Dünya Mülteciler Günü kapsamında Türkiye'deki ilk MISSING MAPS MAPATHON etkinliği

Türkiye’de ilk kez Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle düzenlenen Missing Maps Mapathonu’na davetlisiniz! (EN)

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT), Missing Maps projesi kapsamında sizi 18 Haziran Pazar günü 15:00 – 17:00 arasında Impact Hub İstanbul’da düzenlenecek haritalama (mapping) etkinliğine çağırıyor.

MSF olarak HOT ekibinin desteğiyle 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü (WRD) vesilesiyle Türkiye’de ilk kez Missing Maps projesi kapsamında bir haritalama etkinliği düzenliyoruz. Bu etkinlik yoluyla Türkiye’deki deneyimli haritacılar, MSF dostları ve destekçileriyle bir araya gelerek dünyanın çeşitli noktalarında bulunan mültecilerin durumu hakkında daha fazla farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.

MSF, Kızıl Haç ve HOT tarafından geliştirilen Missing Maps projesi; insani krizler karşısında yerel ve uluslararası yardım kuruluşları ile bireylerin daha hızlı ve etkili bir biçimde harekete geçebilmeleri için henüz haritalanmamış bölgeler hakkında coğrafi veri toplanması ve haritalar oluşturulmasına dayanıyor. Missing Maps, gönüllü bireyler tarafından destekleniyor ve proje kapsamında OpenStreetMap (OSM) üzerinde toplanan tüm bilgiler açık lisans kullanımıyla ücretsiz olarak erişime açılıyor.

Bu etkinlikte OSM Task Manager üzerinde, acil insani yardım ihtiyacı olan mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin bulundukları bölgeleri uzaktan haritalayacağız. Bu haritalama çalışması sayesinde MSF ve diğer insani yardım kuruluşlarının, silahlı çatışma, salgın hastalık ve doğal afet kaynaklı insani krizlerden etkilenen bölgelerdeki mültecilere ve yerinden edilmiş topluluklara daha hızlı ve etkin bir şekilde yardım ulaştırmalarına katkıda bulunacağız.

18 Haziran Pazar günü bize katılarak insani yardım kuruluşlarının hassas durumdaki topluluklara acil yardım ulaştırdığı bölgeleri haritalayacak, böylelikle en çok ihtiyaç duyulan bölgelere tıbbi insani yardım götürülmesine yardımcı olacaksınız!

Saha projelerimiz için son derece etkili ve önemli bu etkinliğe katılmak için Eventbrite sitesinde açtığımız etkinlik sayfasından kaydınızı yaptırmayı unutmayın!

Katılımcı sayısı 50 kişiyle sınırlı olduğu için kaydınızı bir an önce yaptırın ve Mapathon’daki yerinizi garantileyin! Etkinliği Facebook sayfasından takip etmek için bu bağlantıyı tıklayın.

Pazar günü görüşmek üzere!

Önemli Hatırlatmalar

  • Kullanılacak olan online platformun İngilizce olması nedeniyle etkinlik dili İngilizce olacaktır. Etkinliğe katılmak için temel düzeyde İngilizce bilgisi gerekmektedir.
  • Mapathon’a katılmak için yanınızda (tercihen tamamen şarj edilmiş) bir dizüstü bilgisayarınızı getirmeniz gerekiyor  Ayrıca haritalamayı kolaylaştırması açısından yanınızda fare getirmenizi tavsiye ederiz.

Etkinlik Programı

14:30 Kayıt ve Kurulum

15:00 Kısa Sunumlar ve Missing Maps’e Giriş

15:30 iD Eğitimi

16:00 Haritalama

17:00 Gün Sonu Değerlendirmesi


Sık Sorulan Sorular

 

Missing Maps Mapathon nedir?

Mapathon, koordineli bir şekilde ilerleyen toplu haritalama etkinliğidir. Missing Maps projesinin amacı, büyük insani krizlerin yaşandığı bölgelerin haritalanması yoluyla dezavantajlı koşullarda yaşayan insanların hayatlarının iyileştirilmesine doğrudan katkıda bulunmaktır. Hem başlangıç seviyesindeki hem de deneyimli haritacılar bu Mapathon'a katılabilir.

Etkinliğe katılmak için yanımda ne getirmem gerekiyor?

Mapathon’a katılmak için yanınızda kendi dizüstü bilgisayarınızı getirmeniz gerekiyor. Ayrıca haritalamayı kolaylaştırması açısından yanınızda fare getirmenizi tavsiye ederiz.

Etkinliğe nasıl katılabilirim?

