COVID-19 pandemisi ile nerede ve nasıl mücadele ediyoruz?

Yeni tip koronavirüs ile 4 kıtada mücadele ediyoruz. Sağlık çalışanlarının desteğe, hastaların da tedaviye ve bakıma ihtiyacı var. Pandeminin ulaştığı küresel boyutlar ortada, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) olarak yapabileceklerimiz ise sınırlı. Sizinle COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında Afrika, Amerika, Asya ve Avrupa kıtalarında yürüttüğümüz faaliyetlerin bir özetini paylaşmak istedik. 

Aşağıda gördüğünüz ve son olarak 26 Haziran 2020 tarihinde güncellenmiş olan liste çalışma yürüttüğümüz ülkelerin sadece bir kısmına yer vermekte ve güncellenmeye devam etmektedir. Pandemiye özel verileri paylaştığımız uluslararası sayfamızdan çalışmalarımızla ilgili güncel bilgiye ulaşabilirsiniz: www.msf.org/covid-19

AMERİKA KITASI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)
New York’ta yerel kuruluşlarla işbirliği halinde evsiz ve barınma durumu sabit olmayan kişilere yönelik olarak enfeksiyon önleme ve kontrolü önlemlerini iyileştirmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda aralarında aşevleri ve barınma desteği sunan tesislerin de bulunduğu kentin bazı kilit noktalarına 80’in üzerinde el yıkama istasyonu bağışlandı. Salgın nedeniyle umumi tuvaletler kapalı olduğu salgın sırasında evi ya da güvenli bir barınağı olmayan kişiler için ise için duş römorkları kuruldu.

Ülkenin kuzeydoğusundaki Michigan'da, bakımevlerinin personeli ve sakinleri, ülkedeki vakaların ve ölümlerin önemli bir bölümü bakımevlerinde görüldüğü için salgından ciddi düzeyde etkilendi. Ekibimiz, hangi bakımevlerinin enfeksiyon önleme ve kontrolü önlemlerine ihtiyaç duyduğunu hızlıca belirleyebilmek için Michigan ve Detroit Sağlık Departmanları ile koordinasyon halinde. MSF ekipleri, bakımevlerinde kalan kişileri ve personeli korumaya yardımcı olmak için üç koldan çalışıyor: Enfeksiyon önleme ve kontrolü uygulamalarını iyileştirmeye yönelik değerlendirme ve rehberlik, yerinde teknik destek ve eğitim, hastalarla her gün birebir temas halinde olan personelin yüksek stres ve keder düzeyine yönelik ruh sağlığı atölyeleri.

MSF, güneybatıda (özellikle New Mexico ve Arizona eyaletlerinde) Amerikan yerlileri arasında COVID-19 ile ilgili ihtiyaçların karşılanması konusunda yerel yetkililer, Navajo Nation ve Pueblo halklarından sağlık çalışanları ve doğrudan salgın konusunda çalışan kuruluşlarla işbirliği halinde. Hapishaneler ve bakımevleri gibi ortak yaşam mekanları da dahil olmak üzere sağlık tesisleri ve topluluklara enfeksiyon önleme ve kontrolü teknik rehberliği sağlamaya odaklanıyoruz. Genel sağlık bilgilendirmesi ve uygulamalı eğitime erişimi artırmak için toplum liderleriyle de aktif olarak çalışıyoruz.

MSF ekipleri ayrıca Porto Riko'da yerel ihtiyaçlar ve hassas gruplara hizmet veren kuruluşlara ve sağlık hizmeti sağlayanlara sunabileceğimiz destek konusunda kapasitemizi değerlendiriyor. MSF, sağlık tesisleri ve adadaki hassas gruplara maske, yüz siperi ve hijyen seti gibi temel malzeme dağıtımı yapıyor. Salgında ön saflarda çalışanların, hastaların ve diğerlerinin güvende kalmasına yardımcı olmak için enfeksiyon önleme ve kontrolü önlemleri konusunda eğitimler veriyoruz.

Ekibimiz ayrıca ABD genelinde evsiz ve göçmen işçilerle enfeksiyon önleme ve kontrolü önlemleri ve hastane triyajı konusunda çalışan sivil toplum kuruluşlarına uzaktan danışmanlık veriyor.

