17 Eylül Dünya Hasta Güvenliği Günü

17 Eylül, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hasta güvenliğinin küresel bir sağlık önceliği olduğu konusunda farkındalık yaratmak üzere 2019 yılında Dünya Hasta Güvenliği Günü olarak ilân edildi. DSÖ’ye göre her yıl 2,6 milyon hasta güvenli olmayan sağlık hizmetleri nedeniyle hayatını kaybediyor.

Bu yılın teması, hasta güvenliğinin en önemli unsuru olan sağlık çalışanı güvenliği.

MSF olarak hastalarımıza, hasta yakınlarına ve çalışanlarımıza güvenli ve nitelikli bakım sağlamayı çok önemsiyoruz. Güvenli bakım sağlamak için hem hastaların hem de sağlıkçıların güvende olması gerekiyor. Sağlık çalışanları güvende değilse kendi hayatları da hastaların hayatları da risk altında demektir. Bunun ne kadar doğru olduğunu COVID-19 salgını ile daha da iyi anladık.

Ekip arkadaşlarımızı risklerden korumak için her gün çok çalışıyoruz. Riskleri önemli ölçüde azaltmak için sağlık çalışanlarının ihtiyaç duydukları (gözlük, eldiven, maske ve önlük gibi) kişisel koruyucu ekipmana sahip olmalarını sağlıyoruz. El yıkama uygulamaları ile enfeksiyon kontrol önlemlerine de çok dikkat ediyoruz.

17 Eylül Dünya Hasta Güvenliği Günü vesilesiyle, hastalara güvenli sağlık hizmeti sunmak için dünyanın farklı yerlerinde büyük özveriyle çalışan ekip arkadaşlarımıza ve tüm sağlık çalışanlarına TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

Ana sayfa görseli: Dr. Sharanya Ramakrishna, Mumbai'nin Govandi M Doğu bölgesinde bulunan Pandit Madan Mohan Malviya Shatabdi Hastanesi’ndeki COVID-19 sağlık merkezinin numune toplama alanında bir swab örneği alıyor. MSF, Haziran 2020'den bu yana COVID-19 tarama, örnek toplama ve teşhisinin yanı sıra ve hafif ila orta derecede doğrulanmış vakaların yönetimi konusunda Büyük Mumbai Belediyesi (MCGM) ile koordinasyon halinde çalışıyor. MSF günde yaklaşık 40 hastayı tarıyor. Sadece Temmuz ayında 1.200 hasta tarandı.
Dr. Ramakrishna: “COVID-19 gibi bulaşıcı hastalıklar tek başına doktor tarafından tedavi edilemez, tedavi bir ekip çalışması gerektirir. Hastalar ve toplumun işbirliğine de ihtiyaç duyulur. Hasta bizi ziyaret ettikten sonra, yani tıbbi müdahaleden sonra psikologla görüşür. Hastalık şüphesi varsa ve evde karantina tavsiye edilmişse, bu yorucu süreç boyunca düzenli psikolojik danışmanlık ve hatta ruh sağlığı için bir yardım hattı sağlıyoruz." @Abhinav Chatterjee/MSF

Yorum Yapın