COVID-19 İLE MÜCADELE: MSF HESAP VEREBİLİRLİK RAPORU 2: HAZİRAN-AĞUSTOS 2020

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) COVID-19 küresel salgınıyla mücadele faaliyetleri kapsamında Haziran - Ağustos 2020 boyunca:

  • Salgınla 63 ülkede mücadele edildi,
  • 2.800 ağır hasta tedavi edildi,
  • 2 milyon 270 bin koruyucu ekipman, maske ve hijyen kiti dağıtıldı.

COVID-19 salgını kaynaklı küresel sağlık krizi* devam ediyor. Birçok ülkede, ilk etapta ortaya konan acil durum çalışmaları, tekrarlayan enfeksiyon dalgalarını kontrol altına almak üzere aylara yayılan sürekli bir çabaya dönüştü. Bu süreçte sağlık hizmetleri, ekonomi ve sosyal yaşam üzerinde ciddi bir baskı oluştu.

MSF, Haziran - Ağustos ayları boyunca, gerek mevcut programlarını salgına özel yeni ihtiyaçlar doğrultusunda revize ederek gerekse 63 ülkede 250'nin üzerinde COVID-19 salgınına özel tıbbi müdahale programını hayata geçirerek pandemiyle mücadelesini sürdürdü.

MSF’nin COVID-19 salgın müdahale faaliyetlerinin merkezinde yine belli gruplar vardı. Fiziksel olarak ulaşması zorlu bölgelerden çatışma ve kriz ortamlarına kadar faaliyette bulunduğumuz her yerde hareket halinde olan, evi olmayan, bakım evlerinde yaşayan ve ihmal edilme riski altında olan topluluklara ulaşmaya ve tıbbi insani yardım sağlamaya çabaladık.

MSF ekipleri, beş kıtada tedavi merkezleri ve sağlık tesislerinde yerel sağlık çalışanlarıyla birlikte görev yaptı. Buralarda, çalışanlar ve hastalara eşit düzeyde koruma sağlamak için enfeksiyon önleme ve kontrol önlemlerini güçlendirdi. Salgının başından bu yana temel sağlık hizmetlerinin kesintisiz devam etmesine ve COVID-19 ile ilgili faaliyetlerin salgın öncesinde başlatılan projelere entegre edilmesine büyük önem verildi.

Hesap verebilirlik raporları serisi

Bu rapor, Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) COVID-19 salgını özelindeki çalışmalarına dair hesap verebilirlik raporları serisinin ikinci raporu. Serinin Mart - Mayıs 2020 dönemini kapsayan ilk raporunun tamamına (İngilizce) bu bağlantıdan, bu ilk raporla ilgili Türkçe haberimize ise buradan ulaşabilirsiniz.

*MSF'nin COVID-19 salgınına özel faaliyetleriyle ilgili ayrıntılı bilgiye bu bağlantıdan (İngilizce) ulaşabilirsiniz.

Ana sayfa görseli: Belediye sağlık ekipleri Mirini Gölü Bölgesi'nde hane ziyaretleri yaparak aileleri bilgilendiriyor. Amazonlar, Brezilya @Diego Baravelli/MSF

Yorum Yapın