Tamamlanan projeler
Pandemi sırasında yaklaşık 15.000-20.0000 göçmen çiftçinin sağlık hizmetlerine ve testlere erişiminin minimum düzeyde kaldığı Florida, Immokalee'de; Immokalee İşçi Koalisyonu (CIW), Sağlık Bakanlığı, yerel kuruluşlar ve tıbbi kurumlarla birlikte çalıştık. COVID-19 testi ve COVID-19 ya da diğer sağlık sorunları için uzaktan tıbbi danışmanlık sağlayan bir halk sağlığı eğitim kampanyası ve mobil "sanal" klinikler yürüttük. Klinikler bu çalışmaya devam edecek olan Sağlık Bakanlığı'na devredildi.

Brezilya
Sao Paulo’da orta şiddette COVID-19 görülen evsiz, madde bağımlısı ve yaşlı insanlara 140 yatak kapasiteli 2 izolasyon merkezinde tıbbi bakım sağlanıyor. MSF ekipleri evsiz hastalarla sığınma evlerinde ve sokaklarda, genç hastalarla ise çocukların tutulduğu infaz kurumlarında çalışıyor. Ağır madde bağımlısı kişilere genel sağlık ile enfeksiyon önleme ve kontrolü konusunda bilgilendirme yapılıyor ve şehir merkezinde mobil bir triyaj kliniği görev yapıyor.

Rio Janeiro’da da evsiz insanlara yönelik tarama ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülüyor.

MSF, Rio de Janeiro’da evsiz nüfusa yönelik çalışmalar yürütüyor: Genel sağlık bilgilendirmesi, triyaj/temel danışmanlık, hijyen kiti dağıtımı. Bu fotoğraf da halk sağlığı hizmetlerinin sınırlı olduğu Vaz Lobo’dan. @Mariana Abdalla/MSF

Ülkenin kuzeyindeki Manaus’ta MSF tarafından bölgenin sağlık çalışanlarına enfeksiyon önleme ve kontrolü eğitimi veriliyor. 28 de Agosto isimli devlet hastanesinde yoğun bakım için 12 yatak, orta ve ağır şiddette seyreden COVID-19 hastaları için ise 36 yatak tahsis edilmiş durumda. Venezuela’dan gelen göçmenler arasında COVID-19 şüpheli olanlar da buradaki izolasyon merkezine alınıyor.

Amazonas’ta, Manaus’tan uçakla saatlerce uzaklıkta bulunan Sao Gabriel da Cachoeira ve Tefe kasabalarında çalışıyoruz. Tefe’deki orta ve ağır şiddetteki COVID-19 vakalarını hastanede tedavi ediyoruz. Sao Gabriel da Cachoeira’da ise orta şiddetteki COVID-19 vakalarını orada bulunan tıp merkezinde tedavi ediyor ve durumu kritik olan hastaları Manaus’a sevk ediyoruz.

Roraima bölgesinde bulunan Boa Vista’da COVID-19 hastalarının tedavisine ayrılmış bir sahra hastanesinde çalışıyoruz. Venezuela’dan gelen mültecilerin geçici olarak barındığı noktalarda da hijyen ve sosyal mesafe kuralları konusunda bilgilendirme yaptık ve yine aynı noktalarda temiz suya erişim konusunda çalışıp hijyen kitleri dağıttık.

2018 yılında Brezilya’da yürüttüğümüz faaliyetlerle ilgili bilgi için: www.msf.org/brazil

COVID-19 pandemisi kapsamında Arjantin, Ekvador, Haiti, Kolombiya, Meksika ve Venezuela’da yürüttüğümüz faaliyetlerle ilgili bilgi için (İngilizce): www.msf.org/covid-19-depth

AFRİKA

Kamerun
Yaounde'deki Djoungolo sağlık merkezinde orta şiddetteki COVID-19 hastalarını tedavi etmeye başladık ve binanın kapasitesini 20 yataklı dört oda inşa ederek artırdık. Ekiplerimiz ayrıca General Hastanesi’nde enfeksiyon önleme ve kontrol önlemlerini, triyajı, personeli ve hasta akışını geliştirdi. Jamot Hastanesi’nde sistematik bir triyaj hizmeti vermeye başladı.

