Ordu Üniversitesi: III. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ile pek çok farklı saha programında klinik psikolog ve saha koordinatörü olarak görev yapmış olan Öznur Acicbe Kara, 30 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen III. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi'ne konuşmacı olarak katıldı.

1 Ekim'de Okan Cem Çırakoğlu'nun başkanlığını yaptığı "Göç ve Göçle Gelen Çocuklar" başlıklı oturumda "Psikososyal Boyutlarıyla Göç ve Çocuk" başlıklı bir sunum yapan Kara, göçün çocuklar üzerindeki etkisini psikososyal boyutlarıyla ele aldı. Göç öncesi, esnası ve sonrasına dair yaşantıları, MSF'nin farklı ülkelerdeki deneyimlerinden kesitler ile örneklendiren Kara, aynı zamanda korumanın önemine de vurgu yaptı. Aynı oturumda Prof. Dr. Murat Erdoğan da "Türkiye'deki Suriyeliler ve Mülteci Çocuklar" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği, Çocuk Koruma Merkezlerini Destekleme Derneği ve Ordu Üniversitesi Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen Uluslararası Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği (ISPCAN) tarafından desteklendi.

Kongreyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Yorum Yapın