Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde Yetersiz Beslenme ve Hastalıklar Kaygı Verici Boyutlara Ulaştı

 

MSF'nin Kalonda mülteci kampına yaptığı ziyaret. Kalemie, Demokratik Kongo Cumhuriyeti @Lena Mucha

Cenevre, 24 Mayıs 2017 – Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde bulunan Kalemie şehri çevresinde yaşayan yerinden edilmiş kişilerin sağlık hizmetlerine erişiminin sınırlı olduğunu ve aynı zamanda gıda, su ve barınma konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını belirtti. On ay önce farklı etnik gruplar arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilen ve bu bölgeye sığınan insanlar olumsuz koşullarda yaşamaya devam ederken insani yardım ihtiyacı aciliyetini koruyor.

 

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, Temmuz 2016 ve Mart 2017 tarihleri arasında Tanganyika bölgesinde yaklaşık yarım milyon insan şiddet nedeniyle yerinden edildi.

MSF, 44 binin üzerinde kişinin yaşadığı Kalemie çevresinde bulunan on yerleşim alanında, Nisan ayında yürüttüğü bir kızamık aşısı kampanyası sırasında beş yaş altı 5.700 çocuğa yetersiz beslenme taraması yaptı. Sonuçlar acil durum sınırını aşan boyutlardaydı: Çocukların %16’sında yetersiz beslenme ve %4,5’inde ağır yetersiz beslenme tespit edildi.

MSF Acil Durum Program Yöneticisi Hugues Robert, duruma ilişkin şunları söyledi: "Çocuklar, yetersiz beslenmenin yanı sıra ishal ve kızamık gibi önlenebilir hastalıklar nedeniyle hayatlarını kaybediyorlar. İnsanlar neredeyse bir yıldır burada yaşıyorlar, ancak beş yaş altı çocuklar arasında görülen ölüm oranı akut aşamada olan bir acil durumda görülen düzeyde seyrediyor.”

Moke’de beş yaş altı çocukların %51’inde yetersiz beslenme, %23’ünde ise ağır yetersiz beslenme tespit edildi

MSF ekipleri 2017 Mart ayından bu yana Kalemie ve Kansimba’da bulunan yerinden edilmiş kişilere kızamık aşısı kampanyası, gezici klinikler, temiz su dağıtımı ve bazı yerleşimlerde tuvalet ve banyo inşası gibi çalışmalar yoluyla acil insani yardım sağlıyor. Bir MSF ekibi ayrıca Moke köyünde 1.500’e yakın yerinden edilmiş kişiye sağlık hizmeti sunuyor.

Moke’de yapılan yetersiz beslenme taramasının sonuçları durumun ne kadar kritik olduğunu gözler önüne seren nitelikte: Beş yaş altı çocukların %51’inde yetersiz beslenme ve %23’ünde ağır yetersiz beslenme tespit edildi.

MSF, Kalonda mülteci kampında temiz içme suyu temin ediyor. Kalemie, Kongo Demokratik Cumhuriyeti @Lena Mucha

MSF bunun üzerine gezici kliniklerle sağlık hizmeti sunmaya ve temiz su dağıtımı yapmaya başladı. İki hafta önce bu köyde yaşayan insanlar, köyün yerlilerinin geri dönmesi üzerine buradan ayrılıp uzak araziye doğru göç etmek zorunda kaldı. Bu insanlara evlerine dönene kadar insani yardım ve koruma sağlanması gerekiyor.

MSF, BM ve Kongo hükümetine Tanganyika bölgesindeki Kalemie ve Kansimba’ya daha fazla insani yardım sağlanması yönünde çağrıda bulunuyor. Yerleşim yerlerindeki koşulların iyileştirilmesi, sağlık hizmetlerinin erişilebilir hale getirilmesi, yerinden edilmiş ve ev sahibi ailelere gıda yardımı yapılması ve şiddete maruz kalma riski altında bulunan kişilere koruma sağlanması gerekiyor. Sürmekte olan insani yardım çalışmaları şu anda ciddi ölçüde yetersiz kalıyor.

“Bir şey yapmadan durup beklersek insanlar hayatlarını kaybedecekler

Narcisse Wega Kwekam, MSF’te Program Yöneticisi Yardımcısı olarak görev yapıyor. Bir süre önce etnik çatışmaların ve yerinden edilmelerin yaşandığı Tanganyika bölgesine giden Kwekam, hala birçok insanın barınma ve gıda sorununun olduğunu belirtiyor. Ayrıca sürmekte olan güvenlik sorunu, insanların sağlık durumunu ve sağlık hizmetlerine erişimini de olumsuz yönde etkiliyor.

İnsanların istediği iki şey var: Korunmak ve evlerine dönmek. MSF, insani yardım sağlarken ilgili aktörleri de sorumluluk almaya çağırıyor. Bir şey yapmadan durup beklersek bu insanlar hayatlarını kaybedecekler. Köye her gelişimizde ölüm haberleri alıyoruz.

MSF, 1981 yılından bu yana Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde faaliyetler yürütüyor. MSF ekipleri, 2017 Nisan ayından bu yana kızamık aşısı kampanyası yürütürken aynı zamanda yerinden edilmiş ve ev sahibi topluluklar arasında giderek yaygınlaşan yetersiz beslenme sorunuyla mücadele edilmesi için insani yardım sağlıyor.

Yorum Yapın