MSF ekipleri, yeni koronavirüs tespit edilen kişileri tedavi etmek için Batı Kamerun'daki Buea bölgesel hastanesinde 20 yataklı bir izolasyon odası kuruyor. Enfeksiyon önleme ve kontrolü önlemleri için eğitim veriyor; şüpheli veya doğrulanmış COVID-19 vakalarına tedavi sağlıyor ve hijyen önlemleri konusunda halkı bilgilendiriyoruz.

MSF tarafından Kuzey Kamerun'daki COVID-19 vakaları için sevk merkezi olan Bamenda Bölgesel Hastanesi'nin personeline enfeksiyon önleme ve kontrolü tedbirleri konusunda eğitim verildi ve hastanenin girişine bir ön tarama çadırı kuruldu. Kamerun'un pandemiden en çok etkilenen ikinci şehri Douala'daki genel hastanede ve bölgedeki diğer iki hastanede de personele eğitim verildi.
Ekipler, iki psikolog ile Vitib'de psikososyal destek sağlıyor. Komşu ülkelerden ülkelerine geri gönderilen Fildişi vatandaşlarına ve sağlık yetkilileri tarafından takip edilen temaslı vakalara da psikososyal destek veriliyor.

2018 yılında Kamerun’da yürüttüğümüz faaliyetlerle ilgili bilgi için MSF 2018 Uluslararası Faaliyet Raporu’na (İngilizce) bakabilirsiniz.

Mali
Mali’nin başkenti Bamako’da, onkoloji programımızı yürüttüğümüz Point G Hastanesi’ndeki COVID-19 birimine destek sağlıyoruz. Bu ünite, bir triyaj ve izolasyon alanı ve yatak kapasitesini 100’e ulaştırmaya çalıştığımız bir koğuştan oluşuyor. Hastanenin oksijen dağıtım ağını yeniledik ve geliştirdik. MSF, COVID-19 ünitesine, bazıları Koutiala'daki düzenli projemizden gelen tıbbi, hemşirelik ve hijyen kontrolü personeli ile lojistik ve teknik destek sağlıyor. Ayrıca Bamako'da COVID-19 hastalarını kabul eden diğer iki hastanede enfeksiyon önleme ve kontrolü, personel eğitimi ve hasta akışı konusunda destek veriyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın topluma erişim kapasitesini güçlendiriyor ve şehirdeki temas izleme faaliyetlerini destekliyoruz. Ayrıca temaslı kişilerle temas etmiş olanlara kumaş maskeler üretilip dağıtılıyor.

Ülkenin merkezinde (Niono, Tenenkou, Ansongo, Douentza, Koro), güney (Koutiala) ve kuzeyde (Kidal ve Ansongo), ekiplerimiz halkla genel sağlık bilgilendirme faaliyetleri yürütüyor ve yerel personele eğitimler veriyor. Ayrıca Niono sevk hastanesinde ve çevresindeki sağlık merkezlerinde el yıkama noktaları oluşturuldu.
Burkina Faso sınırının yakınındaki Tominian'da, COVID-19 olduğundan şüphelenilen insanları izole etmek için bir çadır ve bir de el yıkama noktası kurduk. MSF, Mopti'de hasta akışını kontrol etti ve doğrulanmış bir vaka olması durumunda yapılması gerekenler konusunda personele eğitim verdi. Gao bölgesinden 45 sağlık çalışanına da eğitim de verildi.

2018 yılında Mali’de yürüttüğümüz faaliyetlerle ilgili bilgi için MSF 2018 Uluslararası Faaliyet Raporu’na (İngilizce) bakabilirsiniz.