Eventbrite üzerinden açtığımız etkinlik sayfasından Mapathon’a kaydolmanız ve etkinlik mekanına geldiğinizde listeden adınızı ekiplerimize göstermeniz yeterli olacak. Haritalama deneyiminiz varsa ve etkinlik sırasında ekibimize haritalanan bölgelerin onaylanması (validation) aşamasında yardımcı olmak isterseniz bilgi@istanbul.msf.org adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu Mapathon’a katılamadığınız takdirde, önümüzdeki aylarda gerçekleştirmeyi planladığımız Mapathon etkinliklerinden haberdar olmak için bize aynı adres üzerinden yazıp bilgi verebilirsiniz.

Mapathon’a katılmak için haritalama konusunda deneyimli olmam gerekiyor mu?

Hayır. Çok kısa bir eğitimle herkes OSM üzerinden basit haritalama çalışmaları yapabilir. Mapathon etkinliğimizin başında tüm katılımcılara temel bir haritalama eğitimi verilecektir. Ayrıca etkinlikte üzerinde çalışacağımız proje, ileri seviye haritalama becerisi gerektirmeyecektir. Bu nedenle bu Mapathon’a hem yeni başlayan hem de ileri seviye haritacılar katılabilir.

Katılımcı sayısı neden 50 kişiyle sınırlı?

İstanbul’da düzenlediğimiz bu ilk Missing Maps Türkiye Mapathonu’nda, etkinlik için son derece önemli olan internet bağlantısı konusunda sorun yaşamamak ve deneyimli haritacıların ilk kez katılanlara gereken desteği en iyi şekilde verebilmesi için katılımcı sayısını 50 ile sınırlı tuttuk. İleride daha geniş katılımlı Mapathon etkinlikleri düzenlemeyi planlıyoruz.

Hangi bölgeyi haritalayacağız?

Haritalanacak olan bölgeye, mültecilerin/yerinden edilmiş toplulukların en güncel ihtiyaçları doğrultusunda karar verildiği için etkinlik tarihi yaklaştığında hangi bölgeyi haritalayacağımızı sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemizden duyuracağız.

Güncelleme - 16 Haziran 2017: 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü kapsamında bu Pazar düzenleyeceğimiz Mapathon'da, kayıt yaptıran gönüllülerle birlikte Uganda'nın daha önce haritalanmamış bölgelerini haritalayacağız. Uganda şu anda Afrika kıtasında en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda. Mülteci sayısının bu kadar yüksek olması, mültecilere olumlu bakan politikalar geliştirmiş olan Uganda’nın yardım kapasitesi açısından ciddi biçimde zorlanmasına neden oluyor. Temmuz 2016’da tekrar baş gösteren şiddet üzerine Güney Sudan’dan Uganda’ya kaçan mültecilerin çoğu, hala su, gıda ve barınma konusunda büyük sıkıntılar yaşıyor. Güney Sudan'da süregelen şiddet, gıda dağıtımında yaşanan gecikmeler ve içilebilir su sıkıntısı da Uganda'nın salgın hastalıklara ve daha büyük bir insani krize karşı daha savunmasız hale gelmesine neden oluyor. Yapacağımız çalışmayla sahadaki Sınır Tanımayan Doktorlar ekiplerine ve diğer insani yardım kuruluşlarına destek olacağız.

Etkinliğin düzenlendiği Impact Hub İstanbul’a nasıl ulaşırım?

Impact Hub Istanbul’a metroyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. M2 metro hattı üzerinde Sanayi Mahallesi durağında inip Güney Çıkışı’ndan çıkın ve 4. Levent yönünde yürüyün. Bu yönde yürürken ilk sağda bulunan Emirşah Sokak’ın sonunda Impact Hub Istanbul (No: 21) binasını göreceksiniz. Adres: Yeşilce Mahallesi Emirşah Sokak No: 21 Kağıthane/İstanbul. Daha fazla bilgi için: www.impacthubist.net

Etkinliği düzenleyen ekibe sorularımı nasıl iletebilirim?

Etkinlikle ilgili tüm sorularınızı bilgi@istanbul.msf.org (MSF) ve jeff.haack@hotosm.org (HOT) adreslerine iletebilirsiniz.


Missing Maps; doğal afetler, çatışmalar ve salgın hastalıkların yaşandığı bölgeleri insani krizler öncesinde haritalamayı amaçlayan bir insani yardım projesidir. Kasım 2014’te Kızıl Haç, Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) ve Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından geliştirilen Missing Maps projesi kapsamında bugüne kadar Güney Sudan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde bulunan kasabalar ve şehirler haritalandı. www.missingmaps.org

Yorum Yapın