doğal afet kaynaklı insani krizlerden etkilenen bölgelerdeki mültecilere ve yerinden edilmiş topluluklara daha hızlı ve etkin bir şekilde yardım ulaştırmalarına katkıda bulunacağız.

6 Temmuz Perşembe saat 19:30’da bize katılarak insani yardım kuruluşlarının hassas durumdaki topluluklara acil yardım ulaştırdığı bölgeleri haritalayacak, böylelikle en çok ihtiyaç duyulan bölgelere tıbbi insani yardım götürülmesine yardımcı olacaksınız.

Saha projelerimiz için son derece etkili ve önemli olan bu etkinliğe katılmak için Eventbrite sitesinde açtığımız etkinlik sayfasından kaydınızı yaptırmayı unutmayın!

Katılımcı sayısı 60 kişiyle sınırlı olduğu için kaydınızı bir an önce yaptırın ve Mapathon’daki yerinizi ayırtın!

Perşembe akşamı görüşmek üzere!


Önemli Hatırlatmalar

  • Kullanılacak olan online platformun İngilizce olması nedeniyle etkinlik dili İngilizce olacaktır. Etkinliğe katılmak için temel düzeyde İngilizce bilgisi gerekmektedir.
  • Mapathon’a katılmak için yanınızda (tercihen tamamen şarj edilmiş) bir dizüstü bilgisayarınızı getirmeniz gerekiyor  Ayrıca haritalamayı kolaylaştırması açısından yanınızda fare getirmenizi tavsiye ederiz.
  • Etkinliğimize katılmak için haritalama konusunda deneyimli olmak gerekmiyor. Çok kısa bir eğitimle herkes OSM üzerinden basit haritalama çalışmaları yapabilir. Mapathon etkinliğimizin başında birinci gruba temel bir haritalama eğitimi verilecektir. Bu grubun üzerinde çalışacağı proje, ileri seviye haritalama becerisi gerektirmeyecektir. Bu nedenle bu Mapathon’a hem yeni başlayan hem de ileri seviye haritacılar katılabilir.

18 Haziran tarihinde Dünya Mülteciler Günü kapsamında düzenlediğimiz Türkiye'deki ilk Missing Maps Mapathon etkinliği hakkında bilgi almak için Facebook etkinlik sayfasına ve etkinlik değerlendirmesine göz atabilirsiniz.


Etkinlik Programı

19:00 Kayıt ve Kurulum

19:30 Kısa Sunumlar ve Missing Maps’e Giriş

20:00 iD & JOSM Eğitimleri

20:30 Haritalama

22:00 Gün Sonu Değerlendirmesi


Sık Sorulan Sorular

Missing Maps Mapathon nedir?

Mapathon, koordineli bir şekilde ilerleyen toplu haritalama etkinliğidir. Missing Maps projesinin amacı, büyük insani krizlerin yaşandığı bölgelerin haritalanması yoluyla dezavantajlı koşullarda yaşayan insanların hayatlarının iyileştirilmesine doğrudan katkıda bulunmaktır. Hem başlangıç seviyesindeki hem de deneyimli haritacılar bu Mapathon'a katılabilir.

Etkinliğe katılmak için yanımda ne getirmem gerekiyor?

Mapathon’a katılmak için yanınızda kendi dizüstü bilgisayarınızı getirmeniz gerekiyor. Ayrıca haritalamayı kolaylaştırması açısından yanınızda fare getirmenizi tavsiye ederiz.

Etkinliğe nasıl katılabilirim?

Eventbrite üzerinden açtığımız etkinlik sayfasından Mapathon’a kaydolmanız ve etkinlik mekanına geldiğinizde listeden adınızı ekiplerimize göstermeniz yeterli olacak. Haritalama deneyiminiz varsa ve/veya JOSM üzerinden haritalama yapmayı öğrenmek istiyorsanız kayıt formunu doldururken bunu ve haritalamayla ilgili tercihinizi belirtmenizi rica ediyoruz. Ayrıca etkinlik sırasında ekibimize haritalanan bölgelerin kontrol edilmesi ve onaylanması (validation) aşamasında yardımcı olmak isterseniz bilgi@istanbul.msf.org adresine yazarak bize bilgi verebilirsiniz. Bu Mapathon’a katılamadığınız takdirde, önümüzdeki aylarda gerçekleştirmeyi planladığımız Mapathon etkinliklerinden haberdar olmak için bizi aynı adres üzerinden bilgilendirebilirsiniz.

Mapathon’a katılmak için haritalama konusunda deneyimli olmam gerekiyor mu?

Hayır, Mapathon'a katılmak için haritalama konusunda deneyimli olmak gerekmiyor. Çok kısa bir eğitimle herkes basit haritalama çalışmaları yapabilir. Mapathon etkinliğimizin başında birinci gruba temel bir haritalama eğitimi verilecektir. Bu grubun üzerinde çalışacağı proje, ileri seviye haritalama becerisi gerektirmeyecektir. Bu nedenle bu Mapathon’a hem yeni başlayan hem de ileri seviye haritacılar katılabilir

Hangi bölgeyi haritalayacağız?

Haritalanacak olan bölgeye, mültecilerin/yerinden edilmiş toplulukların en güncel ihtiyaçları doğrultusunda karar verildiği için etkinlik tarihi yaklaştığında hangi bölgeyi haritalayacağımızı sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemizden duyuracağız.

Etkinliğin düzenlendiği Impact Hub İstanbul’a nasıl ulaşırım?

Impact Hub Istanbul’a metroyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. M2 metro hattı üzerinde Sanayi Mahallesi durağında inip Güney Çıkışı’ndan çıkın ve 4. Levent yönünde yürüyün. Bu yönde yürürken ilk sağda bulunan Emirşah Sokak’ın sonunda Impact Hub Istanbul (No: 21) binasını göreceksiniz. Adres: Yeşilce Mahallesi Emirşah Sokak No: 21 Kağıthane/İstanbul. Daha fazla bilgi için: www.impacthubist.net

Etkinliği düzenleyen ekibe sorularımı nasıl iletebilirim?

Etkinlikle ilgili tüm sorularınızı bilgi@istanbul.msf.org (MSF) ve jeff.haack@hotosm.org (HOT) adreslerine iletebilirsiniz.


Missing Maps; doğal afetler, çatışmalar ve salgın hastalıkların yaşandığı bölgeleri insani krizler öncesinde haritalamayı amaçlayan bir insani yardım projesidir. Kasım 2014’te Kızıl Haç, Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) ve Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından geliştirilen Missing Maps projesi kapsamında bugüne kadar Güney Sudan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde bulunan kasabalar ve şehirler haritalandı. www.missingmaps.org

Yorum Yapın