COVID-19 pandemisi kapsamında Güney Afrika, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Nijer, Nijerya, Tanzanya ve Afrika kıtasındaki diğer bazı ülkelerde yürüttüğümüz faaliyetlerle ilgili bilgi için (İngilizce): www.msf.org/covid-19-depth

ORTA DOĞU ve KUZEY AFRİKA

Irak
Irak'ta ekiplerimiz Bağdat'ın İbn El-Hatib Hastanesi’ni enfeksiyon önleme ve kontrolü önlemlerini iyileştirerek ve kişisel koruma ekipmanı konusunda eğitim vererek destekliyor. Yine Bağdat'ta MSF, şehirdeki COVID-19 hastalarını tedavi etmeye adanmış bir başka tesis olan Al-Kindy Hastanesi’ne klinik koçluk desteği vermeye başlayan uzman yoğun bakım ünitesi personeli gönderdi.

Musul'da MSF, hastaları izole etmek için Sağlık Bakanlığı’nın denetimindeki El-Salam Hastanesi kompleksinde 50 odayı gerekli ekipmanla donattı. Aynı komplekste bulunan ve 2019 yılında MSF tarafından yeniden inşa edilen başka bir hastane olan El-Şifa, ve şu anda Ninova vilayetindeki hastalar için COVID-19 ana sevk noktası olarak kullanılıyor. Hafif ve orta şiddette vakaların tedavisi için El-Şifa'yı 62 yatakla destekliyor, yerel sağlık yetkilileri ile işbirliği içinde çalışıyoruz.

MSF, Erbil ve Duhok'ta yerel sağlık birimlerindeki personele enfeksiyon önleme ve kontrolü konusunda teknik ve lojistik destek ve eğitim sağlayarak destek oluyor.

Kerkük eyaletinde ülke içinde yerinden edilenlerin bulunduğu Laylan kampında ve Havija eyaletindeki Abbasi'de triyaj yapılmaya başladı. Havija'daki MSF personeli sürveyans yapıyor ve hafif koronavirüs vakalarını tedavi etmek için her biri 10 yatak kapasiteli iki COVID-19 mobil hastane kuruyor.

2018 yılında Irak’ta yürüttüğümüz faaliyetlerle ilgili bilgi için MSF 2018 Uluslararası Faaliyet Raporu’na bakabilirsiniz.

Lübnan
MSF'nin Elias Hraoui Devlet Hastanesi’nde bir çocuk koğuşundan – şimdi bir COVID-19 sevk hastanesi – sorumlu olduğu Lübnan'ın merkezindeki Zahle'de, tesis dışındaki çadırlarda COVID-19 acil servisini destekliyor, yetişkinlerin ve çocukların triyaj ve taramasını yapıyoruz. Ayrıca, yataklı koğuşta ve çocuk yoğun bakım ünitesinde COVID-19 olduğundan şüphelenilen kişileri de tedavi ediyoruz.

Enfeksiyon önleme ve kontrolü önlemleri de dahil olmak üzere Hermel, Saida ve Trablusşam'daki hastane personeline çeşitli eğitimler verdik ve bu bölgelerdeki hastanelere lojistik destek sağladık.

MSF sağlık bilgilendirme ekibinden Dayana Tabbarah ve hemşire Hala Hüseyin, Beyrut Burj al-Barajneh kampının sokaklarında. Birlikte, kampta MSF tarafından son zamanlarda uygulanan “kalkan” yaklaşımına katılmayı kabul eden hastaların evlerini ziyaret ediyorlar. Proje halen pilot aşamasında: MSF’nin evde bakım grubunun parçası olan 6 aile, uygulamada yer almayı kabul etti. Bu pilot uygulama, “kalkan” programı sırasında karşılaşılan zorlukların anlaşılmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu sayede ihtiyaçlara uyarlanmış pratik bilgiler topluma daha geniş ölçekte ulaşabiliyor. Yüksek riskli bireyler ve aileleri daha sonra COVID-19'a karşı kendilerini nasıl daha iyi koruyacakları konusunda bilinçli kararlar verebiliyorlar. @Diego Ibarra Sánchez/MSF

MSF, Güney Beyrut ve Bekaa Vadisi'ndeki ailelere eğitim ve destek sağlanmasına dayanan yeni bir pilot program olan “kalkan”ı başlattı. Kalkan uygulaması ile yaşlılar veya kronik hastalığı olan insanlar gibi COVID-19’a yakalanma riski yüksek olan gruplara ek koruma sağlanabiliyor.

Pandemiyle mücadelede ön saflarda çalışanlara yönelik büyük bir farkındalık kampanyası da düzenlendi. MSF genel sağlık bilgilendirme ekipleri, toplumla günlük temas halinde olan ve virüse yakalanma ve bulaştırma riski taşıyan kişilerle (taksi şoförleri, iç güvenlik kuvvetleri, gıda distribütörleri ve garsonlar gibi) enfeksiyon önleme ve kontrolü önlemleri konusunda çalıştı.

Tamamlanan projeler
Mayıs ayı sonunda daha önce 70 doğrulanmış COVID-19 vakasının tespit edildiği Beyrut'taki Ras El-Nabaa ve Basta mahallelerinde, hassas durumdaki insanları desteklemek için bir hızlı müdahale birimi kurduk. MSF, şüpheli ve doğrulanmış COVID-19 hastalarına sağlık durumlarıyla ve genel sağlık başlıklarıyla ilgili bilgi ve ruh sağlığı desteği sağladı. 10 gün boyunca ekiplerimiz Basta bölgesinde test için şüpheli vakalardan 200'den fazla sürüntü örneği alındı.

2018 yılında Lübnan’da yürüttüğümüz faaliyetlerle ilgili bilgi için MSF 2018 Uluslararası Faaliyet Raporu’na bakabilirsiniz.

COVID-19 pandemisi kapsamında Filistin, İran, Libya, Suriye ve Yemen’de yürüttüğümüz faaliyetlerle ilgili bilgi için (İngilizce): www.msf.org/covid-19-depth

ASYA

Hong Kong
Salgının düşüşe geçtiği ve kısıtlamaların gevşetildiği Hong Kong'da, uzun süredir yaşanan belirsizliğin yarattığı olumsuz duygularla mücadele eden insanlar için, bir web sitesi üzerinden çeşitli başa çıkma ipuçları paylaştık ve yüz yüze oturumlar yoluyla ruh sağlığı desteği sağlamaya odaklandık.

Malezya
Malezya'nın kuzeybatısındaki Penang'da, Rohingya ve Birmanya da dahil olmak üzere hassas gruplar için farklı dillerde genel sağlık bilgilendirmesi yapıyoruz ve hastanelerde çeviri hizmeti sağlıyoruz.

Papua Yeni Gine
Papua Yeni Gine'de sağlık tesislerindeki personele enfeksiyon önleme ve kontrolü konusunda eğitim verildi. 22 şehirde ekiplerimiz tarafından potansiyel COVID-19 vakalarının taraması ve triyajı yapıldı, Port Moresby'deki COVID-19 hastalarının tedavisi için de büyük bir tesis kuruldu.

COVID-19 pandemisi kapsamında Afganistan, Bangladeş, Endonezya, Filipinler, Hindistan, Japonya, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan ve Tacikistan’da yürüttüğümüz faaliyetlerle ilgili bilgi için (İngilizce): www.msf.org/covid-19-depth

AVRUPA

Belçika
Belçika'da COVID-19 kapsamındaki faaliyetlerimiz tamamlanma aşamasında, çoğu proje ise tamamlandı. Ancak Brüksel'deki bir ekibimiz göçmenler ve evsizlerin kaldığı sığınma evlerinde enfeksiyon önleme ve kontrolü ve temas izleme faaliyetlerini sürdürüyor.

MSF ile kültürel arabulucu/çevirmen olarak çalışan Ahmed Eltayeb, bağışlanan kıyafetleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için hazırlık yapıyor. @Albert Masias/MSF

Tamamlanan projeler
Yaşlıların kaldığı bakımevlerini destekleyen mobil ekipler Brüksel, Flanders ve Wallonia'da 115 bakımevine ulaştı. Çalışanlar, psikolojik danışmanlık ve webinarlar ile desteklenirken bakımevi sakinleri de potansiyel koronavirüs vakaları açısından izlendi. MSF, Brüksel'in Tour & Taxis bölgesinde göçmenler ve mülteciler de dahil olmak üzere hassas durumdaki insanlar için 150 yataklı bir tıbbi tesis kurdu. COVID-19 vakaları için tıbbi bakım sunduğumuz tesiste izolasyon da sağlandı.

MSF ekipleri, hasta kabul kapasitesinin artırılması ve enfeksiyon önleme ve kontrolü tedbirleri konusunda 10 hastaneyi destekledi. Bu kapsamda, teknik ve stratejik danışmanlığın yanı sıra yoğun bakım sonrası bakım sağlanan üniteler devreye sokuldu.

İtalya
Pandeminin bir dönem Avrupa’daki merkezi olan İtalya'da ekiplerimiz, Roma'da çoğu Afrika Burnu'ndan gelen 500'den fazla mülteciyi barındıran bir bina olan Selam Palace'taki bir klinik aracılığıyla genel sağlık bilgilendirmesi yapmaya ve tıbbi bakım sağlamaya devam ediyor.

Bu faaliyetler, sağlık yetkilileri ve Médecins du Monde ile işbirliği halinde, kentin güneydoğu banliyölerinde yaşayan göçmenlerin bulundukları noktalarda ve kırılgan ve dışlanmakta olan toplulukları COVID-19'dan korumak için evde bakım hizmetleri sağlanarak – hem İtalyanlar hem de yabancılar için – genişletildi. Bu topluluklara ulaşmak için kurulan özel telefon yardım hattında görevli doktorlar ve kültürlerarası arabulucular danışmanlık sağlıyor, halk sağlığı ihtiyaçlarını tespit ediyor ve COVID-19 pozitif kişiler için tedavi önerilerinin belirlenmesine ve sağlanmasına yardımcı oluyor.

MSF ekipleri Lombardiya, Piedmont ve Liguria bölgelerinde bulunan hapishanelerde tutuklular, hapishane memurları ve polis memurlarının korunması için çalışıyor. Doktorlar, hemşireler ve hijyen uzmanlarından oluşan MSF ekibi, virüsün yayılmasının önlenmesi ve hapishanelerin içindeki insanların korunmasına yönelik önlemler üzerine çalışıyor. Yeni tutuklular arasındaki şüpheli vakaları belirleyip teşhislerini doğrulayacak ve doğrulanmış vakaların temas ettiği kişileri belirleyecek prosedürler de tasarlandı.Sicilya adasındaki Katanya'da ise yeni vakaları tespit eden, kayıt altına alan ve insanların temaslarını izleyen epidemiyolojik sürveyans hizmetini destekliyoruz.

Tamamlanan projeler
Salgının İtalya’daki merkezi olan ülkenin kuzeyindeki Lombardiya bölgesinde, üç hastaneyi enfeksiyon önleme ve kontrolü konusunda destekledik ve hastalara bakım sağladık. Yaşlılar, evsizler ve göçmenlerle çalışan yerel kuruluşlarla birlikte, yaklaşık 20 huzurevinde yaşayan yaşlılar gibi hassas gruplara ulaşmak için topluma erişim faaliyetleri gerçekleştirdik. Ayrıca, evde karantina altındaki insanları teletıp programı (video konferans yoluyla tıbbi yardım) aracılığıyla destekledik.

Ayrıca, İtalya'nın orta kesimindeki en çok etkilenen bölgelerden biri olan Marche bölgesinde de çalıştık ve virüsün bu tür savunmasız yerlerde yayılmasını önlemek için çeşitli şehirlerde 30 bakımevine destek verdik.

COVID-19 pandemisi kapsamında Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, İsviçre, Norveç, Portekiz, Ukrayna ve Yunanistan’da yürüttüğümüz faaliyetlerle ilgili bilgi için (İngilizce): www.msf.org/covid-19-depth

Ana sayfa görseli: Porto Riko'da, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve yerel ortakları el yıkama, maske takma ve fiziksel mesafe temalı kampanyalar yürüttü. MSF, San Juan'ın evsiz insanların da barındığı işlek noktalarında bu önemli sağlık mesajlarını yaygınlaştırmak için bir dizi duvar resmi de kullandı. Fotoğraftaki duvar resmindeki yüz maskesinde yazan Pasara, "Bu da geçer" anlamına geliyor.

Yorum Yapın